Katram māksliniekam reiz pienāk brīdis, kad viņu nekas vairs neaiztur par savu izstāžu galveno varoni izvēlēties pašam sevi. Vienam agrāk to darīt traucējusi kautrība vai neticība saviem spēkiem, citam – pašironijas trūkums vai vēl kas cits. Arī Agrim Dzilnam, dizaineram, datorgrafiķim, uguns skulptūru meistaram un mākslas pedagogam, šobrīd mazliet vairāk nekā piecdesmit gadus vecam, nu ir vēlēšanās uzmanīgi, ar lielu atlasi, nebaidoties būt sentimentālam (vai pat banālam), stāstīt: „(..) katrs sev ir kā pasaules centrs, un tikai retais to var noliegt (..), katrs dzīves brīdis var būt meditācijas, stāsta un vizualizēšanas vērts. Katrs pats izvēlas principus un veido kanonus to attēlošanai, balstītus kompozīcijā un izteiksmes līdzekļu izvēlē, strādājot ar digitālajiem rīkiem un attēlu apstrādē konsekventi izmantojot vienus un tos pašus, kaut vai plaši lietotus paņēmienus; arī tas var darboties kā kanons konkrētas personas un ar to saistītu notikumu attēlošanai. Un jebkurš no šiem attēliem var kalpot kā saikne starp tagadni un mūžību.”
„Kas ir praktisks, cilvēciski viegli lietojams, tas parasti ir arī laba māksla,” teicis Dzintars Sodums. Tā īsi var raksturot Agra Dzilnas personisko ikonogrāfiju šajā Talsu izstādē, vietā tik tuvu dabai – parkam, dīķim, saulrietam aiz kokiem, krītošajām ēnām un putnu balsīm turpat zālienā.
Viņš ir mākslās skolojies lauku zēns, kam saikne ar dabu, gadskārtu ritiem un rituāliem, no bērnības līdzi nākušo priekšmetu sentiments (naktsskapītis kā izstādes altāris!), paša pirmā un pēdējā mīla, arī pirmie un pēdējie bērni, saules gaisma (vainagam) apkārt un centrā ir bijuši emocionāli nozīmīgi. Izstādes iecere realizēta vienkārši un trāpīgi. Klāt pievienota dozēta un nepārspīlēta „ikonogrāfija” – informācija par sevi: biogrāfiskie foto; pašam nozīmīgi senāki darbi; dažas īstas fotogrāfijas un dažas kompilētas, divās no tām piemontēts rozā mākonīšu plīvurs; īsi teksti.
Agris Dzilna (dz. 1963) mācījies Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļā (1985–1990), ir Latvijas Dizaineru savienības biedrs. Kopš 1994. gada – radošās grupas „Akciju sabiedrība” dalībnieks. Piedalījies datorgrafikas izstādēs, simpozijos, radošajās darbnīcās, uguns skulptūru festivālos Latvijā un daudzviet ārzemēs; veido grāmatu un WEB lapu dizainu, ir lektors Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē, arī Rīgas Starptautiskajā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā. |