VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Un iesākumā bija grāmata [10.06.2013. 21:46]
Alise Upmale, LMA mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa studente
Un iesākumā bija grāmata. Varbūt kādam tās bija gleznas netālu no viņa redeļu gultiņas, varbūt kāds vizināts ratiōs cītīgi pētīja arhitektūru vai vairāk par visu gaidīja, kad pastaiga vedīs garām Raiņa piemineklim... Varbūt. Bet es uzdrīkstos teikt, ka grāmata tomēr bija pirmā. Un ilustrācijas – pirmā vizuālā māksla, ar ko mazais cilvēks sastopas.
 
4. aprīlī Latvijas Mākslas akadēmijā norisinājās Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas balvu pasniegšana „Zelta ābele 2012”. Konkurss notiek jau divdesmito reizi, šogad apbalvojot grāmatas astoņās nominācijās. Par Gada mākslinieci atzīta Indra Sproģe, bet balva par mūža ieguldījumu grāmatniecībā piešķirta grāmatniecības pētniekam Ojāram Zanderam.

Balvas pasniegšanu vainago vērienīga Latvijas grāmatu mākslas jubilejas izstāde, kas informē par šīs mākslas attīstību no 1993. līdz 2013. gadam. Izstādē apskatāmi šajā laika posmā nominētie un apbalvotie izdevumi kopskaitā ap 1000 grāmatu, kā arī izstādīti ilustrāciju oriģināli. Izstāde apskatāma līdz 25. aprīlim.
 
Skats no izstādes.
 
Es atveru aulas durvis, saules starus, kas iekāpj caur vitrāžu logiem, gribas saukt par gara gaismu, un zāles centrā esošo divstāvu grāmatu plauktu – par Gaismas pili. Tik liels ir grāmatas mīlestības spēks. Pirmo apli pavadu iepazīstoties ar bērnu grāmatu ilustrācijām, un dažām citām pieaugušajiem paredzētām. Kā, piemēram, llmāra Blumberga ilustrācijām Imanta Ziedoņa "Epifānijas” un Valda Villeruša Viljama Šekspīra "Vētra”. Vērtīgos literāros darbus papildina askētiski grafiskās sajūtu līnijas, melnbaltais zīmējums, gluži kā burts uz baltā papīra, atmetot visu lieko, rada pirmatnēju formu iedarbību. Starp pieaugušo grāmatu ilustrācijām gribu izcelt arī "Mārtiņa Sirmā Virtuves padomu grāmatu”, kas uzziņu literatūras nominācijā šogad ieguvusi godalgu. Šīs grāmatas iustrācijas veidojis Reinis Virtmanis, kura zīmējumu oriģināli arī eksponēti. Melnā grafīta zīmuļa klasiskā vērtība 2012. gada ilustrācijas pasniedz teju vai sena akadēmiska augu un dzīvnieku studiju kvalitātē.

Bērnu literatūras ilustrācijas izstādē viennozīmīgi ir dominējošās. Krāsu un tehniku dažādība spilgti demonstrē ilustrācijas situāciju Latvijā, kurā ik gadu iznāk daudz kvalitatīvu grāmatu, strauji pieaugot tieši bērnu literatūras izdevumiem. Šogad bērnu literatūra sadalīta divās nominācijās – proza un dzeja. Darbu oriģinālu burvības pārņemta priecājos par katru akvareļa neprecizitāti, flomasteru krāsojuma ritmu. Grūti pat iztēloties, cik stundu, svītru pie svītriņas, Laima Eglīte krāsojusi Ineses Zanderes "Karalis Ezis” abstraktās ilustrācijas. Tāpat arī Anitas Paegles darbi Māras Cielēnas grāmatai "Pulksteņu nakts gaitas”, kuru spilgti atceros no savas bērnības. Mazā formāta grafiskais smalkums nes mākslinieka lielo atbildību, kuru viņš uzņemas bērna kā visprasīgākā skatītāja priekšā. Gundegas Muzikantes ilustrācījā kurmīša pazemes mājoklis noteikti kādam mazajam lasītājam ir radījis vēlmi nākamo reizi dārzā palikt mazliet ilgāk un rakt dziļāk, lai varbūt satiktu arī to slieku ģimeni, kas veiksmīgi iekārtojušies līdzās kurmim.

Nākamajā aplī es esmu jau izaugusi, mainu vērīguma leņķi uz vitrīnās izliktajām divdesmit gadu labākajām Latvijas grāmatām. Netīši vai apzināti sāku iet pretēji laika līnijai, vispirms apskatot pēdējo gadu apbalvotās grāmatas, eju tālāk pagātnē, vitrīnu pa vitrīnai, gadu pa gadam, satiekot grāmatas, kuras ir katra latvieša grāmatu plauktā.

Kā video intervijā izstādes ietvaros atklāja Valdis Villerušs: "Varam lepoties. Maza tauta, kas izdod ļoti labas grāmatas". Vienalga, cik svarīgas ēkas ceļ Daugavas krastā, svarīgākais ir saturs – laika zīmes, pierādījums tautai, tās vēsturei un darbiem, kuri ik gadu ar katru izdoto grāmatu ceļ īsto Gaismas pili.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts