VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Faktūru vilinājums
Vita Banga, mākslas vēsturniece
No 3. oktobra galerijā “Pegazs” skatāma Jutas Policjas un Mareka Gurecka gleznu izstāde.
Glezniecības viedie ceļi katram māksliniekam ir savi. Šķiet gleznotāji Juta un Mareks sava brenda vilinājumu aizvien uztur ar neatslābstošu meklējumu posmiem un jauniem interpretācijas pagriezieniem. Glezniecība ir kaprīza dāma, tai savu iekšējo būtību arvien gribas uzspodrināt un pilnveidot. Savukārt mākslinieka talants atklājas spējā pilnveidoties un uzturēt interesi par saviem darbiem.
 
Juta Policija un Mareks Gureckis. Mežs
 
Izstāde "Gleznošana kā dzīve" vienlaikus ir atskats pagātnē un jaunu iespaidu sublimācija. Jutai un Marekam, kuriem tuva ir antīkā māksla, ko veiksmīgi uzrāda gleznoto formu majestātiskā miera un zeltījuma blāvā mirdzuma uzplaiksnījumi, šoreiz kā divi krasti satuvojas tēma – esošais un vilinošais. Šie darbi pauž izjūtas, kuras nebalstās uz klasiskajām tradīcijām, jo katra metode ir pareiza, ja tā patiesi parāda mākslinieka domas un uzrunā skatītāju. Mākslinieki kopā glezno jau 15 gadus, kas, protams, ir savrupa parādība latviešu glezniecībā. Tikai viņi paši var pateikt, cik glezniecības laukā viens otram ir pietuvojušies, cik piekāpušies un kur tomēr katrs paliek savā "domu dārzā".

Izstādē redzamie darbi – "Koki", to gleznieciskā kvalitāte uzsvērta ar koku slaido stumbru majestātiskumu, kuru tiekšanos debesīs uzirdina starp tiem esošā gaisīgā migla kā nezināmā vilinājums, kas uztur viegla satraukuma trīsas. Savukārt koka ķermeņa atspīdumu ledū paspilgtina vēsa sudrabotā toņa mirdzums, uz kura fona koka miesā izceļas "dzīves" rētas. Spēles ar kokiem gadalaiku mijā veido oriģinālas formas un krāsu pārejas, kuras dažādojot, koka ķermenis tēlaini pauž savu stāstu.

Darbā "Klavieres" izkristalizējas faktūru spēle. Tāpat kā mūzika, kas saviļņo un liek uzbangot jūtām, tikpat vilinoša ir faktūru duālā iedarbība. Skatītājs var vērot klavieru taustiņu reālo klātbūtni un nodoties pārdomu esencei uz kuru vedina faktūru kārtojums. Kur tad turpinās šo faktūru "piespēle" kopējam stāstam par mūzikas savdabīgo pasauli? Tā šoreiz veiksmīgi "iepludināta" faktūru un toņu pārejās. Glezniecība dod iespēju māksliniekam uzvedināt gan uz relaksācijas brīdi, gan pārdomu aktivitāti.

Aizraušanās ar zeltījuma tēmu turpinās, taču jau diskrētāk. Tā pielietojums uztverams vairāk kā akcents, kurš pastiprina esošās tēmas dzīvīgumu. Šaha lauciņš ar vieglu krāsas pavedienu šļakstiem un fonu dažādojumu uzsver figūru vēsturisko kopainu dažādos laikmetu virpuļos.

Krāsu pasaule un formu konkrētums apvienojumā ar faktūru dažādību svin patības svētkus, ko māksliniekiem, esot vienatnē ar molbertu, arī novēlu.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts