Nozīmīgu atmiņu muzejs Zanda Jankovska
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja jaunā filiāle -
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
|
| Muzeja eksponāti, starp tiem - Aleksandras Beļcovas skiču burtnīca |
|
15. oktobrī Rīgā, Elizabetes ielā 57a-26, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs atklāja jaunu filiāli - Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju, kas atrodas abu mākslinieku memoriālajā dzīvoklī, kurā tie dzīvojuši kopš 1935. gada. Muzejs veltīts 20. gs. sākuma klasiskā modernisma pārstāvjiem Latvijas tēlotājā mākslā - Romanam Sutam (1896-1944) un Aleksandrai Beļcovai (1892-1981). Tas izveidots, balstoties uz mākslinieku meitas Tatjanas Sutas (1923-2004) Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) novēlēto mantojumu.
Tatjana Suta pret vecāku mantojumu izturējusies ļoti saudzīgi, tādēļ saglabājies daudz mākslas darbu, skiču un sadzīves priekšmetu. Kopš 2006. gada nogales LNMM strādāja pie šī mantojuma uzskaites un sistematizācijas.
Muzeja trīs daļas - Romana Sutas darbnīca, Tatjanas Sutas istaba un salons - veidotas kā stāstījums, kas sakņojas abu mākslinieku un viņu meitas baletdejotājas un mākslas zinātnieces Tatjanas Sutas biogrāfijā, atspoguļojot arī 20. gs. sākuma Latvijas mākslas dzīves vadlīnijas. Visus šos komponentus ataino ekspozīcijā iekļautie vizuālie materiāli: fotogrāfijas, gleznas, lietišķie priekšmeti, instalācijas, kas papildinātas ar izsmeļošām anotācijām. Konceptuāli muzeju radījušas tā vadītāja Baiba Vanaga un Nataļja Jevsejeva, to iekārtojusi māksliniece Anna Heinrihsone. Ekspozīcijā lieliski sabalansēti tēlotājas mākslas darbi ar mēbelēm un interjera elementiem, ne tikai radot skaisti iekārtota dzīvokļa iespaidu, bet vēstot arī par tur reiz dzīvojošajām personībām. Muzejs piedāvā ekskursijas latviešu, krievu, angļu un vācu valodā, tomēr pašlaik, kamēr tiek izstrādātas anotācijas svešvalodā, privileģētāki ir latviešu valodas pratēji.
Romana Sutas darbnīca atspoguļo mākslinieka un viņa sievas radošo dzīvi 20. gs. 20. gados un sniedz priekšstatu par viņa daiļradi atšķirīgās mākslas nozarēs - glezniecībā, grafikā, scenogrāfijā, porcelāna apgleznošanā, kā arī mākslas kritikā. Sekretārā eksponētas Romana Sutas personiskās mantas, to skaitā viņa kaislību pret šahu raksturojošās šaha figūras, žurnāli, kuros viņš rakstīja tēlotājas mākslas kritikas, kā franču L'Esprit Nouveau un poļu Blok. Turpat atrodas mākslas zinātnieces Ingrīdas Burānes muzejam atdāvinātā Romana Sutas pīpe, bet telpas centrā uz molberta novietota glezna "Klusā daba ar pīpi" (1923), blakus zems galdiņš ar mākslinieka piederumiem.
Skapju atvilktnēs glabājas Aleksandras Beļcovas un Romana Sutas grafikas darbi, bet virs tiem pēc Romana Sutas metiem darinātos plauktos, kuru dizainu veidojis Juris Vīgners, eksponētas porcelāna apgleznošanas darbnīcā "Baltars" 20. gs. 20. gadu beigās tapušie trauki. Tajos dzīvo Sutas iemīļotie latviešu etnogrāfijas un sadzīves žanra motīvi un Beļcovas reliģiskās kompozīcijas, dažādu tautu etnogrāfiskie motīvi un sadzīves ainas. Statīvā eksponēti trauku apgleznojumu meti.
Tatjanas Sutas istabā virs darbagalda eksponētas četras Beļcovas gleznas un viens Sutas darbs, kas portreta žanra ietvaros stāsta par ģimenes locekļiem. Uz mākslas zinātnieces galda aplūkojams viņas bakalaura darbs, kas bija veltīts Romana Sutas daiļradei un tika pārrakstīts vairākas reizes, jo neatbilda Padomju Savienības ideoloģijai, kā arī 2003. gadā par nopelniem mākslā saņemtais Triju Zvaigžņu ordenis un dažādi dokumenti. Monitorā tiek demonstrēti divi no Tatjanas Sutas vadītajiem raidījumiem Latvijas Televīzijā - "Ar Māras zīmi", kas bija veltīts Rīgas mākslinieku grupai (20. gs. 80. gadu beigas) un par Romana Sutas darbu retrospektīvo izstādi toreizējā Valsts Mākslas muzejā 1996. gadā. Pie sienas eksponētas melnbaltas fotogrāfijas no ģimenes arhīva, bet grāmatu skapī atrodamas Romana Sutas mātes Natālijas Sutas un viņas māsas sarakstītas pavārgrāmatas. Varbūt kaut kas noderēs ierosmei. Anna Heinrihsone veiksmīgi noturējusi līdzsvaru starp muzeja funkciju un priekšstatu par dzīvojamo telpu.
Par to, kā ritējusi dzīve šajā dzīvoklī, kā ikdienas pārdzīvojumi pārvērtušies mākslas darbos, ikviens no mums var gūt iespaidu, apmeklējot muzeju.
|
| Atgriezties | |
|