VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Bez kņadas
Guna Millersone
Mākslas dienas Talsos
15.04.–31.05.2015.
 
Guna Millersone. Aiz loga. Audekls, eļļa. 80x140cm. 2014
Foto: Sandis Priede
 
Talsu mākslinieku Mākslas dienu izstāde Talsu novada muzejā jau diezgan daudz gadus konsekventi tiek atklāta 15. aprīlī, svinot to kopā ar trīs novada pilsētu (Talsi, Sabile, Sasmaka – tagad Valdemārpils) pilsētas statusa iegūšanu šai pašā dienā 1917. gadā. Autoru skaits, kuri piedalās izstādē, ar katru gadu aug; šogad tie bija 36 mākslinieki. Izstāde netika žūrēta vai kā īpaši organizēta. Svarīgākais bija apzināt un uzaicināt tos cilvēkus novadā, kuri radoši strādā; šī iespēja pieteikt sevi un līdzināties ar citiem, piemēram, ar jau 30 gadus stabili strādājošo Talsu „Krūmu mākslas grupu”.

„Krūmu grupas” pamatkodols (gleznotāji Andris Biezbārdis, Gunta Kalsere, Guna Millersone, Zigurds Poļikovs, Andris Vītols) vēl arvien ir ekspresīvi abstrakts, un šī vienotne arī šoreiz veidoja kopizstādes centrālo asi – dinamisku gan kolorītā, gan formāli grafisko elementu brīvā lietojumā. Kodolam klāt – arī daudzpusīgie Pedvāles mākslinieki: Laura Feldberga ar pavisam grafiskiem izteiksmes paņēmieniem tapušu gleznu diptihu „Putni-pūķi” un Ojārs Feldbergs ar savām tradicionāli konceptuāli ironiskajām stādījumu dobēm

Nr. 21, 22; nepārprotami kā putnu biedēkļi šajās grāmatu dobēs iestādīts mūsu šogad aktuālais dižais dzejniekpāris.

Kā vienmēr, stabils un ar kādu jaunu pienesumu bija fotogrāfu Daiņa Kārkluvalka („Piezīmes”, I–V) un Ulda Balgas („Betlēmes nakts”, I–IV) sniegums – abiem darbi šoreiz gandrīz abstrakti, smalki dziļi melni un līdz ar to noslēpumaini. Pazīstamā ofortiste Baiba Kalna turpina attīstīt aizsākto ironiski konceptuālo oforta un ready-made priekšmetu savienojuma kompozīcijas. Allaž interesantos meklējumos ir jaunā gleznotāja, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas maģistrante Dagne Ventiņa.

Tomēr ar patīkamāko sniegumu šogad Mākslas dienās iepriecināja atsevišķi jaunajā izstāžu zālē eksponētā biedrības “Ciparnīca. Tals’ keramik” izstāde „Svētdiena”. Biedrība dibinājusies 2006. gadā, tajā radoši strādā divi keramiķi – Diāna Dzelme un Nauris Galviņš, pārējie ir domubiedri un „palīgi – mālu mīcītāji”. Sākuši kā Ziemeļkurzemes podniecības tradīciju pētnieki 2010. gada izstādē „Pie saknēm”, tagad gājuši tālāk, var pat teikt, ka viņu māksla kļuvusi „tematiska”: radītas jaunu darbu grupas (Diānas Dzelmes „Naktsvijoles”, „Vecās grāmatas”, „Kafija ar pienu”, Naura Galviņa „Kāpnes”, „Pūtiens” utt. ). To izvedums ir asprātīgs un pārliecinošs, katram sāk veidots savs rokraksts gan formās, gan glazūru rakstos. Naura Galviņa lielizmēra trauki pretendē kļūt par labiem dizaina priekšmetiem, Diānu Dzelmi šobrīd interesē gleznieciskie mērķi, ko var panākt ar glazūrām. Pārdomāts un perfekts bija ekspozīcijas iekārtojums – tātad mērķtiecīgi un rūpīgi gatavota izstāde.

Mākslas dienu izstādes atklāšanas reizē tradicionāli pasniedz 2004. gadā dibināto Talsu novada pašvaldības Žaņa Sūniņa prēmiju vizuālajā mākslā par labāko kāda Talsu mākslinieka radošo sniegumu iepriekšējā gadā. Pirmais šīs prēmijas laureāts bija gleznotājs un pedagogs Jēkabs Spriņģis (1907–2004 ), turpmāk prēmiju saņēmuši Dainis Kārkluvalks, Uldis Balga, Andris Biezbārdis, Ritma Lagzdiņa, Inese Mīlberga, Ojārs Feldbergs, „Ciparnīca”, Modris Sapuns. Šoreiz to saņēma gleznotāja Guna Millersone „ par spilgtu jubilejas izstādi „Ainavas turpinājums” 2014. gadā Saldus, Talsu un Madonas muzejos, par nozīmīgu ieguldījumu novada mākslas starptautiskās sadarbības veicināšanā, par aktīvu radošo darbību Latvijas mākslas norisēs”.
 
Atgriezties