VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Pastrādāts daudz
Māris Brancis, Jelgavas Mākslinieku biedrības valdes priekšsēdētājs
No 2. līdz 8.jūlijam Jelgavas Mākslinieku biedrība Zaļeniekos sarīkoja 1.Starptautisko Zemgales plenēru, veltot to mūsu novadnieka Ģederta Eliasa 125.dzimšanas dienai. 18 mākslinieki – gleznotāji, grafiķi, dizaineri, fotogrāfi, keramiķi – no Jelgavas, Rīgas, Talsiem un Šauļiem dzīvoja Zaļenieku arodvidusskolas paspārnē un aprūpē un izbaudīja turienes skaisto dabu. 
 
 
Ne tikai baudīja, bet arī gleznoja, zīmēja un fotografēja acīs iekritušo motīvu. Katrs atrada sev tīkamu nostūri. Kaut arī lietus mijās ar sauli un daža laba diena bija gluži pelēka, tas netraucēja rīta un pēcpusdienas stundās nodoties radošajam darbam. Dažs pat pieķēra klāt pēcvakariņu laiku pabeigt aizsākto skatu. Rezultātā, kā rādīja improvizētā izstāde pie Zaļās muižas staltās ēkas un rožu dobju ielokā, strādāts bija daudz – piecās, sešās pilnās dienās bija tapušas sešas vai septiņas studijas, Ilonai un Ilmāram Drīliņiem, kuri zīmēja un akvarelēja, skiču skaits sasniedza pat desmitus. Fotogrāfa Harija Dainas Liepiņa noknipsēto kadru skaitu nav vērts pat skaitīt – viņš tvēra gan Zaļās muižas kalpu gala dzīvošanu mūsdienās, gan kolēģus, strādājot pie īstiem un improvizētiem molbertiem, un, iespējams, arī daba netika ignorēta. Guntis Švītiņš darīja visu – fotografēja, zīmēja un strādāja ar pasteļiem.

Plenērs ir dažādu paaudžu mākslinieku satikšanās darbā un atpūtas stundās, kurās jaunie, kā tikko Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu beigušais Kaspars Iljins, varēja mācīties un gūt lietderīgus padomus no vecākajiem biedriem Gunāra Ezernieka, Silvijas Meškones un Ulda Zutera. Turpat bija arī Ivars Klaperis, Ilze Ezerniece, Anda Kalniņa, Baiba Ūlande un Ritma Lagzdiņa, lieliski pedagogi. Gleznoja ne tikai gleznotāji, bet arī tekstilmāksliniece Anna Kaltigina un Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas maģistrante Katrīna Nagle. Latvieši varēja iepazīt citu skatījumu uz pasauli un tās interpretāciju krāsās un tēlos, ko sniedza jaunie lietuviešu mākslinieki Emīlija Pociūtė un Martins Petreikis no mūsu draugu pilsētas Šauļiem.

Izstādē, kurā atkal sastopas visi plenēra dalībnieki, var iepazīties ar Zaļeniekos paveikto, galvenokārt studijām. Tās būs par pamatu lielākiem un izstrādātākiem darbiem. Blakus eļļas un akrila tehnikā radītiem uzmetumiem izlikti apskatei arī akvareļi, pasteļi, ogles un grafīta zīmējumi, kā arī fotogrāfijas. Bieži tika dabā iesākts, bet telpās pabeigts. Viens otrs autors pastaigu laikā gūtos iespaidus vēlāk sintezēja skicēs, strādājot vienatnē savā istabiņā. Blakus Zaļās muižas un tās parka ainavām parādās ziedu gleznojumi, kāda vientuļa koka studija, veco muižas ēku vai to fragmentu tvērumi.

Plenērā paveikts tik daudz, ka visus darbus vienā vietā nevarējām izlikt, un tādēļ vienlaicīgi no 3.augusta aplūkojamas divas izstādes ar vienu nosaukumu "Zaļā muiža” – Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā un galerijā "Suņa taka”.

1. Starptautisko Zemgales plenēru atbalstīja Jelgavas pilsētas dome un Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūra "Kultūra”.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts