VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Lielie vidzemnieki
Aivars Leitis
Izstāde „Lielie vidzemnieki”
Cēsu Izstāžu nams 21.02.–29.03.2015.
 
Teodors Zaļkalns. Cūka. Bronza, patinējums. 1971
 
Pirms 30 gadiem – 1985. gada 20. februārī – bijušajā ampīra stilā celtajā Cēsu pilsmuižas stallī-ratnīcā atklāja Izstāžu namu. Kopš tā laika aptuveni 2000 mākslas, mūzikas un literatūras notikumi te pulcējuši ļaudis, būtiski papildinot kultūras dzīvi novadā. Atzīmējot jubileju, ir izdots Cēsu profesionālo mākslinieku katalogs un tika atvērta izstāde „Lielie vidzemnieki”.

Vidzeme latviešu mākslai devusi pirmos profesionālos gleznotājus Oto Bērtiņu, Jāni Staņislavu Rozi, Kārli Hūnu un Jūliju Federu. Vidzemnieks ir latviešu ainavas glezniecības klasiķis Vilhelms Purvītis. Ar izjustu niansētību un temperamentu valdzina atraktīvā piebaldzēna Kārļa Miesnieka darbi. Brāļu Kaudzīšu romāns „Mērnieku laiki” nav iedomājams bez Eduarda Brencēna pelēcīgos toņos ar akvareli un baltu guašu izpildītajām ilustrācijām. Vidzemnieks ir arī virtuozais oforta meistars Rihards Zariņš. Grodus pamatus Cēsu mākslas dzīves nākotnei kā pedagogs ielicis Kārlis Brencēns, kā arī Teodors Ūders Valmierā. Pēdējā skolnieki bijuši vairāki vēlāk nozīmīgi Cēsu un citu Latvijas novadu mākslas un kultūras dzīves veidotāji.

20. gadsimta 30. gados pilsētā un novadā aktīvu darbību izvērsa Cēsu mākslinieku grupa, bet pēc Otrā pasaules kara mākslas dzīvei atgūt jaunu elpu palīdzēja Kārlis Baltgailis.

Vidzemes laukos ir daudz laukakmeņu, un šķiet – tādēļ no šejienes nākuši gandrīz visi ievērojamākie latviešu tēlnieki. Gustavs Šķilters, Emīls Melderis, Kārlis Zaļkalns un, protams, tēlnieks cēsnieks Kārlis Jansons un viņa dzimtas turpinājums mūsdienās.

Nav iespējams minēt visus no Vidzemes nākušo mākslinieku vārdus, kaut viņi to patiešām būtu pelnījuši. Izstādes spēks bija mākslinieku vārdos un tādēļ bija vērts ieskatīties šajā fragmentārajā mākslas vēstures stāstā. Un varbūt atklāt ko jaunu un līdz šim neieraudzītu Cēsu mūsdienu mākslas un Vidzemes mākslas mantojuma saskarsmē Izstāžu nama 30 gadu jubilejas izstādē.
 
Atgriezties