VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Stikls kā iedvesma jaunām pieejām mākslā [13.10.2015. 07:59]
Anete Aizsilniece, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa studente
Starptautiskā stikla mākslas izstāde “Jaunās pieejas”
Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva izstāžu zāle
18.09.–09.10.2015.
 
Latvijas Mākslas akadēmija ir vieta, kas daudziem saistās ar kaut ko radošu, jaunu, skaistu un pat leģendāru. Gandrīz vienmēr, apmeklējot šo ēku, gaiteņos ir iespējams sastapt kādu no latviešu māksliniekiem. Tā kā ikdienā ēku apdzīvo studenti, tad interesentiem atliek iespēja šeit pabūt laikā, kad tiek piedāvātas publiskās izstādes. Šobrīd viena no jaunākajām un aktuālākajām ir starptautiskā stikla mākslas izstāde “Jaunās pieejas”.

Stikla mākslas tradīcijas Latvijā ir jaunas. Mākslinieki, kas izvēlējušies strādāt ar šo plastisko un trauslo materiālu, ir saucami par virtuoziem, jo tas ir ne tikai skaists un apbrīnojami radošs mākslas process, tas ietver sevī arī fiziski smagu un reizēm ķīmiski sarežģītu procesu, kur gala rezultātu ir grūti paredzēt. Tomēr jau izsenis cilvēki ir pazinuši stiklu kā materiālu un priecājušies par tā dzidrumu, pielietojot kā praktiskās, tā skaistum lietās.
 
Skats no izstādes "Jaunās pieejas".
 
Šobrīd apskatāmā izstāde ļauj iepazīties ar darbiem, ko veidojuši kā studenti – jaunie mākslinieki, tā pasniedzēji, kuri pārstāv Latvijas Mākslas akadēmiju, Bratislavas Mākslas un dizaina akadēmiju (Slovākija) un Tomasa Batas universitāti (Čehija). Ne visi darbi ir veidoti tieši stikla tehnikā, bet kādā saistībā ar to – konceptuāli vai idejiski. Piemēram, mākslinieka Jāņa Murovska darbu “Lietvārds – vietvārds” veido 16 digitālās aero fotogrāfijas, kur no putna lidojuma ir fiksētas 16 stikla darbnīcas, kā stikla Mekas. Vēl kāds J.Murovska darbs –sietspiedes tehnikā “Tramvaja logs” ataino stiklu, kas ir norasojis, netīrs un necaurredzams, kā bieži tas ir novērojums pie mainīgajiem Latvijas laikapstākļiem. Interesanta pieeja ir vērojama Petra Stomichy veidotajā “Koridorā”, kur virtuozi apstrādāts koka saplāksnis līdzinās stikla virsmai, ar savu plānumu radot viegluma un trausluma sajūtu. Skatītājs neviļus var savas domas saistīt ar gaismu, kas ieplūst caur koridora logiem, tādejādi transformējot priekšstatu par koku ar sajūtām par stiklu.
 
Skats no izstādes "Jaunās pieejas".
 
No tradicionālajiem stikla darbiem gribētos izcelt glāzes, kas ir pamanāmas ar savu stilizēto formu un izskatu, kā arī košus un pavisam neparastus veidojumus, piemēram, sarkanu kosmisku bumbu, kas kā planēta gozējas zāles vidū. Tas ir jaunās stikla mākslinieces Sintijas Lasmanes lolojums, kura ir guvusi iepriekšējo studiju pieredzi, sadarbojoties ar Čehijas māksliniekiem. Sintija plāno pavasarī savus darbus turpināt radīt, iespējams, šobrīd izcilākā čehu stikla mākslinieka Jaan Janecky vadībā. Izstāde “Jaunās pieejas” rada jaunu domāšanu un izpratni par stiklu, kā ar to spēlēties un izmantot. Tam nav jābūt stiklam, lai runātu par stiklu. Mākslinieki ir spējuši izcelt šo materiālu gan ar koka, gan plastmasas, gan dažādu multimediju palīdzību.

Latvijai šī ir lieliska iespēja spert soli tālāk stikla mākslas apzināšanā, jo tādas valstis kā Čehija un Slovākija ir ar spēcīgām stikla mākslas tradīcijām, un kopējā sadarbība veicina jaunu pieeju meklēšanu stikla mākslā. Šī izstāde ļauj ieskatīties visaktuālākājās stikla mākslas tendencēs un aicina uz stiklu paskatīties ne vairs kā dekoratīvu un praktisku materiālu, bet gan kā izsmalcinātu mākslas darbu, ko veidojušas prasmīgas mākslinieka rokas pieskārieni. Visa pamatā ir smalki izstrādāta mākslinieka koncepcija, kurā stikls kļūst par pamatu darbu realizēšanā.
 
Latvijas Mākslas akadēmija
 
Izstāde bija apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijā no 2015. gada 18. septembra līdz 9. oktobrim.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts