VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Vakardienas aizgājušie kuģi. Antras Ivdras gleznas Talsu muzejā
Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos
No 12. jūlija līdz 11. augustam Talsu novada muzeja Izstāžu zālē apskatāma gleznotājas Antras Ivdras gleznu izstāde "Vakardienas aizgājušie kuģi”. Kaut arī izstādes darbu kolekciju gleznotāja veidojusi pārsvarā no 2012. un 2013. gadā tapušajām gleznām, tātad jauniem darbiem, "...katra glezna kā mirkļa un izjūtu fiksācija no redzētā, izjustā un fantazētā ir līdzīga aizejošam kuģim - tas aizpeld, bet kaut kas no tā paliek un saglabājas vēl ilgi...” Darbi krājas un prasās pēc izstādes.
 
Antra Ivdra. Mūsdienu mīts par Eiropas nolaupīšanu. Audekls, eļļa. 70x90 cm. 2013
 
Antra Ivdra ieguvusi klasisko Latvijas mākslas izglītību J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1988-1995), izstādēs piedalās kopš 1990. gadu sākuma. Viņa ir dzimusi tukumniece, līdz 4. klasei zīmēšanā skolojusies pie izcilās Tukuma skolotājas Vaivas Zirdziņas toreizējā Tukuma Raiņa vidusskolā, tad no 5. klases turpmākos septiņus gadus katru rītu ar vilcienu sešos un vienpadsmit minūtēs bija jābrauc uz „rozīšiem”. Pirmā piedalīšanās izstādēs 1990. gadu sākumā bija Tukumā organizētajās un var apgalvot, ka Antra daudzus gadus bijusi visai cieši saistīta ar Tukuma mākslinieku grupu. Taču, vērojot pēdējo gadu it kā aktīvo tukumnieku kopizstādes, kurās tomēr pašlaik dominē nomācošs „bildīšu” un dīvainu figurālo kompozīciju vairākums, šķiet, viņas nopietnajai, ilgi iznēsātajai mākslai tur grūti atrast vietu.
 
Antra Ivdra. Mūsdienu mīts par Eiropas nolaupīšanu. Audekls, eļļa. 65x90 cm. 2013
 
Antras Ivdras glezniecība ir modernisma klasikas - kubisma - iedvesmota. Katra kompozīcija ir lēni tapusi un sievišķīgi pamatīgi nostrādāta. Bet ne tikai. Viņas melnbalti pelēkā krāsu kolorīta izjūta agrākajos darbos ir veidojusi Ivdras pašas kubismu, iespējams, ekspresīvāku nekā citiem "latvju kubistiem” - Vilim Ozolam un Mārai Vaičūnas. Taču Antras pēdējos darbos parādās jauni meklējumi gan saturā, gan formā: līdz ar gleznotājas došanos gleznot dažādos simpozijos tuvāk un tālāk Eiropā, gleznās ienāk gan arhaiski, gan moderni stāsti un grafisks zīmējums. No kubisma mantotais laukumu dalījums vēl saglabājas, bet glezniecība noteikti kļuvusi krāšņāka un forma dinamiskāka, un krāsu paletē uzvaru šobrīd svin prūšu zilais. Bet vēl - šajā gadā tapusī bilde ar nosaukumu "Vakardienas aizgājušie kuģi” - gandrīz vai abstrakts "aizejošo” siluets tik kurzemnieciski-lībiski-zaļi-violeto toņu ekspresīvā uzlicienā liecina, ka Antra atkal ir uz, iespējams, jaunu meklējumu ceļa.
 
Antra Ivdra. Vēl viens mīts par Eiropu. Audekls, eļļa. 115x130 cm. 2013
 
Antra Ivdra ir sarīkojusi vairākas personālizstādes Tukumā un Rīgā, pēdējos gados piedalās starptautiskajos gleznotāju simpozijos un plenēros Lietuvā, Grieķijā, Polijā, Bulgārijā, darbi eksponēti arī Zviedrijā, Vācijā, Somijā, Krievijā. Izstādē ir iespējams redzēt arī mākslinieces apgleznoto porcelānu; viņa darbojas arī sīkplastikā, papīra liešanā, gatavo lelles.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts