Par grāmatas "Princese Aurēlija un Kokspoki" ilustrācijām [02.03.2011. 08:56] Māras Cielēnas grāmata "Princese Aurēlija un Kokspoki"
Alekseja Naumova ilustrācijas
Rīga: Lietusdārzs, 2011
Grāmatas "Princese Aurēlija un Kokspoki" vāks
Arta Vārpa:
Pavisam nesen apgādā "Lietusdārzs" iznākusi grāmata bērniem – Māras Cielēnas "Princese Aurēlija un Kokspoki". Grāmatu ilustrējis Aleksejs Naumovs.
Lai noskaidrotu, kāda ir ilustrāciju loma šajā izdevumā, ar lielu aizrautību, iejūtoties grāmatiņas notikumos, izlasīju pasaku par princesi Aurēliju un Kokspokiem. Un nonācu pie patīkama un ļoti iepriecinoša secinājuma – manās rokās pēc ilgu gadu pārtraukuma nonākusi viena īsta pasaku grāmata!
Princeses Aurēlijas un viņas draugu piedzīvojumus Aleksejs Naumovs sev ierastajā gleznieciskajā triepiena brīvībā un košajā kolorītā rādījis kā ļoti krāsainu un bagātīgu pasauli, radot izjūtu, ka šoreiz viņam ļoti veiksmīgi izdevies iejusties potenciālā lasītāja pasaules redzējumā. Ilustrācijām piemīt niansēts, taču lasītājam (gribētos ticēt, ka arī bērniem) labi nolasāms pasakas tvērums, kas vienlaikus ir arī pietiekoši sižetiski vispārināts un nepretenciozs, lai atstātu iespējas mazajam lasītājam ļaut vaļu arī savai iztēlei.
Lai grāmatas lasīšana kļūtu par aizraujošu piedzīvojumu, nozīmīgs ir pārdomāts ilustrāciju un teksta izvietojuma ritms, kā arī grāmatas formāts. Izdevumā ar šīm kvalitātēm viss ir vislabākajā kārtībā. Samērā iespaidīgais formāts, kas padara katras lappuses pārlapošanu par piedzīvojumu un rod iespēju iespaidīgām ilustrācijām, cietie vāki, kas rada cieņu pret grāmatu, aktīvi uzrunā un aicina izdevumu lasīt un baudīt. Pasakas teksts un vizuālais materiāls izvietoti pamīšus – izlasot vienu pasakas atvērumu, pāršķirot lapu, skatītāju sagaida nākamais, kas atvēlēts ilustrācijai. Ilustrācijas ar pasakas tekstu sabalsojas ļoti cieši.
Čiekuri, putniņš, bāka, sikspārnīši, apelsīns – tie ir iepriecinoši vizuāli akcenti, kas grāmatā vietumis sastopami arī atvērumos, kuri atvēlēti pasakas tekstam. Pat vissīkākajiem mākslinieciskajiem akcentiem atrodama atsauce pasakas notikumos un tas patiesi iepriecina un vedina domāt, ka grāmata veidota pārdomāti, tā, lai tā spētu pildīt savu uzdevumu – izklaidējot izglītot mazos lasītājus un, bez šaubām, arī viņu vecākus. Svarīgi piebilst, ka pasakas sižets māca lasītājiem ieraudzīt un sajust saikni ar dabu, izturēties pret to ar cieņu un iejūtību. Arī ilustrācijās dominē dabas vide. Dzīvnieki un cilvēki tajās redzami kā draudzīga un ļoti skaista šīs vides daļa. Un tieši saskanīgums ar pasakas vēstījumu līdzās katras ilustrācijas sniegtajam mākslinieciskajam baudījumam ir tas, kas padara šo grāmatiņu par vērtību.
Mani visvairāk iepriecināja ilustrācija 19.–20. lappusē, kurā redzams jautrs, bezgala košs un zvēriem pilns karuselis uz tirkīzzila debesu fona!