VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Par Ievas Iltneres personālizstādi "Ne vien, bet arī" [04.04.2014. 22:50]
Agnese Pundiņa, LMA mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa studente
13.03.–1.04.2014. Galerija "Māksla XO"
 
Ieva Iltnere ir ne vien Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja, bet arī māksliniece, kura piedalījusies vairāk kā 50 grupu izstādēs un kurai bijušas vairāk kā 15 personālizstādes. Ieva Iltnere ir viena no savas paaudzes radošākajām un talantīgākajām māksliniecēm.

Daudzveidīga, mainīga, bet vienmēr ietur zināmu eleganci un sievišķību. Lai gan māksliniecei esot svarīgāk kā gleznot, nevis ko gleznot(1), izstāde ir kā viņas rokraksta evolūcija. Katra detaļa ir pārdomāta un niansēti izstrādāta, katrs krāsu laukums ir tonāli harmonizēts.

Izstāde "Ne vien, bet arī" ir tikai viena no mākslinieces daiļrades nodaļām. Ieva Iltnere skatītāju ieved elegantā, pārdomātā, izsmalcinātā un sievišķīgā pasaulē – savā personīgajā. Ir tikai viens nosacījums. Māksliniece dod nosaukumu, kā nepabeigtu teikumu. Katram skatītājam jānovērtē un jāsajūt savs domu plūdums, savs redzējums, lai akli nesekotu kādai postulētai idejai. Ja tas tiek izdarīts, tad, patiesību sakot, skatītājs ir nonācis mākslinieces personīgajā pasaulē. Katrs no darbiem ir piepildīts ar Ievas Iltneres realitātes impulsiem. Katrs koks, katrs tēls, katrs reālais un ireālais moments ir daļa no mākslinieces iztēles, kas materializējusies sešos izstādē redzamajos mākslas darbos.

Ikvienā no darbiem ir sava noskaņa, savs notikumu ritējums, un tomēr visos ir jūtama vienotība. Veids kā tiek traktēti koki, veids kā tiek veidotas debesis, veids kā sirreālais apvienojas ar reālo. Tas viss rada noskaņu, un jaunam, nezinošam vērotājam tā ir pasaule, kuru ir ļoti grūti aptvert pirmajā brīdī. Tā ir pasaule, kas paliek apslēpta nezinošam cilvēkam, bet kas ar laipnu smaidu atvērs durvis un ieaicinās iekšā, lai klausītos putnu dziesmas un pretnostatītu mūžīgo pret mirkli. Galvenais ir atcerēties, ka visam ir nozīme.


(1) Ieva Iltnere radio intervijā ar Rutu Rikši: http://lr1.latvijasradio.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/par-to-ka-top-ievas-iltneres-ne-vien-bet-arii.a35400/
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts