VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Pedvāles radošā sezona „Akmens. Vēsts”
Laura Feldberga

 
Ojārs Feldbergs. Saules ceļš. 2,5x3x71m. Koks, akmens. 2015
 
Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja 2015. gada sezona „Akmens. Vēsts” bija veltīta Raiņa un Aspazijas 150. jubilejai.

Mākslinieks Ojārs Feldbergs jau astoto gadu Pedvālē, kā arī citviet Latvijā un pasaulē stāda akmens sēklu. Tas ir rituāls, kas rāda idejas dzimšanu, jauna ceļa sākumu, kā arī kāda laikposma vai darbības noslēgumu. Rituāla fiziskā izpausme – akmens iestādīšana zemē – ir simbols garīgai darbībai – idejas, domas, vēlmes formulēšanai. Akmens sēklas spēja augt ir atkarīga no tā, vai idejas autors īsteno domu realitātē.

Pedvālē šis rituāls kļuvis par pieturzīmi visiem svarīgajiem notikumiem – tas iezīmē radošās aktivitātes, to uzsākšanu un pabeigšanu, gada gaitu, gadskārtu svētkus un mākslinieku viesošanos mākslas parkā. Akmens sēklas līdz ar Pedvāles viesiem atceļo no visas pasaules un arī dodas pasaulē, nesot līdzi iečukstētas domas un idejas, projektus, plānus un sapņus. Arī šajā, jau 23. Pedvāles radošajā sezonā no akmens sēklām izauguši jauni mākslas projekti.

Šīgada Pedvāles radošās aktivitātes sākās aprīlī, kad Ojārs Feldbergs kopā ar mākslinieku grupu no Talsu novada devās uz Kastaņolu Šveicē, kur Brē kalnā iestādīja akmens sēklas no Aspazijas dzimtajām mājām Daukšām un Raiņa dzimtās Tadenavas. Savukārt no Brē kalna, kur Rainis trimdas laikā pavadīja dienas rakstot, uz Pedvāli atceļoja Kastaņolas akmens sēkla, ko iestādīja Pedvālē 30. maijā sezonas „Akmens. Vēsts” atklāšanas laikā. Kastaņolas akmens stādīšanas rituāls iezīmēja vietu Ojāra Feldberga objektam „Saules ceļš”. Vērienīgais vides mākslas objekts ir veltījums Raiņa un Aspazijas mūža gājumam. Sešdesmit četri gadi – tik ilgi Rainis un Aspazija dzīvoja vienlaicīgi zem šīs saules, un šis skaitlis ir izmantots objekta „Saules ceļš” vizuālajā un tehniskajā risinājumā.

21. jūnijā, Saulgriežos, Pedvālē notika pasākums „Saulgriežu vēstījums”. ASV grafiķa Bendžamina Bilingslija (Benjamin Billingsley) vadībā četri mākslinieki piedalījās lielformāta kokgriezumu drukāšanā ar asfalta rulli. Grafikas darbnīcā strādāja Simona Bogdanaite (Lietuva), Paulis Liepa, Ieva Maurīte un Laura Feldberga. Norisa čuguna skulptūru liešana, un tika izveidota skotu un amerikāņu mākslinieka Džordža Bīzlija (George Beasley) skulptūra „X”. Ojārs Feldbergs arī aicināja klātesošos nodot vēstījumu akmens sēklai, kas bija paredzēta stādīšanai Skotijā. Vēlāk akmens tika ievietots īpašā metāla konstrukcijā, kur visu vasaru ikviens apmeklētājs varēja tam uzticēt savu domu vai vēlēšanos.

Pēc Scottish Sculpture Workshop ielūguma Ojārs Feldbergs septembra sākumā viesojās Lamsdenā, Skotijā, lai ar īpašu rituālu Skotijas zemē iestādītu šo no Pedvāles atceļojušo akmens sēklu, kur tā augs un briedīs, līdz nesīs augļus ikvienam vēstījuma devējam.

3. oktobrī ar akcijām, performancēm un koru uzstāšanos tika atzīmēts radošās sezonas noslēgums un Rainim un Aspazijai veltītā mākslas objekta „Saules ceļš” atklāšana. Akcijā „Goda vārti” Sabiles pilsētas un sevišķi Raiņa ielas iedzīvotāji bija aicināti atcerēties un lasīt abu lielo Latvijas dzejnieku skaistākos dzejoļus un ienākt Pedvāles parkā caur īpašiem goda vārtiem. Performancē „Cilvēki – kalni” māksliniece Laura Feldberga ļāva dalībniekiem piedzīvot kalnu virsotņu sajūtu. Akcijā „Rainis zīmē ainavu” visi interesenti varēja piedalīties plašā plenērā un gleznot par Kurzemes Šveici dēvētās Sabiles rudenīgās ainavas. Pasākuma noslēgumā ar koru svinīgu uzstāšanos tika atklāts un ieskandināts vides objekts „Saules ceļš” – viens no lielākajiem un vērienīgākajiem Pedvālē līdz šim tapušajiem mākslas darbiem.

Sezonas izskaņā 10. oktobrī Ojārs Feldbergs nelielā ceremonijā, klātesot tuviem draugiem un domubiedriem, Pedvāles akmeņu stādījumu laukā iestādīja no Skotijas uz Latviju atceļojušo akmens sēklu – kā jaunu sākumu nākamajam radošajam gadam un jaunām idejām.
 
Atgriezties