VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Laimīgas zivis peld pret straumi [01.12.2015. 21:02]
Sintija Veinberga, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas 3.kursa studente
"Somijas stikla māksla 2005–2010"
07.11.2015.–03.01.2016. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
 
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs savās telpās ir atklājis jaunu izstādi. Balles tērpu košumu un piesātinājumu ir nomainījis elegantais un vieglais Somijas stikls, kas izstāžu telpā ienes vēsmas no Somijas spirgtā ziemeļu gaisa.
 
Skats no izstādes "Somijas stikla māksla 2005–2010" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Jau pats izstādes nosaukums vēsta, ka ceļojošā izstāde ir retrospektīvs Somijas stikla mākslas piecgades apskats. Savu ceļojumu tā aizsāka 2012. gadā Slovēnijā un Slovākijā, 2013. gadā viesojās Francijā un Vācijā, 2014. gadā — Igaunijā, savukārt, Rīga būs pēdējā pieturvieta pirms atgriešanās mājās. Izstādi rīko Somijas Stikla muzejs Rīhimeki, atlasot objektus gan no saviem fondiem, gan deponējot privātkolekcionāru un pašu mākslinieku īpašumā esošus priekšmetus.

Somijā stikla mākslai ir nopietnas tradīcijas. Varbūt ne tik senas (zvaigžņu stundu nozare piedzīvo 20.gs. 50. gados), bet stipras un starptautiski atzītas. Kā saka izstādes galvenā kuratore Uta Laurena (Uta Laurén), būt par stikla mākslinieku Somijā ir prestižāk, kā būt par gleznotāju. Un arī paši somi lepojas un novērtē pašmāju produkciju, izvēloties to gan savām vajadzībām un mājokļa iekārtošanai, gan kā dāvanu tuviniekiem vai biznesa partneriem.

Retrospektīvs skatījums uz Somijas stikla mākslas piecgadi — tāda šī izstāde tiešām ir! Pārstāvēti dažādi mākslinieki, dažādas priekšmetu grupas, dažādas tehnikas un tendences. Izstādē piedalās 65 mākslinieki ar 327 darbiem. Izstādīti gan gaismas ķermeņi, gan mākslas objekti, skulptūras, trauki — priekšmeti plašā diapazonā arī to vērtību ziņā, sākot ar plaši pieejamiem svečturiem kādreizējā Tiimari plauktos līdz ekskluzīviem objektiem, piemēram, Kamillas Moberg (Camilla Moberg) traukam Izīda.
 
Anti-Jusi Silvenoinens (Antti-Jussi Silvennoinen). Lampas Bambuss (Lamps Bamboo). 2009
Blakus ekskluzīviem priekšmetiem arī pavisam pieejami, ekonomiski svečturīši
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Kamilla Moberg (Camilla Moberg). Izīda (Isis). 2009
Starp sērijveida ražošanai paredzētiem produktiem izstādē apskatāmi arī unikāli un ekskluzīvi izstrādājumi
Foto: Sintija Veinberga, 2015.
 
Izstādītie darbi nenoliedzami var lepoties ar augstvērtīgu tehnisko izpildījumu, kas izriet no veiksmīgas mākslinieka un amatnieka sadarbības, taču jāuzsver, ka daudzi mākslinieki reizē ir arī izcili šī amata meistari un izgatavo savus darbus paši. Izstādē redzamais apliecina zināšanas un prasmes dažnedažādas tehnikās, tradicionālās metodes papildinot ar eksperimentos atklātiem jauniem paņēmieniem. Tieši darbs pie mākslas priekšmetiem ļauj eksperimentēt, improvizēt un brīvāk rīkoties, atklājot jaunus paņēmienus kā izmantot, apstrādāt un dekorēt materiālu. Šī dizaina un mākslas mijiedarbība atklāta arī izstādes iekārtojumā — sērijveida ražošanai radīti priekšmeti mijas ar mākslas priekšmetiem. Izgatavošanas paņēmienu vidū jāmin arī otrreizējā materiālu izmantošana, ar karsēšanu pārveidojot stikla priekšmetus par glāzēm vai vāzēm, saglabājot iezīmes no iepriekšējās formas. Izstādē šo pieeju demonstrē trauku grupa Kvadrāts, kas izgatavoti no vīna pudelēm, par ko liecina trauku pamatnes.
 
Sērijveida ražošanai paredzētie priekšmeti mijas ar mākslas objektiem
Foto: Sintija Veinberga, 2015.
 
Jans Torstenstons un Tūliki Tehtivāra-Torstensone (Jan Torstensson and Tuulikki Tähtivaara-Torstensson). Grupa Kvadrāts. (Group Square). 2008
Trauku grupa izveidota izmantojot vīna pudeles
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Somu stikla klasiskās vērtības ir caurspīdīgs, bezkrāsains materiāls, elegantas, tīras līnijas un slaidas formas, kas netiek dekorētas. Šāda gaume cienīta visos laikos un saglabāta arī daļā eksponētajos darbos. Pie klasiskām, vai drīzāk tradicionālām, vērtībām, jāpiemin Oivas Toika (Oiva Toikka) veidotā stikla putnu sērija, kas, strādājot leģendārajā stikla ražotnē Iittala, aizsākta 1973. gadā. Lai arī pašam māksliniekam to veidošana vairs nesagādājot jaunrades azartu, pircēju vidū tie aizvien ir pieprasīti un tādēļ arī ir neatņemama Iittala piedāvājuma sastāvdaļa.
 
Tommi Tereste (Tommi Terästö). Šampanieša glāzes Kello (Champagne glasses Kello). 2006
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Oiva Toika (Oiva Toikka). Uhū (Uhuu). 2009
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Paralēli klasiskām vērtībām, Somijas stikla nozares piecgadi pārstāv arī dažnedažādi krāsaini, atraktīvi, asprātīgi veidoti darbi, kas arīdzan iemieso eleganci un izsmalcinātību. Īsteni pilsētas patrioti novērtēs trauku, kura vāku rotā Helsinku pilsētas shematisks plāns, savukārt, filozofisku apceru cienītājiem patiks Vesa Varela (Vesa Varrela) Siļķu zveja, kurā starp daudzām peldošām zivīm ir trīs, kas peld pret straumi un smaida.
 
Marja Suna (Marja Suna). Šķīvis Spēle ar krāsām (Plate Playing with colours). 2009
Nosaukums runā pats par sevi
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Anu Pentinena (Anu Penttinen). Pilsētas kastītes (Urban Boxes). 2009
Uz trauka vāka attēlots Helsinku pilsētas shematisks plāns
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Vesa Varela (Vesa Varrela). Siļķu zveja (Herring Fishing). 2007
Vērīgs skatītājs pamanīs trīs īpaši laimīgas zivtiņas...
Foto: Sintija Veinberga, 2015
 
Izstāde atstāj elpojošu sajūtu. Pati izstāde elpo, elpo tās eksponāti. Un gribas elpot tai līdzi. Tādas klusuma, izsmalcinātības sajūtas. Izmantoju iespēju un apmeklēju izstādi tās atklāšanas dienā, kad bija arī iespēja noklausīties galvenās kuratores Utas Laurenas atraktīvo stāstījumu. Pasākums atstāja tiešām pacilātu noskaņojumu un ieinteresēja vairāk izzināt Somijas stikla mākslas vēsturi, kas tad šķiet arī būtu izstādes mērķis. Taču, metot vēl pēdējos lokus pa izstāžu telpu pirms došanās prom, radās pārdomas, cik no šīs izstādes iegūs skatītājs, kas nāks pēc manis — cilvēks no ielas, kas par izstādi uzzinājis pirms piecām minūtēm no plakāta pie muzeja durvīm un kura gaitas nepavadīs atraktīvs kuratores stāstījums? Nekas vairāk par autoru, darba nosaukumu un radīšanas gadu apmeklētājam netiek piedāvāts. Jā, ir informatīvais materiāls par pašu izstādi, informācija par interesantu pasākumu programmu, ir katalogs, ko gan nez vai katrs būs gatavs un vēlēsies iegādāties... Baidos, ka šāds skatītājs "no malas" neiegūs ne pusi no tām emocijām, ko guvu es. Jo tieši informācija, stāstījums, nianses un humora deva ir tas, kas piešķīra izstādei cilvēka klātbūtnes, dzīvesstāsta sajūtu. Nozīmi. Bez šī stāstījuma eksponāti paliek tikai objekti stikla vitrīnās.

P.S. Paralēli šai izstādei, muzeja telpās apskatāma arī izstāde "Iittala — aktuāls dizains kopš 1881. gada", kas stāsta par šīs ražotnes vēsturi un tās produkciju mūsdienās (vairāk informācijas šeit). Ja stikla mākslas cienītājiem vēl ar šo izstādi būs par maz, līdz 6. decembrim Mencendorfa namā apskatāma starptautiska stikla mākslas izstāde "Interpretācijas", kurā darbus izstādījuši topošie mākslinieki no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Īrijas un Portugāles. Vairāk informācijas šeit.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts