VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Par izstādi "Aleksandra Beļcova un Franču Rivjēra" [24.04.2012. 05:04]
15.03.02.09.2012. Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
LMA Mākslas zinātnes nodaļas studentes viedoklis
 
Aleksandra Beļcova
Pašportrets. 1929
Foto: Linda Teikmane
 
Linda Teikmane, 3.kursa studente
Aleksandra Beļcova ir viena no māksliniecēm, kura kopā ar Rīgas grupu ienesa svaigas vēsmas un jaunus paņēmienus Latvijas 1920. gadu glezniecībā. Modernisms, savdabīga ģeometrizācija un laukumu mijiedarbība, spilgts kolorīts, kas var būt vērsts arī jūtīgā tonālā gleznojumā, ir tikai daži aspekti, kas raksturo mākslinieces audeklus. Dažāda formāta audekli ir kā dažādi skatījuma kadri, radošai personībai impulsu izvērsties gleznieciski ir devis jauns vizuālais materiāls.

Izstāde, kas veidota Beļcovas un Sutas memoriālajā dzīvoklī, ir veiksmīga tieši ar to, ka apkārt essošie priekšmeti un iekārtojums ilustrē mākslinieku mājas dzīvi un radošo procesu. Viss, kas ir pastāvīgajā ekspozīcijā, arī Tatjanas Sutas fotogrāfijas un video formāta stāstījums par vecākiem papildina priekšstatu. Novietojums ir pārdomāts, centrējot vienā telpā molbertu ar paleti un otrā – grāmatplauktu. Pastāvīgā ekspozīcija papildina skatījumu uz jauno šomēnes atklāto izstādi.

"Franču Rivjēra" ir trāpīgs nosaukums izstādei, ko veido mākslinieces darbi, tapuši iedvesmojoties no dienvidnieciskās, saulainās gaismas un vides. Ja pievēršas motīviem – gleznās redzamas ainavas un portreti. Savukārt tehniski izstādē var izdalīt eļļas un akvareļa gleznojumus, kā arī skices. Pastozi un kolorīti piesātinātām gleznām līdzās skatāmi kolorītā minimāli akvareļi ar kaligrāfisku līnijas izjūtu, kas veidoti japāņu mākslai raksturīgā manierē.

Māksliniece gleznojot ir tvērusi tuviniekus un apkārtējos smalkā, detalizētā un vienlaikus personiskā veidā. Šis periods ir sniedzis māksliniecei ne tikai fizisko veselību, bet ļāvis arī iepazīt ainavas, kas raksturīgas citam ģeogrāfiskajam reģionam, piemēram, gleznās “Vansa” vai “Cilvēks ar ēzeli”. Ainavas ar kalniem un Itālijas, Francijas mazajām pilsētiņām, kuras Beļcova kopā ar kolēģiem un draugiem apzinājusi laikā, kamēr uzturējusies Rivjērā.

Muzejs ļauj ieskatīties mājīgajā vidē, kas ir devusi arī netiešu pamatu tur tapušajiem darbiem. Iesaku izmantot pēdējo mēneša svētdienu izdevīgo piedāvājumu, lai dotos apskatīt Beļcovas neparasto devumu Latvijas mākslā.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts