VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
MAGNUM pasaules vērojumi
2001. gada septembrī Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar MAGNUM aģentūru Parīzē organizē izstādi “MAGNUM – pasaules vērojumi”.
 
 
MAGNUM
Profesionālo foto apvienību Magnum 1947. gadā dibina četri pasaulslaveni fotogrāfi – Roberts Kapa, Anrī Kartjē-Bresons, Džordžs Rodžers un Deivids Seimors. Par Magnum dibināšanas fonu kalpoja Otrā pasaules kara notikumi, kas atstāja pēdas gan fotogrāfu dzīvēs gan viņu profesionālajā darbībā. Kara un pēckara pasaule, mainīgā realitāte un tās atspoguļojums medijos bija augsne jaunas – neatkarīga fotomākslinieka reportiera profesijas izveidei. Roberts Kapa: “Atbrīvojieties no fotogrāfa – sirreālista iezīmēm. Esiet fotožurnālists. Citādi jūs kļūsiet par manieristu.” Līdz ar Magnum bija dzimusi nepieciešamība arī veidot stāstu par realitāti un fotogrāfa pasaules redzējumu un pieredzi. Magnum radās ar mērķi saglabāt fotogrāfa interpretācijas brīvību, fiksējot aktuālās dzīves norises.

“Mums ir jāatsauc atmiņā situācija, patiesība. Tā ir dzīves realitātes poētika.”
Magnum tika dibināta kā aģentūra, kas kalpoja par platformu un atbalstu neatkarīgajiem fotoreportieriem, vienlaicīgi saglabājot fotogrāfa autortiesības un piedāvājot fotomateriālus lielākajām preses aģentūrām. Jau dibināšanas laikā Magnum mēģināja aptvert dažādus pasaules areālus: D. Seimors “atbildēja” par Eiropu, A. Kartjē-Bresons – par Indiju un Tālajiem Austrumiem, R. Kapa – par Ameriku, Dž. Rodžers – par Āfriku. Pasaules apskata tradīcija Magnum biedru dokumentālajās fotogrāfijās ir izkopta līdz pat mūsdienām. Laikā no 1947 gada līdz mūsdienām Magnum ir atspoguļojis kara notikumus pasaulē, ikdienu, badu, svētkus, dabas katastrofas, visdažādākos cilvēces eksistences nosacījumus. Septiņdesmitajos gados, cenšoties saglabāt fotogrāfa – reportiera neatkarību un neangažētību, Magnum biedru darbi tiek iekļauti ne tikai masu medijos, svarīgas ir fotogrāfu izstādes un fotoalbumu, grāmatu izdošana. Šobrīd Magnum apvieno ap 60 slavenus, profesionālus fotomāksliniekus, kas dokumentē norises dažādākajos pasaules nostūros.

IZSTĀDE
Izstādes ir viena no būtiskām MAGNUM izpausmes formām. Doma par izstādi “Pasaules vērojumi” radās Magnum biedru pilnsapulcē, un tā ir veltīta aģentūras pastāvēšanas 50 gadiem. 1997. gadā 56 Magnum fotogrāfi saņēma stipendiju, lai pēc savas izvēles bez ierobežojumiem atspoguļotu pasaules norises. Izstāde apvieno šo fotosēriju izlasi. Kopumā izstādē ir iekļautas 420 fotogrāfijas, kas aptver laika periodu no Berlīnes mūra krišanas notikumiem līdz šodienai, apskatot desmitgades norises no ikdienas līdz ārkārtas notikumiem dažādos pasaules reģionos. Izstādē iekļauti arī Magnum dibinātāju Roberta Kapas, Anrī Kartjē-Bresona, Džordža Rodžera un Deivida Seimora darbi. Izstāde kompozicionāli iedalīta trīs sekcijās, kas kopumā veido spēcīgu cilvēces eksistences panorāmu. Izstādē atspoguļojas katra starptautiskās apvienības fotogrāfa individuālais skatījums, un fotogrāfiju stāstījumi veido daudzšķautņainu pasaules ainu.

Kopš izstādes izveides 2000. gadā to varējuši skatīt dažādu valstu un metropoļu iedzīvotāji. Izstādes tūres sarakstā ir iekļautas Londona, Roma, Cīrihe, Kopenhāgena, Berlīne, Tokija, Jaunzēlande, Austrālija, Brisele, Lisabona, Ņujorka.

RĪGA var kļūt par pirmo MAGNUM – labāko pasaules fotogrāfu apvienības – izstādes norises vietu Austrumeiropā. Izstādes starptautiskais raksturs, mākslinieciskā kvalitāte, fotogrāfiju saturiskums ir priekšnoteikumi, kas ļauj to skatīt kā notikumu, kas būs aktuāls Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu virknē.

Māra Traumane 
Atgriezties