Gites Vilesenas personālizstāde "Tā kā skudriņas tek" Santa Mičule, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs 14.10.2014 - 13.11.2014
14.oktobrī pl.18.00 LLMC "Ofisa galerijā" atklāj dāņu mākslinieces Gites Vilesenas personālizstādi. Izstādē eksponēts viens no trim darbiem, kuros Gite Vilesena portretē Latvijas sievietes, kas nodarbojas ar netradicionālām ārstniecības metodēm. Tajā atklājas mākslinieces interese par tradicionālo ticību sistēmām atšķirīgās kultūrās, par to, kā cilvēki savu ticību pielieto ikdienā un kā tas palīdz izdzīvot.
Video instalācijas „Tā kā skudriņas tek” iecere radās festivāla Survival Kit ietvaros – pirms tam filmējusi Gambijas sievietes un viņu „baltās maģijas” stāstus, 2011. gadā māksliniece sāka filmēt un intervēt Latvijas sievietes, kam piemīt netradicionālas zināšanas par dažāda veida dziedināšanu. Pirmais no darbiem veltīts Skaidrītei Kurzemē, ar kuru kā apbrīnojamu augu un zālīšu pazinēju Giti iepazīstināja Aizputes rezidenču centra "Serde" vadītāja Signe Pucena. Skaidrīte šīs zināšanas apguvusi no grāmatām, kā arī caur savu personīgo pieredzi – savulaik, strādājot slimnīcā par māsiņu, zināšanas izmantotas gatavojot zāļu tējas pacientiem.
Filmas pamatā ir sarunas ar Skaidrīti, kas notiek viņas dārzā un dzīvojamā istabā. No dažādiem padomiem un stāstiem par dziedniecību tās novirzās uz Skaidrītes ģimenes vēsturi, ko iezīmējuši Latvijas 20. gadsimta politiskie notikumi.
Gite Vilesena (dz. 1965) dzīvo un strādā Kopenhāgenā un Berlīnē. Mākslinieces veidotos dokumentālos video un instalācijas var uztvert kā portretus to plašākajā nozīmē: tie pēta veidus, kā indivīds vai sociāla grupa piešķir formu savai dzīvei, balstoties uz kultūrvides sniegtajām iespējām. Tomēr viņas darbos cilvēki neparādās kā varoņi vai apstākļu upuri. Tā vietā Villesena izgaismo to, kā objekti un personības tiek radītas ikdienas žestos, ieradumos un rituālos, spraigās attiecībās starp normu un novirzi. Viņa izvairās no sociālas vispārināšanas, pašu dokumentēšanas praksi pozicionējot kā apmaiņu un satikšanos – neparastu sociālās mijiedarbības formu. Iepriekš Gites darbi Latvijā tika eksponēti izstādē „Realitātes arheoloģija” (2006) un festivālā Survival Kit 2 (2010).
Darba izveidi producē Latvijas Laikmetīgās Mākslas centrs festivāla Survival Kit ietvaros.
Izstādes koordinatore – Agnese Lūse.
Filmas idejas autore, operatore un montāžas režisore ir Gite Vilesena. Filmas veidošanā piedalījās operatore Matilda Mestera (Matilda Mester), skaņu ierakstus veica Felia Grama–Hansena (Felia Gram-Hansen), Agnese Lūse.
Izstādes tapšanu atbalsta: Rīgas Dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Dānijas kultūras centrs, Danish Arts Council
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra "Ofisa galerija"
Alberta iela 13, 7. stāvs
p., o., t., c., pt. 12.00–18.00
sestdienās, svētdienās slēgts www.lcca.lv