VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Egila Rozenberga tekstīliju izstāde Talsos
Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste
Talsu novada muzeju vēl līdz 18. jūnijam rotā Egila Rozenberga tekstiliju izstāde. Šī ir jau trešā viņa darbu skate Talsos, tādēļ Talsu mākslas cienītājiem pēdējos 15 gadus ir bijusi tā iespēja vērot mākslinieka radošās domāšanas un tās materializēšanos gobelēnā gaitu.
 
Egils Rozenbergs. Parīzes ritmi II. Vilna, lins, kapars. 220x240 cm. 2012
Egils Rozenbergs. Parīzes ritmi I. Vilna, lins, kapars. 240x220 cm. 2012
Egils Rozenbergs. Rētas II. Vilna, lins. 220x240 cm. 2013
 
Kā top īsts, unikāls mākslas audums – smags, pamatīgs un, šķiet, mūžīgs? Kur rodas idejas? Kā notiek materialitātes, auduma tekstūras, kolorīta izvēle? Vairāk kā 40 gadu aktīva radošā darbība šajā Latvijā tik sievišķīgajā mākslas jomā Egilam Rozenbergam devusi tagad lielu brīvības un varēšanas pakāpi un var pat apgalvot – tomēr īstas vīrišķības klāt pienesumu šai jomai: audumi ir smagi, biezi, komplicēti, vērienīgi; mirklīgas idejas, zīmes–raksti ir fundamentāli ieausti, šķiet, uz tālāku nākotni.

Šajā ekspozīcijā ir darbi no Egila Rozenberga pēdējās lielākās retrospekcijas Rīgas "Arsenālā" 2013. gadā, kurā jaunākais pienesums bija darbi, kas radušies, dzīvojot divus mēnešus Parīzē un iedvesmojoties no šīs pilsētas. Te mākslinieka kādreiz atrastais jauninājums – kapara diega ievijums – izcili noder, lai radītu Parīzes mirdzuma un starojuma esamību, atpazīt tiltu un Eifeļa torņa grafiskos elementus.

Otra jauno darbu grupa ir „Rētas” – pārdomu rosinoši un varbūt mulsinoši darbi. „Katrs iegriezums, plēsums, ievainojums vai vienkārši parasts vēstījums lēnām transformējas, ierit ornamentā, un kļūst daudznozīmīgs...” (Gundega Cēbere, Mag. art.).

Daļu skatītāju, savukārt, iepriecinās it kā zināmu darbu grupa „Zīmes smiltīs”; šī tēma māksliniekam aizsākusies jau kopš 1990. gadiem. Tā vēl arvien turpinās un šajā izstādē ir vairāki 2013. gadā austi audumi jaunās tonalitātēs.

Egils Rozenbergs (dz. 1948) beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu (1971), izstādēs Latvijā un ārzemēs ar gobelēniem, instalācijām, telpiskiem objektiem piedalās kopš 1968. gada, bijis Latvijas Mākslinieku savienības prezidents (1994–2005) un Eiropas Tekstilmākslas asociācijas (ETN) ģenerālsekretārs (1993–1997).
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts