VIZUĀLO MĀKSLU ŽURNĀLS

LV   ENG
"Eņģeļu dienas" Bulduros [21.02.2015. 11:01]
Aigars Ravda, LMA mākslas zinātnes nodaļas 4. kursa students
Jūrmalas Mākslinieku namā Muižas ielā 6 no 2015. gada 21. janvāra līdz 1. februārim notika mākslinieces Agneses Bules darbu izstāde "Eņģeļu diena". Pirmsākumi šai sērijas tapšanai meklējami 2005. gadā, gleznošanas rezidencē Vācijā netālu no Esenes esošajā Marlē.
 
Autore: Agnese Bule
 
Autorei ir raksturīgi veidot tematiskas darbu sērijas kā, piemēram, „Spārnotais latviešu sapnis”, „Latviešu un citi sapņi”, „Latvieša sapnis”, kuram, savukārt, ir „Ziemas periods”, „Vasaras periods”, „Sirsnīgais periods”, „Jūrmalas periods”, „Zaļais periods”, „Sarkanais periods”.

Darbu sērijas autore tematiski pieskaņo kādam no būtiskajiem Latvijas mākslas dzīves notikumiem. Kā, piemēram, Starptautiskās Muzeju nakts pasākuma dominējošā krāsa 2013. g. bija zaļa, līdz ar to tapa „Zaļais periods”, 2014. g. sarkana - tika radīts „Sarkanais periods”.

Šoreiz, pavasara gaidās bija atlidojuši eņģeļi dažādās mākslinieces fantāzijas veidotās interpretācijās. Eņģeļi bija skatāmi kā zoomorfi un florāli tēli - fantastiskas, spārnotas būtnes vai brīnumaini eņģeļi - ziedi. Tie deva retrospektīvu ieskatu mākslinieces daiļradē. Daži no eksponētajiem darbiem bija tapuši pat tālajā 1995. gadā, citi nedaudz dienu, stundu pirms izstādes atklāšanas. Darbos dominē slaidas, vijīgas, izlocītas līnijas, kas raksturīgas jūgendstilam. Krāsu tonalitāte ir izmantota no atturīgi vēsi zili pelēcīga līdz kliedzoši spilgti zaļam un violeti rozā.
 
Autore: Agnese Bule
Autore: Agnese Bule
Autore: Agnese Bule
 
Eņģeļa tēls ir ar savu senu vēsturi. Spārnotas, tiem līdzīgas būtnes, kuru uzdevums bija aiznest mirušos dievu pasaulē, varam redzēt jau seno Ēģiptes kapeņu sienu gleznojumos, kuri tapuši daudzus gadsimtus pirms Kristus dzimšanas.

Daudzās reliģijās – Islamā, Kristietībā, Jūdaismā - līdzīgi tiek uzskatīts, ka eņģelis ir dvēseliska, saprātīga, spārnaina, bezdzimuma būtne, kas pilda augstāko spēku jeb Dieva gribu un kam piemīt pārcilvēciskas, maģiskas spējas.

Vecajā derībā minēts, ka grēcīgie eņģeļi ir mīlējušies ar cilvēkiem, radot milžus. Daļa eņģeļu izvēlējušies nolaisties uz Zemes, kur pārvērtās par cilvēkiem. Iespējams tāpēc tautā pieņemts sacīt: „Skaists kā eņģelis”.
Varam apskatīt eņģeļa tēlu divās lielākajās Pasaules reliģijās. Kristietībā eņģelis (sengrieķu valodā: ἄγγελος, angelos – vēstnesis, sūtnis) ir Dieva sūtnis, kurš atnesa cilvēkiem vēsti par Jēzus Kristus dzimšanu. Mēs viņus redzam Ziemassvētku eglītēs, māju logos, baznīcu vitrāžās, nabadzīgu ļaužu mitekļos un bagātnieku pilīs. Tā tas ir kopš neatminamiem laikiem. Eņģelis ir tas, kurš saista laicīgo pasauli ar garīgo, cilvēku ar Dievu, dzīvo cilvēka acij netveramā paralēlā pasaulē.

Otra lielākā Pasaules reliģija Islams pārņem Dieva sūtņa tēlu. Kristiešu Gabriels pārtop par Džibrailu jeb atklāsmes eņģeli, ar kuru personiski kontaktējies Dievs. Reiz, kad pravietis Muhameds alā meditējis, Džibrails viņam nodiktējis Korānu – Islama ticības svētos rakstus, kuros ir stāstīts par to, ka eņģeļi ir tie, kuri pilda Dieva pavēles, veic noteiktus uzdotus darbus tādos procesos kā radīšanā, pravietībā, garīgajā dzīvē, nāvē, augšāmcelšanā, dabas procesu norisēs - izraisa pērkonu, lietu, vēju. Ir eņģeļi, kas atbild par embrijiem mātes vēderā, atnes tiem dvēseles, kad tiem jau ir apritējušas 120 dienas.
 
Autore: Agnese Bule
 
Tāpat Korānā ir rakstīts par Nāves eņģeli, kurš aiznes mirušā dvēseli atpakaļ Dievam, ir eņģeļi, kuri sargā Elli un Paradīzi. Citi eņģeļi atbildīgi par cilvēku sargāšanu. Katram cilvēkam ir eņģelis labajā un kreisajā pusē, kas pieraksta viņa nodomus un darbus zemes gaitās. Pār katru cilvēka dvēseli ir savs Dieva pielikts sargs un novērotājs.

Korāns Eņģeli raksturo kā no cilvēkiem ļoti atšķirīgu radības formu, jo tiem nepiemīt pašiem sava brīva griba. Viņi tika radīti specifiskam nolūkam – kalpot Dievam un izpildīt vienīgi viņa pavēles. Daudzi eņģeļi tiek aprakstīti kā būtnes, kuras atrodas nepārtrauktas pielūgsmes stāvoklī, klanoties Dievam un nekad nepaceļot galvas.

Atšķirīga ir Sātana tēla formulēšana Kristietībā, kura uzskata, ka tas ir kritušais eņģelis un Islamā, kurā eņģeļiem nepiemīt brīva griba, viņi neizvēlas nepareizas izvēles, jo neizvēlas vispār un tiem nemaz nav iespējas krist. Viņi dara to, ko Dievs liek. Islama ticībā Sātans nav eņģelis, bet pieder citas radības veidam – džiniem.

Cilvēki bez eņģeļiem nevar dzīvot, tāpat kā eņģeļi bez cilvēkiem. Bez eņģeļu pieskāriena mūsu iztēle nespētu lidot. Tiek uzskatīts, ka katram cilvēkam Dievs ir sūtījis savu sargeņģeli, kurš to sargā, rūpējas, reizēm pasaka, ko darīt, ko nē. Vajag tikai uzmanīgi ieklausīties sevī un var sadzirdēt eņģeli. Kaut arī eņģeļi ir tēli no paralēlās pasaules un cilvēka acij netverami, šoreiz Agneses Bules darbos tie ir materializējušies...
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Agris [ 20:30 17.09.2019. meistars44 [at] inbox.lv ]
Sveicināti!
Gribēju zināt,kāda filozofiska doma ir enģeļa tēlam uz kapu pieminekļa?Paldies par atbildi un skaidrojumu ,ja tāds sekos.
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts