VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Rērihs un Austrumu virsotnes [11.12.2015. 08:58]
Agate Šāvēja, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa studente
“Nikolajs Rērihs un Latvija”
Mākslas muzejs "Rīgas Birža"
14.11.2015.–31.01.2016.
 
Šajā pelēcīgajā laikā, kamēr nekas neliecina par sniega tuvošanos, un visapkārt esošās Ziemassvētku bodītes ar ļaužu drūzmēšanos un kņadu var sagādāt nepatiku un stresu, lieliska vieta, kur aizmirsties ir Mākslas muzejs "Rīgas Birža". Tur skatāma izstāde "Nikolajs Rērihs un Latvija".

Izstādes tapšanā iesaistījušās vairākas institūcijas, tai skaitā Liepājas muzejs, Latvijas Nacionāla bibliotēka, Latvijas Valsts vēstures arhīvs un Latvijas Rēriha biedrība. Viss koncepts ir ārkārtīgi labi pārdomāts un sekmējas aizraujošā vizuālā baudījumā, biogrāfijas un vēstures informācijā. Priecē, cik veiksmīgi iekārtota izstāde. Tā veidojas kā neliela pastaiga - sākot ar ieskatu Rērihu dzimtas kokā un vēsturē, pārejot pie Nikolaja Rēriha studiju biedriem, nonākot gleznu alejā un turpinoties vēl Boses zālē ar nelielu ieskatu dēla Svjatoslava Rēriha darbībā. Kā papildus baudījums ir dažu izcilu latviešu mākslinieku Jaņa Rozentāla, Vilhelma Purvīša, Ugas Skulmes, Niklāva Strunkes eksponētie darbi. Neliels pārsteigums ir dzeltenās sienas, uz kurām izvietotas Rēriha gleznas. Šī krāsa kontrastē ar gleznās izmantotajiem zilganajiem un violetajiem toņiem. Apskatei izlikti diezgan daudzi Rēriha darbi, to skaitā „Kuluta”, „Līdzcietība”, „Ceļš”, „Everests” u.c.

Rērihs spēj sajūsmināt. Kurš gan nevēlētos dzīvē redzēt tādu ainavu, kādu viņš uzgleznojis? Viņš glezno ļoti pārliecinoši, reāli, tā it kā pazītu katru kalnu un ieleju, katru ezeru un sastapto radību. Ir jūtams, ka viņš dzīvojis vai ilgāku laiku uzturējies savās gleznās attēlotajās vietās. Šai realitātes sajūtai līdzi nāk arī kaut kas noslēpumains. Varbūt tas ir krāsu dēļ, bet varbūt nelielā mirdzuma dēļ, kas saskatāms dažos darbos. Piemēram, glezna „Tibetas cietoksnis” ar spožajām zvaigznēm debesīs ir vienlīdz reāla un vienlīdz noslēpumaina.

Izstāde ir kā grāmatas nodaļa par tēmu „Rērihs un Latvija”, kurā veiksmīgi izdevies savienot vēstures un vizuālo materiālu. Ātri vien izstaigājama daļa cilvēka dzīves mirkļu, bet nevienā brīdī ekspozīcijai netiek pielikts punkts – viss, te izstāde beidzas. Boses zālē redzami Nikolaja Rēriha dēla Svjatoslava darbi, bet lielajā izstāžu zālē ir Nikolaja Rēriha skolnieku – Ugas Skulmes, Kārļa Miesnieka, Jāņa Plases darbi. Parādīti arī tēlniecības objekti – divi Nikolaja Rēriha portreti. Iespaidīga ir tēlnieka Igora Vasiļjeva veidotā skulptūra, kas atrodas lielajā zālē. Austrumu kalnu ainavas ar sniegotajām virsotnēm stāsta gan par dabas diženumu, gan mākslinieka personības lielumu. Izstāde atklāta 14.novembrī un būs apskatāma līdz 2016.gada 31.janvārim.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts