VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Dizains cilvēkam [23.11.2014. 23:22]
Sintija Veinberga, LMA Mākslas zinātnes nodaļas 2.kursa studente

 
Skats no ekspozīcijas
Foto: Sintija Veinberga
 
Līdz 2014. gada 29.novembrim Latvijas Mākslas akadēmijas (turpmāk - LMA) telpās ir apskatāma itāļu arhitektam un dizaineram Akillem Kastiljoni (Achille Castiglioni) veltīta izstāde Casa Castiglioni, kuras rīkošanā sadarbojās LMA un interjera dizaina galerija Trentini. Izstādi papildina Akilles Kastiljoni darbiem veltītas LMA Dizaina nodaļas studentu darbu skices, kas veidotas izstādes rīkotāju izsludinātā konkursa ietvaros. Izstādes atklāšanu 10. novembrī ievadīja preses skate un lekcija, kuru laikā dizainera meita Džiovanna Kastiljoni (Giovanna Castiglioni) apmeklētājus iepazīstināja ar izstādē apskatāmajiem objektiem. Ekskursiju pa Kastiljoni māju Džiovanna uzsāka ar zābaku nomainīšanu pret Vecrīgas tirdziņā iegādātām filca čībām peles izskatā. Tā teikt, lai ērtāk.
 
Skats no ekspozīcijas
Foto: Kaspars Dobrovoļskis
Skats no ekspozīcijas
Foto: Sintija Veinberga
 
Akille Kastiljoni (1918-2002) bija itāļu arhitekts un dizainers, kura darbi ir zināmi visā pasaulē. Viņš ir saņēmis daudzus prestižus apbalvojumus par saviem projektiem, ir bijis augstu vērtēts pasniedzējs Itālijas universitātēs, kā arī dažādu ar dizainu saistītu organizāciju biedrs. Kastiljoni izstrādātos darbus raksturo vienkāršība, funkcionalitāte un eleganta pievilcība, kas ir rezultāts rūpīgam izpētes procesam, kura laikā tiek apzinātas problēmas šķautnes un iespējamie risinājuma paņēmieni. Produkts tiek, radīts, domājot par cilvēku, kas lietos šo produktu. Kastiljoni radīšanas procesā patika izmantot arī ready-made principu, t.i. objekts tiek radīts, izmantojot jau esošas lietas, kas pielāgotas jaunajai funkcijai. Viens no Kastiljoni populārākajiem krēsliem Mezzadro (1957) ir izgatavots no traktora sēdekļa, savukārt lampas Lampadina (1971) pamatne atvasināta no kinolentes ruļļa.

Izstāde iekārtota, inscenējot mājokļa ideju. Izveidoti trīs mājokļi, kuros izmantotas Kastiljoni darinātas lampas, krēsli, galdi, plaukti, drēbju pakaramie, pulksteņi un trauki, galda piederumi. Šāda koncepcija ļauj objektus ievietot tiem atbilstošā vidē, tādējādi apmeklētājam radot skaidrāku priekšstatu par objekta īpašībām. Par to, kā tas izskatās interjerā, kādas ir objekta attiecības, proporcijas un saskaņa ar citiem priekšmetiem.

Izstādes koncepcija tika ieturēta arī Džiovannas Kastiljoni lekcijā, kurā apmeklētāji tika izvadāti pa Kastiljoni māju. Savu interesanto stāstījumu par tēva darba metodēm un eksperimentiem Džiovanna papildināja ar demonstrējumiem, kuru laikā arī apmeklētāji varēja pārliecināties par izstādīto objektu funkcionalitāti. Izstrādājot savus darbus, Kastiljoni mērķis bija problēmu risināšana, kuru vidū varēja būt arī pavisam ikdienišķi sīkumi. Piemēram, lampa Gibigiana (1980), kurai iespējama gaismas trajektorijas un spilgtuma regulēšana, ļauj vakaros lasīt, netraucējot blakus gulētāju, un kura, kā ironiski saka Džiovanna: „Atrisina mīlestības un attiecību problēmas”. Var minēt arī karoti Sleek (1962), kuras forma veidota tā, lai sasniegtu burciņas vistālākos un grūtāk pieejamos stūrīšus. Šāda karote kā dāvana tika pasniegta arī preses skates dalībniekiem.
 
Skats no ekspozīcijas
Foto: Kaspars Dobrovoļskis
Skats no ekspozīcijas
Foto: Kaspars Dobrovoļskis
Skats no ekspozīcijas
Foto: Kaspars Dobrovoļskis
 
Kastiljoni bija svarīgi, lai priekšmets nebūtu sarežģīts, un lietotājs pats varētu viegli to salikt, izjaukt un kopt. Tādēļ Kastiljoni pats izstrādāja savus objektus līdz sīkākajai detaļai. Šī rūpīguma rezultātā vairums cilvēku, pašiem pat nenojaušot, ikdienā izmanto kādu Kastiljoni radītu produktu - 1968.gadā izveidoto gaismas ķermeņu slēdzi Lead Switch, kas pasaulē ticis un tiek plaši izmantots, lai gan bez norādēm uz tā autoru. Pašam Kastiljoni īpaši patikusi slēdža skaņa, un viņš bieži nēsājis slēdzi kabatā, lai izbaudītu tā radīto klik-klik!

Izstāde ir aizraujošs ieskats dizaina vēstures lappusēs. Tā skar ikvienam saprotamu, tuvu tēmu un spēj izskaidrot dažu ikdienā lietoto priekšmetu evolūciju un ietekmes. Daudzi no Kastiljoni darbiem ir bijuši iedvesmas avots neskaitāmiem atvasinājumiem, kopijām, interpretācijām, pakaļdarinājumiem, kas piepildījuši tirgu. Taču, kā saka Džiovanna un apgalvo, ka tā uzskatījis arī viņas tēvs: "Nav nekas iebilstams pret iedvesmošanos, jā, arī kopēšanu, ja vien tās rezultātā tiek attīstīts un radīts kas jauns un labāks".
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts