VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Par JRRMV diplomdarbu izstādi “Snobu Tabors” [25.06.2012. 08:58]
Diāna Kaijaka, Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolas absolvente
“Snobu Tabors” ir izstāde, kura piedāvā retu iespēju aplūkot Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolas studentu kvalifikācijas darbus. Planējot kaut kur starp realitāti un sapņiem, radīti 29 izteikti dažādi mākslas darbi glezniecībā, tēlniecībā, grafikā, video, foto, animācijā un interneta dizainā, kurus bija iespējams apskatīt Latvijas Mākslinieku savienības galerijā (11. Novembra krastmala 35).
 
Maija Ozola. Fotogrāfija no sērijas "Levitācija". 2012
 
Glezniecībā šogad tapuši 10 darbi, darbu vadītājas – Baiba Vegere un Maija Muižniece. Šeit izceļas dažādie darbu tehniskie risinājumi – reti kurš darbs ir klasiska glezniecība (izpratnē – audekls un eļļa). Gleznās izmantota modernākā akrila krāsa, pūšamā krāsa, asamblāža un pat tādi neparsti materiāli kā jods. Turklāt darbi izceļas arī ar nedaudz savādāku skatījumu uz “akadēmisko mākslu” un liek uzsvaru ne tikai uz skolas laikā apgūto tehnsiko varēšanu, bet arī ideju un darba konceptu.

To, ka izstāde mudina redzēt ne tikai amatniecisko, bet arī iedīgļus tam, ko mēs saucam par “mākslu” atzinuši arī darbu recenzenti. Īpaši jāatzīmē “eksperimentālie” un drosmīgie darbi, kā Martas Dūdiņas “Kairinājums” (2012), Antras Skripstes “Klasiska kompozīcja” (2012). Un šie nav vienīgie darbi, kurus vērts izcelt, jo ikkatrs ir nedaudz savādāks kā varētu gaidīt un savā veidā pārsteidzošs, piemēram Māras Straumes “Musturs” (2012), Jāņa Taurena “Ievads manā pasaulē” (2012) un citi.
 
Māra Straume. Musturs. MDF, eļļa. 2012
Jānis Taurens. Ievads manā pasaulē. Audekls, eļļa. 2012
Adele Tišina. Brālis. Audekls, jaukta tehnika. Triptihs. Fragments. 2012
 
Tēlniecībā, Kristapa Strauta un Igora Dobičina vadībā, tapuši darbi sākot no stingri ieturēta reālisma, Sabīnes Slarājas “Laikabiedrs” (2012), līdz abstraktām kompozīcijām, Elzas Dobičinas “Variācijas” (2012) un Leldes Šenbergas “Maņa” (2012), parādoties trīs izteiktiem rokrakstiem un idejām.

Savukārt grafiķi, Ināras Garklāvas un Baibas Dambergas virsvadībā, izstādē izceļas ar tehniku izvēli, kā arī netradicionālu noformējumu. Jaunie grafiķi pievērsušies samērā abstraktām, intīmām tēmām kā iekšējā pasaule, utopija, netvaramā ēnu pasaule un vienmēr aktuālajam jautājumam: kas es esmu?

Līdzās glezniecībai, tēlniecībai un grafikai, apskatāmi arī jauno fotogrāfu darbi, darbu vadītājs Raimo Lielbriedis, animatoru īsfilmas, darbu vadītājs Dzintars Krūmiņš, video darbi, darbu vadītājs Kaspars Groševs, kā arī web dizaina paraugs, darba vadītāja Inga Jurāne.

Jāatzīmē vairākas nozīmīgas detaļas, kā piemēram piemeklētie video pasniegšanas veidi, kad video ietvars jeb “rāmis” kļūst par daļu no darba, kā arī apjomīgais darbs, kas jāiegulda zīmējot animācijas filmu. Izceļama ir arī profesionālā kvalitāte un pārdomātais vēstījums gan fotogrāfijām, gan īsfilmām.
 
Farīda Ismailova. Kadrs no animācijas filmas "Vērotājs". 2012
Mārtiņš Švēde. Litogrāfija. No sērijas "Kas es esmu". 2012
Ritvars Krastiņš. Kadrs no video "Partijas oscillātors". 2012
 
Izstādes iekārtojuma idejas autors ir pats Mākslinieku savienības prezidents Igors Dobičins, kurš piešķīris izstādei “levitējošo” izskatu, kas izstādes atmosfēru padara līdzīgu krāsainam, caurspīdīgam labirintam. Neko neslēpjot, skatītājam tiek rādīta ne tikai darbu “parādes maska”, bet arī medaļas otrā puse, pārstāvot abas mākslas darba sejas. Parauti gaisā, jauno māsklinieku darbi tā arī planē kaut kur satarp realitāti un sapņiem, pamatiem un idejām.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts