VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Neiespējamo ideju realizēšana
Baiba Guste
LMS radošais kvartāls „Kombināts Māksla”
Gaujas iela 1, 3, 5, 9
 
LMS radošajā kvartālā „Kombināts Māksla”
 
Biedrības „Latvijas Mākslinieku savienība” (LMS) prezidents Igors Dobičins bieži vien šķietami neiespējamu un neticamu ideju realizēšanai spēj piešķirt radošu vieglumu. Tā bija viņa iniciatīva iedzīvināt LMS piederošo teritoriju un ēkas Gaujas ielā kā vietu, kur rada un rāda kultūras novitātes un mantojumu. 2013. gadā ideja realizējās kā LMS radošā kvartāla „Kombināts Māksla” dibināšana.

Radošo kvartālu attīstība ir viena no Eiropas kultūras aktualitātēm, un arī Latvijas pilsētās veidotas ielas un kvartāli, akcentējot radošuma klātbūtni biznesā, tūrismā un tirdzniecībā. Nereti šīs vietas izmantotas kā īslaicīgi „pievilinātāji” biznesa projektu attīstībai, neveicot nopietnus ieguldījumus. LMS radošajam kvartālam „Kombināts Māksla” šo daudzo vietu vidū ir gan vēsturiskas tradīcijas, gan tehnoloģisko bāzu resursi, kas nodrošina tā ilgtspējīgu attīstību.

Gaujas ielas sākumposms Rīgas apkaimē starp Lielajiem, Jēkaba, Pokrova, I, II Meža un Brāļu kapiem, Brasas dzelzceļa stacijas tuvumā, industriālu būvju ielokā ir vieta, kuras vēsture aizsākās 20. gs. sākumā. Gaujas ielā 1 tēlnieka Kārļa Zāles vadībā norisinājās Rīgas Brāļu kapu skulpturālā ansambļa izveide. Gaujas ielā 9 kopš 1926. gada dzīvoja un strādāja jūgendstila tēlnieks Augusts Folcs. Vēlāk, 20. gs. 50.–90. gados, tur attīstījās PSRS Mākslas fonda Latvijas nodaļas ražošanas kombināts „Māksla”, kura darbnīcās tēlnieki, lietišķās mākslas meistari un gleznotāji monumentālisti izpildīja pasūtījumus.

Radošajā kvartālā „Kombināts Māksla” LMS, sadarbojoties ar daudzajiem nomniekiem, kas pārstāv radošo industriju jomu, ik gadu organizē regulārus pasākumus – Lielo talku, Mākslas dienu simpoziju un izstādi, Latvijas Mākslas akadēmijas studentu vasaras prakses, simpozijus, LMS „Rudens” izstādes.

Arī tagad kvartālā var iepazīties ar vairākām laikmetīgās mākslas izstādēm un LMS kolekciju skatēm. Gaujas ielā 1 skatāma LMS muzeja tēlniecības krājuma ekspozīcija, kurā redzami Artas Dumpes, Leas Davidovas-Medenes, Laimoņa Blumberga, Ojāra Breģa un citu 20. gs. 60.–90. gadu mākslinieku darbi; ārpus telpām apskatāmi lielizmēra tēlniecības un vides objekti, kā arī vēsturisks akmens zāģis no 20. gs. sākuma.

Gaujas ielā 5 izveidota LMS muzeja keramikas kolekcijas ekspozīcija. Pārstāvēto mākslinieku Pētera Martinsona, Violetas Jātnieces, Skaidrītes Cihovskas, Izabellas Krolles un citu veikumā vērojami eksperimenti ar mālu un šamotu, to faktūrām, krāsu un glazūru dažādību. Izstāžu zālēs eksponēti darbi no LMS „Rudens 2014” izstādes „ Melnie suņi”. Teritorijā apskatāma ielu mākslas galerija, kam sienu zīmējumus radījuši Tron Karton, Klāvs Loris, Frost, Maija Kurševa, Lazy Bra, Korsh un citi, bet skvērā BRASALONA no 13. maija līdz 30. jūnijam norisinājās Latvijas Mākslas akadēmijas studentu, topošo tēlnieku un keramiķu, radošā prakse koktēlniecībā.

„Kombināts Māksla”, kas izveidots kā radoša platforma dažādām mākslas un kultūras iniciatīvām, interesentus uz vasaras sezonas atklāšanas svētkiem aicināja 21. jūnijā.
 
Atgriezties