VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Ukraiņu mākslinieces Annas Bulkinas (Ļvova) gleznu izstāde
Guna Millersone
15.04.–11.05.2014. Talsu novada muzejs
 
Anna Bulkina. Vidfū. Audekls, eļļa. 85x95 cm. 2013
 
Šī izstāde Latvijā tika iecerēta jau pirms diviem gadiem, kad Talsu mākslinieki iepazinās ar ukraiņu mākslinieci Annu Bulkinu plenērā Druskininkos.

Vēl pagājušā gada novembra sākumā kopīgi tika gleznots skaistajā Karpatu ciemā Šešoros, vairākas dienas pavadot arī Ļvovā; tur varējām priecāties par šīs Ukrainas rietumu pilsētas radošo rosību. Ar lietuviešu – Druskininku mākslas galerijas "Sofa" palīdzību Annas Bulkinas gleznu izstāde nu ir Kurzemē, bet bez pašu ukraiņu draugu klātbūtnes. Notikumi savā zemē šobrīd neļauj viņiem bezrūpīgi doties tālākos ceļojumos.
 
Anna Bulkina. Sniedziņš. Audekls, eļļa. 100x100 cm. 2012
Anna Bulkina. Mono. Audekls, eļļa. 100x80 cm. 2012
Anna Bulkina. Vēdlodziņš. Audekls, eļļa. 80x70 cm. 2013
 
Pirmajā brīdī Annas Bulkinas glezniecība šķiet (labā nozīmē) slāviski dekoratīva, bet tas ir tikai ārēji. "Lasot" bildes un iedziļinoties, ir iespējams pārliecināties, ka tās tomēr ir modernas ukraiņu sievietes pārdomas par savu laiku, par sevi (nav grūti daudzviet atpazīt Annas pašas sejas vaibstus), par savas mākslas skaistuma ideāliem un zīmēm. Pacietīgi un rūpīgi strādājot (ar plānu un it kā ierīvētu krāsu, bieži vien bez baltā pigmenta) māksliniece ir izkopusi īpašu un ļoti personisku tēlu sistēmu un, protams, profesionāli meistarīgu stilizācijas pakāpi (nostalģisko figūru izstieptā vai diagonālā plastika, bezkaislīgas, it kā pusnomodā esošas acu zīlītes, bieži vien guļošas vai peldošas figūras, meitenes, kuras sapņo pludmalēs, baseinā, starp puķu vāzēm, savi stilīgi "dreskodi”...). Šobrīd un šodien, kad gandrīz jau pusgadu katra diena arī šeit, Latvijā, paiet uz Ukrainas norišu fonu, izstāde, protams, liekas distancēta kaut vai no Maidanas radītajām realitātēm ar savu "...līdzsvaroto procesiju, nebeidzamas siestas hronometriju, ... brīvu no līderisma, sveramības un obligātā turpinājuma..." (Ostaps Sļivinskijs, Ļvovas dzejnieks un literatūrzinātnieks). Taču viņš ir pamanījis un arī uzrakstījis, ka Annas glezniecība – tā ir ķermeņa tuvināšanās pasaulei, krēslas, mirušo zonu un ieilgušu atplūdu vai bēgumu pētījums, par ko liecina mazliet arhaiskā izstādes kopnoskaņa – it kā tas tomēr būtu "iepriekšējais laiks"...
 
Anna Bulkina. Rīts. Audekls, eļļa. 40x60 cm. 2010
 
Viens no interesantākajiem Annas gleznu minējumu laukiem ir spogulis un atspīdums tajā: vai viņa, tā, kura glezno, ir prom no mums vai arī no sava sānskata vēro mūs? Izstādē nav grūti pamanīt to, ka Anna Bulkina ir laba bērnu grāmatu ilustratore: dažu gleznu personāži ir pasaku tēli un tajās esošās naivās un tīrās noskaņas...

Anna Bulkina dzimusi 1973. gadā, beigusi Luganskas mākslas skolu un Ļvovas Mākslas akadēmiju. Glezno portretus, ainavas, figurālas kompozīcijas, ilustrē grāmatas. 30. maijā šī izstāde tiks atklāta arī Liepājas muzejā.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts