VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Nedarbi turpinās
Barbara Goba
Izstāde „Gada nedarbs 2014”
Jūrmalas Mākslinieku nams 01.04.–16.05.2015.
 
Jānis Andris Osis. Kariatīdes un atlanti ačgārnā perspektīvā. Kartons, audekls, akrils, eļļa. 136x80x50cm. 2014
Foto: Mārtiņš Sirmais
 
Pie jauniem mākslinieciskiem nedarbiem nesen notverts Jūrmalas Mākslinieku nams, kas jau otro gadu pēc kārtas organizēja izstādi ar unikālu koncepciju, izstādot mākslas palaidnības, ēverģēlības un asprātības, kā arī tādus darbus, kas, autorprāt, ir neizdevusies radošā iecere, tehniska kļūme, nejaušas apstākļu sakritības dēļ vai ar citu personu līdzdalību veidojušies nedarbi. Šogad neparastajam aicinājumam parādīt šādus nedarbus atsaucās vairāk nekā 40 autoru.

Gan izstādes koncepcija, kurā bija ietverta prasība pievienot pie nedarba paskaidrojošu tekstu, gan pati ekspozīcija kopumā atkal no jauna aktualizēja kopš modernisma laika nemainīgo jautājumu: kas ir mūsdienu māksla, un ko mums tā nozīmē? Aplūkojot izstādi „Gada nedarbs 2014” šādā aspektā, skatītājam bija iespēja analizēt mākslinieku atbildes. Lai labāk veiktos raudzīšanās ar citām acīm, izstādes organizatori piedāvāja palīdzību – ikvienam uzlikt rozā brilles.

Viens no pirmajiem skatienu saistīja Egila Šņores nedarbs „Neizskaistināts pašportrets”, kura anotācijā retoriski jautāts: „Kurš gan grib rādīt neizdevušos darbu?” Vairākiem nedarbiem, kas tapuši citu personu iejaukšanās rezultātā, bija emocionāli rašanās stāsti. Piemēram, mākslinieces Agneses Bules „Atkritumu maiss?”, kas ārēji nemaz nesaistās ar nedarbu un parasti veido daļu no mākslinieces projekta „Latviešu sapnis” kā „Zīlēšanas maiss”. Kādā pagājušā gada izstādē tas bijis eksponēts uz grīdas, bet nākamajā dienā nozudis un vēlāk atrasts pie atkritumiem, kur to bija novietojusi apkopēja.

Nedarba veidotāja var būt arī daba, bet māksliniekam atliek tikai to ieraudzīt (Antras Opmanes „Laikmetīgā māksla: veidota vai izveidojusies?” un Janas Rāves „Lieldienu nedarbs Jūrmalā”). Apjomīgu izstādes daļu veidoja, pēc autoru domām, tehniski neizdevušies darbi: Natālijas Jeršovas „Silts vakars”, Antras Ivdras „Izlietu ūdeni nesasmelsi”, Inetas Greižas „Stikls”. Kā pretstatu šai grupai var minēt Lindas Ekeres darbu „Ziņas”, kas, kā teikts anotācijā, tapis, to „mērķtiecīgi bojājot – pilinot, aplaistot un burzot”.

Visas izstādes laikā notika skatītāju balsojums par „Gada nedarbu”. Jau otro gadu pēc kārtas šo titulu kopā ar „Nedarba” goda lenti un balvu „Žagaru bunte” saņēma Jānis Andris Osis, šoreiz par darbu „Kariatīdes un atlanti ačgārnā perspektīvā”.
 
Atgriezties