VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Par Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna personālizstādi "Pacieties" [24.02.2012. 09:50]
09.02.–18.03.2012. LNMM izstāžu zāles "Arsenāls"
LMA Mākslas zinātnes nodaļas studentes viedoklis
 
Kristiāna Kārkliņa, 3.kursa studente
Pirmo reizi izstaigājot abas zāles, rodas vēlme uzcītīgi aplūkot katru stūrīti, lai nekas nepaliktu nepamanīts, un apbrīnot cik spēcīgi mākslinieku kopdarbs spēj skatītāju aizraut. Tā kā izstāžu zālē biju ieradusies tieši pirms "Arsenāla" darbinieku tikšanās ar abiem māksliniekiem un izstādes kuratori Daigu Rudzāti, man bija iespēja noklausīties, ko par savu veikumu saka paši izstādes autori. Jāatzīst, ka šī saruna mani no augstā lidojuma krietni vien piezemēja un manās domās palika vien praktiskas dabas jautājumi.

Vīrieša foto, kas spēlējas ar mūsu priekšstatiem par Kristus atveidu, ir novietots aiz stikla un šķietami atrodas tepat, taču aizsniegt to nav iespējams. Melns, lakots spēļu zirdziņš, kas ir gandrīz katra bērna rotaļu biedrs, tā vien lūdzas, lai to noglauda, taču tam pieskaroties tik viegli būtu sabojāt virsmu. Uz lasāmpults novietota grāmata, kuras lapas pāršķirt nav iespējams. Sajūtas, kas rodas aplūkojot izstādi, sarunas gaitā lieliski noformulēja profesors Andris Teikmanis, uzsakot mākslinieku spēju skatītājos radīt zināmu emocionālu diskomfortu, tādā veidā liekot paskatīties uz vispārpieņemtām un pat ikdienišķām lietām no cita skatu punkta.

Nokļūstot blakus zālē, skatītājs gūst iespēju rast ceļu uz apskaidrību, apkopot savas domas, apzināt cerības un pat raidīt lūgšanas uz kādu iedomātu tēlu melnajā aplī, vai tik pat labi atskārst, ka mēs katrs esam tikai neliela daļa no pasaules cikliskās dabas (vai dabiskā cikla).

Makslinieki un kuratore vienbalsīgi uzsvēra, ka darbi ir brīvi interpretējami, taču ko šie darbi nozīmē pašiem mākslniekiem, tā arī neizdevās nojaust. Tajā pat laikā Andra Teikmaņa uzbūvētais stāsts, interpretācija, ko dalīja vairāki izstādes apmeklētāji, tika noraidīta, uzsverot, ka "zirgs dažreiz var būt arī tikai zirgs".

Brīžiem šķita, ka mākslinieki vairāk uzsver darbu tehnisko izpildījumu, kas viennozīmīgi ir ļoti augstā līmenī (dažādo virsmu un materiālu pretnostatījumos lieliski atklājas izstādes daudznozīmība), taču ar nevēlēšanos ietekmēt skatītāja viedokli, sniedzot ieskatu savās attiecībās ar mākslas darbiem, tika liegta iespēja izstādes gaisotnē sajust mākslinieku personu klātbūtni.
 
Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna darbs izstādē "Pacieties" LNMM izstāžu zālē "Arsenāls". 2012. Publicitātes foto
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Kate [ 22:50 26.02.2012. ]
Var just, ja nebūtu apmeklēta recenzijā minētā "tikšanās", viedoklis varētu būt daudz savādāks
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts