VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Brīnumainais pasaku dārzs
Inga Bunkše

 
Anitas Paegles ilustrācija Māras Cielēnas grāmatai „Pulksteņu nakts gaitas”. Papīrs, akvarelis. 1997
 
Brīnumu lietas notiek pasakainajā brīnumu dārzā. Mute paliek vaļā aiz brīnumiem, ko uzbur māksliniece Anita Paegle. Tomēr viņas brīnumi, lai arī neticami un pārsteigumu pilni, nav vis kāda pārdabiska spēka, bet mākslinieces iztēlošanās spēju un meistarības radīti. Grāmatās zīmētie tēli ir cieši saistīti ar dzejoļiem un pasakām, bet izstādē katrs no viņiem vilina teiksmainā zemē, kurā iztēlei nav robežu.

Anitas Paegles uzburtajā pasaulē poētiskās abstrakcijas pārtop konkrētos tēlos, ko īstākus padara rūpīgi izmeklētās un ar sīksīku otiņu un akvareļkrāsām filigrāni zīmētās vietas, kurās tie skumst, dejo, domā un piedzīvo dzīvi. Lietas viņiem apkārt vērpj stāstus par mūsdienām, kurās ierasts skats ir no gāzbetona blokiem puscelta piebūve, grafiti apzīmēta Ziedoņdārza pievārtes koka māja, kola un hamburgers, un aizgājušiem laikiem, kad strinkšķināja mandolīnas un pie cikcakaina galdauta malkoja tēju no trauslām tasītēm. Smalkas faktūras un izteiksmīgi žesti, zīmīgas pozas un silueti. Katrs sīkums, kas tapis rūpīgos pētījumos, papildina kopskanējumu, bet nenomāc to netveramo noskaņu, kura balansē starp realitāti detaļās un iztēles svabadību.

Kā jau labās bērnu grāmatu ilustrācijās, Anitas Paegles kompozīcijās savu pasaules uztveri redz atspoguļojamies arī pieaugušie. Tomēr būs labi, ja arī viņiem kāds jautājums paliks neatrisināts, jo atbildes ne vienmēr izskaidro patiesību. Attēlā redzamajā ilustrācijā mazais rūpīgi izpētīs krāsainās putna spalvas un uztvers skumjas karaļa acīs, bet lielais meklēs alegorijas. Paparžu ielokā sēdošais vīrs viņam vienlaikus var būt gan sadrūvējies „mūsu karsti mīļotais karalis” – un te kāds piebildīs: kā Luijs XV, kurš sludināja „pēc mums kaut grēku plūdi”, – gan valdnieks, kas, apmaldījies dzīves labirintos, sērīgi sēž peļķē. Viņa deguns ir nosārtis no vēja. Bet ausis? Tas lai paliek katra paša izdibināms noslēpums.
 
Atgriezties