VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
TILLBERGA PROJEKTS
Publicēšanai sagatavoja Ieva Lejasmeijere
 
 
Saprotams, ka laikmetīgās mākslas procesi veidojas ne vienas dienas laikā. Tāpēc jādomā par mērķtiecīgiem ieguldījumiem gan finansiālā, gan ideju izteiksmē. Diezgan ilgi veidojās Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kam nu vajadzīgas savas telpas, kas ar laiku varētu pildīt arī Laikmetīgās mākslas muzeja funkcijas. Rīgas Dome izveidojusi komisiju, kas pēta iespējas veidot jaunas vai atrast piemērotas telpas šim muzejam. Komisijas priekšsēdētājs ir Domes priekšsēdētāja vietnieks Juris Visockis. Man gan kā māksliniekam, gan kā minētās komisijas loceklim šis projekts šķiet ļoti svarīgs Latvijas tēla veidošanā. Tāpēc piedāvāju savu ideju. Šīs publikācijas mērķis būtu ne tikai iepazīstināt ar to sabiedrību, bet arī provocēt citus māksliniekus un arhitektus piedāvāt savas idejas, kā muzejam vajadzētu izskatīties un kur tam vajadzētu atrasties. Komisija uzskata, ka piemērotākā vieta Laikmetīgās mākslas muzejam būtu tepat, netālu no pilsētas centra, vienā kultūras līknē ar jauno Nacionālās bibliotēkas ēku. Centram tuvā Pārdaugava vēl ir kultūrai neapgūta, bet, manuprāt, ļoti piemērota vide.
Mans projekts izstrādāts novietošanai AB dambī, nedaudz aiz mākslas un kultūras projekta "Noass" debarkardera pieturvietas. Muzejs izvietotos uz pontoniem, platība būtu apmēram 6000 m2≤. Tā varētu būt vesela "pilsēta" ar daudzfunkcionālām telpām, jo laikmetīgā māksla ir visai plašs un ietilpīgs jēdziens. Domāju, ka Latvijas Laikmetīgās mākslas centram ar savām aktivitātēm izdotos aizpildīt 6000 m2.
Šis projekts piedāvā viegli atpazīstamu un atraktīvu tēlu – muzejs uz ūdens. Skatoties uz šo lietu absolūti pragmatiski, jāatzīst, ka šāds peldošs būvapjoms izmaksātu nedaudz lētāk nekā jauna būve uz sauszemes.  Šis peldošais apjoms būtu arī pārvietojams. Laikmetīgajai mākslai ir vajadzīga interesanta vide, kas spēj piedāvāt plašumu un dažādus mākslas uztveres un pasniegšanas kontekstus. Simboliski ūdeni var interpretēt kā visa dzīvā sākotni, galveno radošo spēku. Turklāt ūdens klātbūtne nodrošina gan mākslas savdabīgas eksponēšanas iespējas, gan arī izceļ būvapjomu pilsētvidē, no šādi novietota muzeja paveras arī panorāmisks skats uz pilsētu. AB dambis pasaka mums priekšā, lai veidojam to par kultūras vidi.
Projekta sagatavošanā piedalījās arhitektu birojs "Valeinis un Stepe", par finansiālo atbalstu jāpateicas uzņēmumam "Rīki un daikti".

Oļegs Tillbergs




 
Atgriezties