VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Uz paveikto raugoties
Beata Berga-Ritenberga
Mākslas galerijas Nissan Norde piecu gadu jubilejas izstāde
Nissan Norde autosalons
Līdz 06.2016.
 
Rihards Delvers. Smaragds. Audekls, eļļa. 120×79cm. 2002
 
Galerija autosalonā ir izaicinājums, kas, pateicoties uzņēmuma Nissan Norde vadītāja Daiņa Bremzes idejai, dzīvo jau piekto gadu, paplašinot biznesa industriālās vides robežas radošuma virzienā. Jubilejas reizē, atskatoties uz paveikto, pagājušā gada novembrī tika atklāta retrospektīva izstāde, kas skatītājiem piedāvā iespēju palūkoties uz galerijā jau redzētiem un, protams, jauniem darbiem.

Fotomākslinieks Andris Zēgners bija pirmais, ar kura fotogrāfiju izstādi mākslas galerija Nissan Norde pirms pieciem gadiem uzsāka savu darbību. Interese par detaļām, piešķirot tām pirmā plāna lomu un nepakārtotu vērtību, ir viena no viņa daiļradi raksturojošām iezīmēm. Jubilejas izstādē Andris Zēgners piedalās ar divām fotogrāfijām no pēdējā cikla „Saules akmens”, kura radošais impulss ir mākslinieka interese par dzintaru. Mākslinieks turpina radošos meklējumus, lai atrastu aizvien jaunas variācijas dzintara materialitātes plašākai atklāsmei.

Savukārt fotomāksliniece Sanita Paegle piedāvā divus darbus no fotogrāfiju virknes „Iztēles dimensija”. Īpaši izstādei māksliniece sadarbojusies ar autosalona pārstāvjiem un par savu darbu modeļiem izvēlējusies Nissan automašīnas, attēlojot tās neparastos rakursos. Fotogrāfiju galvenā mākslinieciskā kvalitāte slēpjas melnbalto laukumu pretnostatījumā un mijiedarbībā; ekspresīvais kāpinājums panākts ar gaismēnu ņirboņu.

Gleznotājs Rihards Delvers izstādei izraudzījies gleznu „Smaragds”. Citējot mākslinieka intervijā sacīto, „smaragds ir ezers, ezers ir tukšums mūsu dvēselēs, tām jābūt piepildītām ar mīlestību”. Iepazīstoties ar viņa daiļradi, jaušama liela mīlestība pret visu pasauli un interese par skaisto, cildeno un harmonisko gan katra cilvēka iekšējā pasaulē, gan arī daudz plašākā nozīmē – uz visas zemes un pat debesu izplatījumā. Garīgo meklējumu un pārdomu rezultātā tapušie mākslas darbi ieņem nozīmīgāko vietu Riharda Delvera daiļradē. Radošajā procesā mākslinieks seko savām izjūtām un, kā atzīst pats, savā mākslā mēģina atklāt pirmatnējā kosmiskā starojuma vibrācijas.

„Zeme. Gaiss. Putni” – tāds nosaukums dots tēlnieka Igora Dobičina lielizmēra tēlniecisko objektu ciklam, kura darbi ir eksponēti neparastā veidā. Tie šķietami lidinās pie mākslas galerijas griestiem, radot ilūziju par brīviem putniem gaisā. Tā kā mākslas galerija atrodas uzņēmuma Nissan Norde jauno automašīnu tirdzniecības zālē, kas savas specifikas dēļ ir vide ar izteikti industriālu interjera dizainu, Igora Dobičina autortehnikā veidotie alumīnija lējuma tēlnieciskie objekti organiski sasaucas ar metāla konstrukcijas griestu funkcionālo risinājumu. Dobičina darbi tapuši tiešās liešanas procesā, kam raksturīga tā norises neprognozējamība, kā arī dabīgs kušanas un dzišanas process.

Rolanda Grosa mākslā savijas skaidri klasiski kanoni ar novatoriskiem mākslinieciskiem meklējumiem, radošu izdomu un atraisītu fantāziju. Lielisks piemērs tam ir izstādē apskatāmā klusā daba „Melanholija”. Tajā redzamais senlaicīgais mūzikas instruments, roze un rokraksta lapa uz tumšā fona neviļus atsauc prātā pasaules lielo muzeju zāles ar vecmeistaru gleznām. Savukārt ainavā „Purvs” mākslinieks ir eksperimentējis ar materiāliem, uz audekla kārtām klājot avīžu loksnes, kas vietumis spīd cauri smalkajām zīmējuma līnijām. Niansēti izsvērts kolorīts zaļganbrūnos toņos kontrastē ar dinamisku līniju zīmējumu.

Rīga 2014. gadā bija Eiropa kultūras galvaspilsēta, un mākslas galerijā Nissan Norde īpaši šim notikumam tika sarīkota Zojas Geraskinas gleznu izstāde „Mana Rīga”. Darbos atpazīstam Vecrīgas kultūras pieminekļus un visiem zināmus objektus, kā arī Rīgas nomaļu un mazpilsētu ainiņas ar to neatkārtojamo kolorītu un šarmu. Izstādē apskatāmajos darbos reālistisks zīmējums papildināts ar abstraktu formu atveidiem un lokālie krāsu laukumi izceļas ar spilgtu krāsainību.

Retrospektīvajā izstādē piedalās arī dzīvesbiedri un radošais tandēms gleznotāja Ieva Muzikante un tēlnieks Tālivaldis Muzikants.
 
Atgriezties