VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Par Ģirta Muižnieka personālizstādi "Parfīms" [20.02.2012. 14:52]
07.02.– 06.03.2012. Galerija "Māksla XO"
LMA Mākslas zinātnes nodaļas studentes viedoklis
 
Ģirts Muižnieks. Contact. 50x70 cm. 2011
 
Dita Birkenšteina, 3.kursa studente
"Smaržas jeb parfīms [no franču perfum – D.B.] ir koncentrētākais un spēcīgākais parfimērijas veids, kam raksturīga stipra, reibinoša, un noturīga smaržu buķete. Spēcīgās koncentrācijas dēļ parfīmu ieteicams lietot vakara stundās un aukstākajā gada laikā, kad oža ir notrulinājusies, un, lai iedarbotos uz šo maņu, nepieciešami piesātināti aromāti." Apmēram tā man par smaržvielām reiz parfimērijas veikalā skaidroja entuziastiska degustācijas vadītāja. Ievēroti vispārpieņemti ieteikumi vai veiksmīga sagadīšanās, tomēr laikā, kad šaurā strīpiņa termometrā aiz loga jau labu laiku ir sarāvusies zem nulles atzīmes, Ģirts Muižnieks piedāvā savu interpretāciju par parfīmu personālizstādē ar tādu pat nosaukumu, kas līdz 6.martam apskatāma galerijā "Māksla XO".

"Parfīma" gleznu ansamblis tapis Ģirtam Muižniekam ierastā rokrakstā: plašie krāsu laukumi zem krietnas lakas kārtas sadzīvo ar impulsīviem notecējumiem un švīkājumiem, no bagātīgi triepto krāsu jucekļa vietumis uz galerijas apmeklētājiem noraugās kāda koša acs, un, ieskatoties ciešāk, reizēm iespējams aptvert pat kādas sejas aprises. Izmantoti intensīvi un kontrastējoši krāstoņi, piešķirot vitālu un emocionāli sakāpinātu noskaņu gan katram no darbiem atsevišķi, gan visiem kopā. Lai gan smaržas kā prece nav pieskaitāma tikai daiļā dzimuma privilēģijām, Ģirta Muižnieka piedāvāto parfīmu caurstrāvo sievišķīga nots. Ne tik vien vietām apjaušamie, spokainie sievišķie apveidi ar krāšļotām acīm, bet arī emocionāli efektīgais, intensīvais kolorīts, zilo un neskaitāmu sārto toņu nianses un to saspēles, kuras gaišajā telpā jo īpaši koši izceļ lakas spīdums, liek pamazām "iesilt" un sajust valdzinoši saldeno parfīma smaržu.

Uz kopējā fona izceļas glezna ar melnbaltu sievietes tēlu, kas tapusi kā humoristiska reakcija uz kādas palestīniešu hakeru organizācijas atstāto ziņu pēc mākslinieka nepabeigtās interneta lapas uzlaušanas1. Pēc lapas bloķēšanas hakeri aiz sevis atstājuši zīmīti ar sievietes fotogrāfiju un tekstu: "We Will Not Stop We Will Back", kuru Ģirts Muižnieks citējis arī konkrētajā gleznā. Likumsakarīgi, ka, atrodoties krāsaino "parfīmu" bariņā, glezna ar atšķirīgo raksturu un izpildījumu, izteikti pārāko formātu, ahromiju un skaidrā, figurālā tēla atveidu atstāj par sevi tādu kā svešinieka iespaidu. Nezinot mazliet amizanto stāstu, kā darbs it kā pats atradis ceļu uz izstādi pavisam neilgi pirms atklāšanas, tas varētu šķist neiederīgs un mulsināt skatītāju. Iepazīstoties ar gleznas jokaino stāstu, ir saprotama autora vēlme tajā dalīties arī ar skatītāju, un galu galā – katrā jokā taču esot daļa patiesības.


1 Daiga Rudzāte. Ģirts Muižnieks „Parfīms” www.makslaxogalerija.lv/news/104/53/07-02---06-03-2012-girts-Muiznieks-Parfims [skat. 12.03.2012.]
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts