VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Biznesa un mākslas simbioze
Inga Bunkše
Pop-up izstāde Superconduction
Doma laukums 2
06.–07.11.2015.
 
Mākslinieku apvienība Semiconductor. Videoinstalācija „20 Hz”. HD + HD 3D kanāls. 2011
 
Tikai divas dienas Rīgā, Doma laukumā 2, notika neliela, bet enerģētiski piesātināta izstāde Superconduction. Mūsdienu tehnoloģiju mākslas izstādi saistībā ar jaunās biroju ēkas atvēršanu organizēja interneta holdings – tehnoloģisko risinājumu un programmatūras izstrādātājs SDVentures. Starp kompānijas piedāvātajiem vairāk nekā 50 unikāliem tiešsaistes pakalpojumiem pazīstamākie ir mūzikas aplikācija viedtālruņiem Shazam, ceļojumu kompanjonu meklēšanas serviss TripTogether, iepazīšanās portāls Dating.com, svešvalodu apguves platforma LinguaLeo, sociālais tīkls komunicēšanai ar kaimiņiem StreetLife un citi.

Laikmetīgās mākslas kolekcionēšana, jaunu talantu un izcilu mākslas darbu meklēšana, kā arī sadarbības veidošana ar māksliniekiem – tas ir nozīmīgs holdinga darbības virziens, kas līdzīgi jaunu teoriju atklāšanai un tehnoloģiju izstrādāšanai palīdz saglabāt līderpozīcijas, intuīciju un instinktu. SDVentures interesējas par mākslu, kas saistīta ar tehnoloģijām, un sadarbojas ar māksliniekiem, kolekcionāriem un mākslas kritiķiem visā pasaulē.

Izstādes nosaukums Superconduction – supravadītspēja – te bija kļuvis par metaforu mūsdienu ekonomiskajiem un sociālajiem procesiem. Šīs jaunās realitātes atspoguļo science art jeb zinātnes mākslu, kur mākslinieki kā „supravadītāji” strādā līdzās zinātniekiem, piedalās pētījumos un pat nāk klajā ar zinātniskajiem atklājumiem.

Izstādes kuratore – Darja Parhomenko. Viņa dibinājusi LABORATORIA Art & Science Space – vienīgo izpētes centru Krievijā, kas nodarbojas ar zinātnes un tehnoloģiju mākslu. Kopā ar kuratori holdings SDVentures izraudzījis interaktīvus skaņas un video darbus, iepazīstinot ar savu mākslas kolekciju. Viens no nozīmīgākajiem ir darbs Silk („Zīds”) – robotisko skaņu instalācija, kas tiešsaistē seko līdzi tam, kā kriptovalūta bitcoin maina kursu attiecībā pret galvenajām pasaules valūtām, un ģenerē skaņas harmoniju. Vēl starp izstādes darbiem bija videoinstalācija „20 Hz” (mākslinieku apvienība Semiconductor, Lielbritānija), kas vizualizē saules magnētisko vētru, kura norisinās Zemes augšējā atmosfērā un cilvēkam nav saredzama. Ralfs Bekers (Ralf Baecker, Vācija) instalāciju Crystal Set („Kristālu komplekts”) veidojis no neapstrādātiem silīcija karbīda kristāliem, kas, savienoti ar smalku adatu, pārtop par pusvadītājiem (diodēm), un rezultātā kristāli izstaro gaismu. Izstādē bija apskatāma arī interaktīva instalācija On Broadway („Brodvejā”), kuras autori – amerikāņu mākslinieki Ļevs Manovičs, Daniels Godemeiers, Morics Štefaners, Dominiks Baurs (par to lasiet „Studijas” 104. numurā), interaktīva instalācija Aftertaste („Pēcgarša”), ko veidojusi Krievijas mākslinieku apvienība Where Dogs Run, ASV mākslinieka Nemo Gūlda (Nemo Gould) kinētiskā skulptūra Armed and Dangerous („Bruņoti un bīstami”), Memo Aktena un Quayola (Turcija / Lielbritānija) veidotā videoinstalācija Forms („Formas”), Slovēnijas mākslinieku Mihas Turšiča (Miha Turšič) un Špelas Petričas (Špela Petrič) darbs Voyager 140 AU („Ceļotājs 140 AU”), kā arī Latvijas mākslinieku Rasas Šmites, Raita Šmita un Mārtiņa Ratnika interaktīvā instalācija Talk to Me („Runā ar mani”), kas aicina cilvēkus komunicēt ar augiem.

Izstāde līdztekus veiksmīgam korporatīvam notikumam, pateicoties tās organizatoru un it īpaši SDVentures līdzdibinātāja Dmitrija Volkova personīgajai interesei par laikmetīgo mākslu, izvērtās labi organizētā, iespaidīgā mākslas piedzīvojumā. Jāatzīmē izstādes iekārtojums – visi biroja stāvi bija pārvērsti aptumšotās telpās, kurās mākslas darbi tika īpaši izgaismoti, – kā arī bagātīgā un izsmeļošā informācija (preses materiāli, informatori pie katra darba).

„Uz mākslu es raugos nevis kā uz priekšmetiem, kurus iegādāties, bet gan kā uz izdzīvotu pieredzi un iespaidiem. Investīciju ziņā pievilcīgākie darbi ne vienmēr man šķiet tie saistošākie. Esmu vairāk iespaidu krājējs, nevis mākslas kolekcionārs,” stāsta Dmitrijs Volkovs. Jautāts, vai ir kāds mākslas darbs, ko vēlētos iegūt savā īpašumā, bet pagaidām tas vēl nav izdevies, viņš atbild, ka labprāt iegādātos vienas no nozīmīgākajām personībām videomākslas vēsturē Nam Džun Paika dažus darbus. „Noteikti gribētu papildināt kolekciju ar viņa TV Buddha. Tas, manuprāt, ir šedevrs,” uzsver Volkovs. „Aizraušanās ar tehnoloģijās balstītu mākslu palīdz biznesā. Piemēram, varētu minēt Dmitrija Morozova instalāciju Silk („Zīds”). Nevarētu teikt, ka tikai šis objekts pārliecināja investēt blockchain tehnoloģijas attīstībā, uz kurām balstītas bitcoin grāmatvedības sistēmas, bet tas nešaubīgi bija viens no iemesliem.”

Holdings SDVentures jaunajā biroju ēkā Rīgā iecerējis turpināt rīkot izstādes un kultūras pasākumus. Ir nodoms atvēlēt telpas laboratorijai, kurā, izmantojot tehnoloģiju iespējas, taptu mākslas darbi, tā veidojot savdabīgu biznesa un mākslas simbiozi.
 
Atgriezties