Rīga šogad kļuvusi jau par divām izstāžu zālēm bagātāka. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem un pat gadu desmitiem - nav slikti! "Rīgas mākslas telpa" ir ilgi tapis projekts ar lielu sabiedrības gaidu un pilsētas domes reprezentācijas slodzi. Divas pirmās lielās izstādes tajā - Ginta Gabrāna "Paraspoguļi II. Kristāli" un Džemmas Skulmes personālizstādi - raksturoja it kā "izņēmuma" statuss (viena bija ekspozīcija, kas radīta valsts pārstāvēšanai Venēcijas biennālē, bet otra - izcilas personības mūža darbs), tādēļ jo interesantāks šķiet jautājums, kā zālei izdosies noturēt ekskluzīvo līmeni. Aizraujoša, lai gan ne tik pamanāma, šķiet arī rosība telpas mazajā zālē "Intro".
Tikmēr krietni tālāk no pilsētas centra un arī klusāk parādījusies privāta iniciatīva - interjera un dizaina studija "VV Stils" izveidojusi pati savu izstāžu zāli D. FAB Slokas ielā 52. Mākslai neierasts rajons, jau pierastāka industriāla stilistika, daudzsološa pirmā izstāde (sk. recenziju par Reiņa Liepas personālizstādi).
Vēloties uzzināt kaut ko vairāk par abu izstāžu zāļu gaidāmo politiku mākslas procesa veicināšanas jomā, uzdevu direktorēm vienus un tos pašus jautājumus:
1. Kā jūs plānojat ieinteresēt skatītājus mūsdienu mākslā?
2. Vai un kā plānojat veicināt jaunu mākslas darbu rašanos?
Ieva Kulakova, "Rīgas mākslas telpas" direktore:
1. Ieinteresēt var, tikai iepazīstinot un redzamo darot saprotamu un nepieciešamības gadījumā to skaidrojot. Esmu pārliecināta, ka šādas mērķtiecīgi ievirzītas institūcijas loma pirmām kārtām ir saistīta ar skatītāju pieradināšanu. Tomēr jāapzinās, ka tas nav ātri izdarāms. Protams, svarīgi arī aptvert iespējami plašāku skatītāju auditoriju. Tāpēc mēs katrai izstādei pieskaņojam arī citu mākslas veidu norises, kas bagātina mūsu kultūras pasākumu piedāvājumu, piešķirot paplašinājumu un padziļinājumu attiecīgajām izstādēm, un vienlaicīgi ļauj vēl plašākam interesentu lokam pieslēgties mūsu skatītāju auditorijai.
2. Arī šis ir prakses jautājums. Mūsu izsludinātā izstāžu pieteikšanas kārtība paredz, ka jaunu darbu radīšana ir prioritāra. Jo īpaši tas attiecas uz programmu "Intro". Tas lasāms šīs programmas pamatojumā. Tomēr radošā procesa praksē jaunrade nereti saistās arī ar daiļrades revidēšanu, tāpēc, manuprāt, arī tur nav pretrunu. Cerības saistītas arī ar mūsu starptautiskajiem ekspertiem un sadarbības partneriem, kas, veicot savu pienākumu, varētu šo kvalitāti nodrošināt arī Baltijas valstu reģiona ietvaros.
Indra Jankovska, D. FAB direktore:
1. Plānojam ne tikai sadarboties ar Latvijas māksliniekiem, bet arī izstādīt starptautiski atzītu mākslinieku darbus, kā arī, veidojot noteiktu vērtību konceptu, uzrunāt īpašu mākslas piekritēju auditoriju. Mūsu trumpis ir atmosfēra un sajūtas, ko rada pati D. FAB telpa.
2. Jau šobrīd strādājam pie pirmās tematiskās izstādes, kas solās būt visai intriģējoša.
|