VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
Mu-dža savaldīšana [02.12.2015. 10:27]
Anete Aizsilniece, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes nodaļas 3. kursa studente
Izstāde "IMPULSS", Experiments Mu-dzis
 
Ir notikumi, kuros mēs nokļūstam netīši, neplānoti, kas spēj izvērsties dzīvi mainoši. Tādi notikumi var notikt katru dienu. Un ir notikumi, par kuriem mēs tikai dzirdam, netieši tajos piedaloties ar savām domām un emocijām. Šis ir stāsts par izaicinājumu un par tā nepieciešamību dzīvē, par balansu starp prātu un neprātu, ko risinājusi māksliniece Inga Frišfelde.

Pateicoties Ingai, saņēmu uzaicinājumu piedalīties diskusijā kopā ar mākslinieci par viņas darbiem un par cilvēku un viņa komforta zonu, par sabiedrības pieņēmumiem un stereotipiem, kas akcentē mūsu robežas un uztveri ik dienas. Darbi ir tapuši pēc mākslinieces pārdomām un iekšējās vēlmes izaicināt sevi. Tie ir piestrāvoti ar emocijām, tapuši brīžam dramatisma pilnos apstākļos. Gleznās sasaucas abstraktais un strukturālais, kā arī materiālu eksperimenti, lai sasniegtu īsto rezultātu. Un šis rezultāts ir pārsteidzis pašu autori. Liepājā dzimusī māksliniece Inga Frišfelde ir Mākslas akadēmijas keramikas nodaļas studente un cilvēks, kas mīl krāsas. Tomēr šajā stāstā ir tikai 3 spēki, 3 krāsas – melnais, baltais, un pelēkais, padarot šo notikumu par eksperimentu.
 
Foto: Inga Frišfelde
 
Kā saka pati Inga: "Mākslas akadēmijā iegūtā pieredze ir sniegusi dvesmu meklēt jaunas idejas, jaunas sajūtas un izprast laikmetīgo domāšanu, būšanu. Tādēļ uzstādīju sev izaicinājumus, laika ierobežojumu, pusotra mēneša laikā radīt monohromus darbus, kas izteic tā emocionālo tapšanas procesu un tajā ceļojošo pieredzi."

Izstādes noslēguma dienā, kad tika rīkota jau iepriekš pieminētā diskusija, daudzu apmeklētāju prātos pēkšņi Ingas personiskie meklējumi un pārdzīvojumi eksperimentā “Mu-dzis” pārvērtās katra paša spējā saskatīt savas spējas mainīties, pieņemt apkārt notiekošo. Tas kopēji gan diskusiju, gan pašus darbus padarīja jēgpilnākus, dziļākus. Ingai nav raksturīgi melnbalti darbi. Darbu tapšanas laikā Inga bieži sastapās ar dažādām grūtībām, pārdzīvojumiem, kas vedināja uz domām – nē, varbūt apstāties, darbus neturpināt un atgriezties pie ierastā, pie krāsām. Tomēr nepārvaramā vēlme, kas viņu urdīja, bija spēcīgāka. Ar sev neizskaidrojamu spēku un apņēmību, pat sievišķīgu drosmi un vēlmi būt stiprākai par notikumiem, Inga saņēmās un darbus pabeidza. Lai arī kā šobrīd mākslinieka loma mainās sabiedrībā, piedāvājot laikmetīgo un viegli neizprotamo mākslu kā visaktuālāko, manā skatījumā ir svarīgi saglabāt vēstījumu, jo pēc vēstījuma aktualizācijas un dziļuma var vērtēt gan pašus darbus, gan mākslinieku. Šajā izstādē bija iespējams redzēt likumsakarības ar notikumiem kā katra personiskajos pārdzīvojumos, tā arī šobrīd pasaulē valdošajos sašķeltajos spēkos, kur pasaule tiek turēta kā spriedzē, gaidot, kad viena vai otra matērija pārklās otru. Darbos dominējošie melnie, precīzie kvadrāti, kas ar saviem rāmjiem stingri turas laukumā, lēnām uzsāk līdzāspastāvēšanu, varbūt pat cīņu ar izplūstošo, neizprotamo, šķietami nesavaldāmo plankumu pūli. Kopumā tas rada pat trokšņa sajūtu, kas ir pilnīgs pretstats rāmajam kvadrātam. Šeit ir šis prāts un neprāts, nokļūšana ārpus prāta, varbūt pat izplūdis prāts. Esmu pārliecināta, ka šī sajūta pārņem ikkatru, skatoties Ingas darbus.
 
Foto: Inga Frišfelde
Foto: Inga Frišfelde
Foto: Inga Frišfelde
Foto: Inga Frišfelde
Foto: Inga Frišfelde
Foto: Inga Frišfelde
Foto: Inga Frišfelde
 
Tā kā šī ir mākslinieces pirmā personālizstāde, kas tapusi ilgi gaidīta un lolota, caur pārdzīvojumiem un neprātīgiem notikumiem, vērtēju to kā ļoti uzrunājošu un saistošu gan kā klasiskās, gan mākslas cienītājiem, gan jau ar laikmetīgumu apradušiem skatītājiem. Tomēr kā vislielāko mākslinieces ieguldījumu vērtēju personisko atklātību, spēju rast sevī spēku, lai izpildītu iecerēto līdz galam. Lai šie darbi ir kā atgādinājums visiem pasaules spēkiem, kas dzīvo kā prātā, tā neprātā, ka tikai cilvēka spēkos ir tos savaldīt, ka tikai cilvēka spēkos ir tos apturēt.

Izstāde bija aplūkojama līdz 15. novembrim Kaņepes Kultūras centrā. Tomēr darbi būs jau drīz vēlreiz skatāmi un iegādājami ikgadējajā Latvijas Mākslas akadēmijas „Jermarkā”.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts