VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Lielās cerības
Aiga Dzalbe
Rīgas Fotogrāfijas biennāles balva „Meklējam jauno fotogrāfijā”
 
Viktorija Eksta. No sērijas „Dievs. Daba. Darbs”. 38×38cm. 2013–2015
 
Šogad augustā Rīgas Fotogrāfijas biennāle izsludināja pieteikšanos balvai „Meklējam jauno fotogrāfijā” cerībā, ka izdosies atklāt un atbalstīt jaunus talantus – māksliniekus, kas strādā ar fotogrāfiju. Novembra sākumā starptautiskā žūrija nosauca balvas ieguvējus. Uzvarētāju trijotnē iekļuva Viktorija Eksta (Latvija), Andrejs Strokins (Latvija) un Alisa Nirgi (Alissa Nirgi, Igaunija). Turklāt Lietuvas izdevniecība NoRoutine Books piešķīra savu balvu – iespēju izdot fotoalbumu – Ievai Balodei, kuras darbos izcēla pieejas oriģinalitāti.

Balvas mērķis bija atklāt un novērtēt jauno fotogrāfu (vecuma ierobežojums 18–35 gadi) radošos centienus, meklējot viņu darbos spēju uzņemt spēcīgus attēlus, kuros jaušams oriģināls, laikmetīgs skatījums, konceptuāls dziļums un vēlme komunicēt ar skatītāju.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle saņēma ap piecdesmit projektu pieteikumus no trim Baltijas valstīm, kuri sākotnēji izskatījās visai vienveidīgi – pārsvarā aprobētām, dažām fotofestivālos jau izceltām vadlīnijām sekojoši. Pirmajā kārtā tika atlasīti 15 mākslinieku pieteikumi: igauņu fotogrāfi Alisa Nirgi un Ulmans Pako-Ernests (Ulman Paco-Ernest), lietuvieši Mindaugs Ažušilis (Mindaugas Ažušilis), Laurīne Narkevičūte (Lauryne Narkevičiūte), Marta Ivanova un Kotrīna Ula Kiļolīte (Kotryna Ula Kiliolyte), kā arī latvieši Viktorija Eksta, Katrīna Ķepule, Anete Skuja, Andrejs Strokins, Evita Goze, Pauls Jakušonoks, Jānis Vēliņš, Agnese Mūrniece un Eva Rotčenkova.

Otrajā kārtā starptautiska žūrija izvēlējās trīs finālistus. Žūrijā darbojās fotofestivāla Backlight direktore Tūla Alajoki (Tuula Alajoki, Somija), žurnāliste un kritiķe Sofī Krabe (Sofie Crabbe, Beļģija), mākslinieces Marge Monko (Igaunija) un Marija Šēvolda (Marie Sjøvold, Norvēģija), mākslinieki, kuratori, NoRoutine Books dibinātāji lietuvieši Gītis Skudžinsks (Gytis Skudžinskas) un Vilma Samuļonīte (Vilma Samulionyte), kā arī Latvijas pārstāvji – „kim?” laikmetīgās mākslas centra programmas direktore un kuratore Zane Onckule, izstāžu zāles „Mākslas stacija Dubulti” direktore un kuratore Inga Šteimane un Latvijas Fotogrāfijas muzeja direktore Maira Dudareva.

Trešo vietu ieguva Alisa Nirgi par fotogrāfiju sēriju „Jauna zeme aiz mana loga”. Žūrijas locekle Inga Šteimane novērtēja viņas prasmi uzturēt optiski un psiholoģiski precīzu noskaņu stāstam par atsvešinātību, kā arī spēju izstāstīt psiholoģisku stāstu tikai ar precīzu telpas artikulāciju un figūras novietojumu telpā.

Otrā vieta tika piešķirta ražīgajam un talantīgajam Andrejam Strokinam, kura fotogrāfijas bieži pārsteidz ar jauniem rakursiem, turklāt autoram tajās izdodas ietvert nepārprotamu cilvēkmīlestību. Marija Šēvolda žūrijas izvēli pamatoja ar vārdiem: „Andreja Strokina sērija „Kosmiskās skumjas” ir spēcīgu darbu kopums, kas iemūžina mūsdienu sabiedrību no autora skatpunkta.

Cikls balansē starp humoristisku ārieni un aizkadra drūmumu. Sērija ir labi rediģēta, saglabājot saikni ar mobilās kameras izmantošanu. Kontrasts starp mobilā tālruņa momentuzņēmuma estētiku un labi pārdomāto, gandrīz sirreālo saturu padara šo darbu atsvaidzinošu un ilgstošu.”

Arī pirmās vietas ieguvēja Viktorija Eksta vietējiem fotomākslas interesentiem ir labi pazīstama tāpat kā viņas lieliskā sērija „Dievs. Daba. Darbs”, kurā jaunā autore iemiesojas vecas lauku mājas saimnieces tēlā, tādējādi pamanoties spēlēt uz vairākām emocionālām un sociālām stīgām vienlaikus. Beļģu kritiķe Sofī Krabe atzina, ka šie attēli „(..) satur bagātīgu stāstījumu, pilnu ar atmiņām un sapņiem. Tā ir arī pašas mākslinieces bērnības atmiņu interpretācija. Un, visbeidzot, ir labi redzama saikne ar pašreizējo situāciju Latvijas laukos – postījumiem, iedzīvotāju novecošanu un tukšumu.”

Trīs jauno Baltijas mākslinieku darbi plašam skatītāju lokam būs pieejami 2016. gada aprīlī „Rīgas mākslas telpas” Intro zālē Rīgas Fotogrāfijas biennāles laikā.
 
Atgriezties