VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Sezonas vēsturiskie akcenti
Marita Batņa, kultūras teorētiķe
 
Jukas un neziņa pieder pagātnei. Kopš gada sākuma starp­ tautiskajā mākslas tirgū iestājusies harmonija, bet ne kus­tības apsīkums. Pārdevēji bija spiesti piezemēt vēlmes, lai tās nonāktu līdzsvarā ar pircēju gatavību šķirties no naudas.

Tirgu skārušas dalībnieku sastāva un tendenču izmai­ņas. Riskantā laikmetīgā māksla lokomotīves statusu pametusi. Tiešs pasaules ekonomikas krīzes rezultāts ir izteikts atslābums ķīniešu un krievu mākslas tirgos, kas agrāk piedzīvoja straujākos tempus. Atraktīvākajā zonā iekārtojies modernisms un impresionisms. Sotheby's un Christie's izsolēs 2009. gada 3.-5. februārī Londonā apgrozījuma mērķi tika sasniegti, taču uz gaidāmo cenu samazinājuma rēķina. Aktīvākie 2009. gadā ir attīstīto valstu kolekcionāri, no kuriem daudzi steidz izmantot izdevīgās cenas.

Gadsimta notikums - Senlorāna un Beržē kolekcijas izsole Parīzē

Kvalitatīvai mākslai pieprasījums ir stiprs - šo pēdējā laika devīzi spilgti pierādīja Īva Senlorāna (1936-2008) un Pjēra Beržē (dz. 1930) kolekcijas izsolīšana, ko Christie's organizēja Parīzes Grand Palais. Trijās dienās (23.-25.02.2009.) tika attaisnots "gadsimta notikuma" tituls: kolekcija izsolīta par 373,9 miljoniem eiro, kas nu tiks izmantoti cīņai pret AIDS. Darbu sadalē nebija ne vēsts no līdzekļu un intereses trūkuma: pārdoti gandrīz visi 688 darbi, no tiem 77 virs miljona atzīmes. Rezultātus lielā mērā izskaidro kolekcijas prestižs un Senlorāna vārds.

Krājuma galveno daļu veidoja modernisma un impresionisma pērles, vecmeistaru un 19. gs. darbi, kā arī dekoratīvā māksla. Augstākā cena (35,9 miljoni eiro) - Anrī Matisa klusajai dabai Les coucous, tapis bleu et rose (1911), tādējādi gandrīz dubultojies cerētais. Garajā rekordu virknē divi īpaši piedāvājumi tapa par iemeslu fenomenālai interesei. Eilīnas Grejas elegantā dizaina atpūtas krēsls "Pūķis" (1917-1919) Art Déco noskaņās - darināts to laiku Parīzes bagāto aprindu dāmas Sūzenas Talbo interjeram - tika izsolīts par 21,9 miljoniem eiro, kaut gan gaidītā cena bija trīs miljoni. Marsela Dišāna un  Mena Reja sadarbībā tapušais smaržūdens flakons Belle haleine - Eau de voilette (1921), uz kura Dišāns attēlots alter ego - sievietes veidolā, sasniedza 8,9 miljonus eiro, pārsniedzot iepriekšējās aplēses (1,5 miljoni).

 
Kaspars Zariņš. Svētais Vakarēdiens. 2007. Wurth kolekcija
 
Johana Valtera-Kūrava darbi no privātkolekcijām viesojas Jelgavā. Latvijas mūsdienu māksla nokļūst prestižajā Würth kolekcijā

Svaigi vēsturiski notikumi izceļami arī Latvijā. Jāatzīmē Johana Valtera-Kūrava (Jāņa Valtera, 1869-1932) atgrie­ša­nās dzimtajā Jelgavā ar jubilejas izstādi Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā (07.02.-16.04.2009.). Galvenokārt Vācijā tapušie darbi nākuši no izstādes orga­­nizētājas - ģimenes mākslas galerijas Sabatier Galerie & Kunsthandel KG, Torstena Sabatjē un mākslinieka mantinieku kolekcijām. Rīkotāji kopā ar Valtera-Kūrava daiļrades pētnieci Kristiānu Ābeli sarūpējuši katalogu trijās valo­dās. Nākamā izstādes vieta ir Vācijā - Berlīnē (18.09.-29.11.2009.). Nenoliedzami, Valtera-Kūrava un citu Latvi­jas lielmeistaru mākslas starptautiskās nozīmes veicinošie faktori ir Krievijā gūtā izglītība un darbība Eiropā, taču šāda izstāde uzsver piederību Latvijai. Notikums at­zīmēts infor­mācijā par gleznu "Pliknis ar lellēm" (1913), kas Christie's krievu mākslas izsolē (26.11.2008.) pārdota par 45,6 tūkstošiem britu mārciņu, trīskāršojot gaidīto rezultātu.

Vācijas kolekcionēšanas tradīcijām bijusi ietekmīga loma arī Latvijas mūsdienu mākslai svarīgā notikumā. Vienu no pasaules izcilākām mākslas kolekcijām izveidojis sekmīgais vācu uzņēmējs miljardieris Reinholds Virts (Würth). Lielākā daļa no apmēram 12 000 darbu krājuma piederīga pie 20. gadsimta Eiropas mākslas zelta fonda. Kolekcija tiek papildināta ar jaunradītiem darbiem. Pē­dējos gados Würth kolekcijas padomdevēju uzmanība tikusi vērsta uz Latvijas mākslā atzītākiem autoriem. Lobiju īstenojusi Anna Sausverde-Ellgere, galerijas Art Promotion02 vadītāja. Iekļaujoties Vācijas galeriju lokā, viņa jau no 80. gadiem organizē latviešu māk­slinieku izstādes Rietumeiropā. Aizvadītā gada beigās dialogs noslēdzies: Würth kolekcijai tiks iepirkti pieci Kaspara Zariņa un divi Rituma Ivanova darbi, visi - lielfor­māta, radīti 2007. gadā. Atrašanās Würth kolekcijā, kur plaši pārstāvēti pasaules laikmetīgās mākslas dižākie vārdi, ir ieguldījums Latvijas mākslas statusa celšanā. Īpaši svarīgs aspekts ir darbu aktīvā aprite 12 Würth muzejos un uzņēmuma filiālēs daudzās Eiropas zemēs, kā arī tas, ka darbi tiek doti citām izstādēm. Jāsecina, ka minētie noti­kumi nav ieliekami tikai Latvijas un Rietumeiropas kultūras sakaru rāmjos, bet uzskatāmi par tiltu uz starptautiskās mākslas telpu.
.
 
Atgriezties