VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Par Jevgēnija Petrova izstādi "Petrova suņi" [03.04.2014. 00:10]
Laima Šmiukše, LMA mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa studente
14.03.–27.04.2014. "Rīgas mākslas telpa", Intro zāle
 
Nereti suni uzskata par cilvēka labāko draugu, taču spilgtais ukraiņu laikmetīgās mākslas pārstāvis Jevgēnijs Petrovs savos darbos esošos suņus personificē ar sevi. Mākslinieks kādreiz ir teicis: "Es zīmēju to, kas mani kaitina apkārtējā realitātē, bet suņu gadījumā es bieži zīmēju sevi"(1).

Izstādes "Petrova suņi" darbi ir nežēlības un netaisnības caurvīti, ko pauž dzīvnieku ķermeņi un izteiksmes. Vientulība, bailes un izsalkums vienlaikus mijas ar traģiskumu, sarkasmu un paradoksu. Par spīti skaudrajai dzīves realitātei, kurā par vietu uz zemes, paļaujoties vienīgi uz saviem instinktiem, cīnās ielu dzīvē adaptējušies suņi, Petrovs tos parādā spilgtās krāsās. Mākslinieka darbus raksturo ekspresivitāte un tehniski meistarīga izsmalcinātība. Lielākā daļa darbu ir izpildīti akvareļa tehnikā, bet izstādi veiksmīgi papildina arī eļļas gleznas un sīkplastika, kas apliecina mākslinieka virtuozitāti vienlīdz labi strādāt dažādās tehnikās un materiālos.
 
Mākslinieks Jevgēnijs Petrovs un izstādes kurators Māris Vītols
 
Petrova suņi ir ārpus ierastās dzīves komforta līmeņa, kuru bauda ikviens mājas mīlulis, dzīvojot cilvēku aprūpē. Ielu suņiem ir attīstījies izteikts dzīvotgribas un pašsaglabāšanās instinkts, kā nolūkos tie nereti pulcējas baros („Medības”, „Delikateses”). Mākslinieks neglauda pa spalvai, viņš inficē skatītāju ar līdzpārdzīvojumu klaiņojošo un cīņas suņu dzīvēm („Cīņas beigas”, „Kliedzošais suns”, „Kailais suns”). Lai gan darbos ir attēloti suņi un pāris kaijas, nepārprotama ir cilvēka klātbūtne. Petrovs iemūžina apstākļus, kuros notikuma dalībnieki ir suņi, taču situācijas izprovocētājs ir cilvēks („Konteiners”, „Dubļi”, „Nafta”).

Līdzās cietsirdīgajai realitātei, viņš fiksē cerību – rāmas, vecas, dzīves aizkustinājumu nomāktas suņu svešinieces izteiksmē, par kuras smago likteni vēsta pārdzīvojumu rētas. Lielformāta akvarelis ir tik smalki uzgleznots, ka no attāluma darbu var sajaukt ar melnbaltu fotoattēlu („Svešinieces portrets”).
 
Jevgēnijs Petrovs. Svešinieces portrets. Akvarelis, papīrs. 2013
 
Ukraiņu mākslinieks maigajā akvareļu tehnikā atklāj nežēlību un stāsta par cilvēku vienaldzību, un cīņas suņiem kā ieroci cilvēkam, lai iedvestu bailes citiem. Tāpat instinktīvi atgādina, ka mēs, cilvēki, esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinām. Petrovs pats sevi dēvē par realitātes kritiķi pēc aicinājuma. Viņš glezno to, kas viņu satrauc un uzskata, ka atbaidošais ir jāparāda tuvplānā, jo šoks darbojas kā terapija.


(1) www.makslastelpa.lv/lv/news/view/petrova-suni-un-re-visited-rigas-makslas-telpa
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts