VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Vēsās emocijas
Inga Bunkše
Izstāde „Ziemas miegs”
Laikmetīgās mākslas centra „Ofisa galerija” 16.03.–10.04.2015.
 
Liene Mackus, Artūrs Arnis. Ziemas miegs. 2015
 
Izstāde „Ziemas miegs” vispirms iedarbojās uz maņām – ieejot telpā, pārņēma vēsums un tumsa, no kuras kā savādi sapņu tēli iznira spoži izgaismotās plastilīnā veidotās Lienes Mackus vientulīgās, rēgainās ainavas, maskās tērptas parādības un to spokainās ēnas uz sienām. No daudzajiem mikrofoniem hipnotiski skanēja šūpuļdziesmas turku, franču, islandiešu, bulgāru valodā, ieaijājot „viss ir tik labi” stāvoklī. Pat pavasara gaisa ultravioletā smarža, kas ieplūda caur atvērto LMC „Ofisa galerijas” logu, nespēja iztraucēt izstādes sirreālo gaisotni. „Miegā pasaule veidojas no dzīvē balstītām detaļām, kuras tiek izmainītas un iegūst citu emocionālu un vizuālu mērogu, kurš parasti nomoda stāvoklī nav sasniedzams. Dziļš un individuāls pieredzējums, no vienas puses, un vispārcilvēcīgs un kolektīvs, no otras puses,” izstādes ideju raksturo tās autori tēlniece Liene Mackus (1984) un scenogrāfs Artūrs Arnis (1981). Izstādes noskaņa gan mudināja vilkt paralēles ar sabiedrības un arī mākslas dzīvi – katrs tās pārstāvis, iekūņojies savā vai sava mazā kolektīviņa kūniņā, pārlaiž ziemas it kā letarģisko miegu. Maskas ļauj slēpt īsto identitāti un nereaģēt uz apkārt notiekošo cerībā, ka gan jau citi atradīs pareizo risinājumu. Tā it nemanot, dzīve pārvēršas eksistencē, kuras vienīgais priekšnoteikums ir – „tikai lieciet man mieru”.

Virtuozi pārvaldot profesionālos izteiksmes līdzekļus, abi mākslinieki izstādi radījuši kā viengabalainu, iedarbīgu mākslas tēlu, Atsevišķi tās elementi iedarbojās emocionāli, pat suģestējoši, kamēr citi neļāva atslābt uzmanībai un vadīja skatītāja vērojuma un līdzpārdzīvojuma gaitu, tomēr neko nesakot priekšā un atstājot pietiekami daudz vietas pārdomām.

Liene Mackus strādā tēlniecībā un animācijā, kopā ar Aigaru Bikši un Māri Bērziņu darbojusies grupā „Anna Varna”, kas bija nominēta otrajai Purvīša balvai. Savukārt Artūrs Arnis strādā scenogrāfijā, veidojot darbus izrādēm Dirty Deal Teatro, Dailes teātrim, Nacionālajam teātrim un citiem.
 
Atgriezties