VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
2008 Nr.3 (60)
 
Buķete
Krišs Salmanis
Latvijas laikmetīgās mākslas izstāde Buket
Valsts Laikmetīgās mākslas centrā Maskavā no 8. aprīļa līdz 11. maijam
 
Kandinska prēmijai nominēto un pavadoņu desants Rīgā
Eduards Kļaviņš
  Izstāde "Kandinska prēmija. 2007" Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā Rīgā no 4. līdz 14. aprīlim

 
Ar distanci – bez distances
Līva Kupča
  Jāna Tomika personālizstāde "Neredzamās pērles"

Rīgas mākslas telpā no 20. maija līdz 20. jūnijam

 
Dzīļu portrets: Jāns Tomiks
Iliana Venberga
  Ķermeņa un gara duālisms, seksualitāte, ģimene, psihe, zemapziņa, māksla, sociālas konvencijas, kristīgā reliģija - šīs un tamlīdzīgas tēmas ir aktuālas Rietumu pasaulē, liecinot, ka mākslinieks, kas tās risina, un skatītājs, kas ir atnācis šo risinājumu apskatīt, ir piederīgi attiecīgajai domas un kultūras telpai, kas savukārt paģēr spēju vienoties mākslas notikuma izpratnē. Ko un kā vēlas mums vēstīt Jāns Tomiks, kura darbi - 7 video un gleznas - ir skatāmi Rīgas mākslas telpā (RMT)?

 
Land 250
Ilona Brūvere
  Patijas Smitas retrospekcija Land 250 Parīzes Kartjē Laikmetīgās mākslas muzejā līdz 22. jūnijam

 
Mīti par Padomjzemi
Jana Kukaine
  Ekspozīcija "Padomjzemes mitoloģija" izstāžu zālē "Arsenāls" no 11. aprīļa līdz 7. septembrim

 
NO VISA KĀ PA DRUSKAI...
Ilze Orinska
  Apskatot Eiropas muzeju piedāvājumu vasaras sezonai, kļūst skaidrs, ka izstāžu rīkotāji nebūt negatavojas mierīgajam bez­publikas brīvdienu laikam, bet gan steidz gādāt to pašu labāko un iespaidīgāko, it kā savstarpēji sacenšoties. Tāpēc šoreiz - īsi, bet informatīvi - mēģināsim apzināt pēc iespējas vairāk gaidāmo mākslas notikumu.

 
Ietvars kustībai jeb dažas ainavas
Vineta Kaulača
"Mana kustība ir redzēšanas dabisks turpinājums un izvērsums."
(Moriss Merlo-Pontī)
 
Aptvert valodu: Saruna ar Lari Strunki
Laima Slava
Laris Strunke ir fascinējoša personība - sirms kungs sportisku stāju, stiegrs un slaids. Platā, visiem dabas nelaikiem pretim­stāvošā mēteļa stūriem plīvojot, viņš soļo strauji, lai aprādītu savas darbnīcas Stokholmas priekšpilsētā Solnā apkārtnes ievērības cienīgās vietas. Tā atrodas oranžē­rijā Hāgas parkā, kura teritorijā karalis Gustavs III 18. gadsim­ta beigās rīkoja savas slavenās masku balles (un ar savu nāvi deva sižetu Verdi operai): "Vara teltis" zilās un zelta krāsās pils sardzes vajadzībām vai, piemēram, to līci, no kura viņš ziemā sāk slidojumu tālāk fjellos - ja ir ledus, protams). Nenoliedzami, viņš joprojām ir viens no pašiem ievērojamākiem Zviedrijas māksliniekiem, gleznotājs ar pasaules vārdu, uzti­­­­cīgs abstraktai gleznošanas manierei, kurā dažkārt arī neie­­svē­­tī­tam skatītājam tomēr nojaušami konkrēti dabas impulsi. Ar dabu viņš allaž ciešā saistībā - gan šajos fjellu slidojumos, gan ar mugursomu plecos klīstot pa Gotlandes takām. (Ar mugursomu plecos kā mūžīgais ceļinieks, gatavs kājot tālus ceļus, viņš parasti ierodas arī Rīgā.) Atceros kādu projektu, kuru viņš īstenoja, iekāries virvēs, apgleznojot kādu Gotlan­des klinti ar dabis­kām, ūdenī šķīstošām krāsām, kuru uzde­vums bija tieši tāds - lietus un vēja iedarbībā lēnām izdēdēt. Kaut kas viņu trenc šādos ciešos apskāvienos ar dabas paš­vērtīgo varenību, sti­hijas pulsu. No malas skatoties, šķiet, ka gleznošana viņam drīzāk ir kā šo īpašo attiecību medijs, komunikācijas instru­ments daudz lielākā mērā nekā līdzeklis radīt gleznas - māk­­slas objektus. Kaut tas tomēr tā gluži nav, darbnīca ir pilna ar apgleznotiem audekliem, Zviedrijas akadēmija viņam atvēl savas greznās telpas biežāk nekā citiem saviem bied­riem, kas liecina par nevīstošu cieņu, un arī uzdevumi, kurus viņš darbojoties izvēlas, ir absolūti glez­notāja uzdevumi. Jā, protams, Laris ir 30. gadu Rīgā tik po­pu­lārā temperamen­tīgā mākslinieka un Itālijas mīlētāja Niklāva Strunkes dēls. Taču, lai arī takas Romā, kuras kapsētā zem latviskā, Lara rokām darinātā marmora jumtiņkrusta ar uzrakstu "Māksla ir mūžīga" atdusas Niklāvs, viņam labi zināmas, pateicoties ne vien tēvam, bet arī Zviedrijas akadēmijas piešķirtajām stipendijām, viņa ainava ir un paliek Ziemeļzemes krasts - Gotlande, Īslande.

 
Viesu nams “Latvija”
Zaiga Gaile
  Man ir divi iknedēļas maršruti: Rīga-Rūmenes muiža Kandavā un Rīga-Kaltene. Tos es pārzinu un varu novērot izmaiņas.

Idilliskā Annas Brigaderes lauku formula ("Dievs. Daba. Darbs.") laika gaitā ir mainījusies līdz rezultā­tam, ko redzam šodien. Ar vienu nosaukumu - "Viesu nams".