Tatjanas Paļčukas–Rikānes gleznu izstāde "Klusā daba ar mūziku" Rēzeknē Pēteris Rikāns, mākslinieces aģents 15.10.2014 - 11.11.2014
15.oktobrī plkst. 15:00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) atvēr Tatjanas Paļčukas–Rikānes gleznu izstādi "Klusā daba ar mūziku", kas atklāj autores iekšējās pasaules dziļumu un harmoniskās attiecības ar dabu.
Tatjana Paļčuka-Rikāne. Trio
Iedvesmu saviem darbiem autore radusi braucienos pa Eiropu, galerijās un muzejos baudot renesanses, holandiešu, itāļu un citus pasaules dārgumus. Pavisam nesen – 2014.gada aprīlī, piedaloties izstādē Palermo, Itālijā, autore ieguvusi titulu „Labākais mūsdienu mākslinieks”.
Māksliniece Tatjana Palčuka–Rikāne dzimusi, augusi un visu dzīvi nodzīvojusi Rīgā, mazā teritorijā starp Mākslas akadēmiju un Elizabetes ielu. Jau bērnudārzā mazajai zīmētājai audzinātājas paredzējušas mākslinieces likteni. Kaut arī ģimenē neviens nav bijis saistīts ar mākslu, kociņš bijis rokā, un smiltīs tika kaut kas pastāvīgi zīmēts. Agri zaudējusi tēvu un augusi, kā jau 20.gs. 50.-60.gadu bērni, patstāvīgi, bijusi sētas bariņa komandieris un mūžīgais dzinējs. Uz J.Rozentāla mākslas vidusskolu aizgāja pati un iestājās tajā, mammu par to vienkārši informējot. Māksliniece pati stāsta, ka nekas viņai nav padevies viegli, ka, tikai rūpīgi un daudz strādājot, viņa ir tuvojusies, viņasprāt, vairāk talantīgo skolas un akadēmijas biedru līmenim.
Pedagogi, kas viņu ir mācījuši, ir neapstrīdamas zvaigznes Latvijas un Eiropas mākslā - I.Vecozols, P.Postažs, B.Bērziņš, E.Iltners un akadēmiķis E.Kalniņš. Viņa ir bijusi to nedaudzo Latvijas mākslinieku skaitā, kas beiguši aspirantūru jeb meistarklasi pie akadēmiķa Kalniņa. Māksliniece lepojas ar to, ka viņai bijis tas gods un retā uzticēšanās būt un pilnveidoties akadēmiķa mājās, darbnīcā un uzņemt viņu savā mazajā, tikai 12 m2 darbnīciņā Elizabetes ielas dzīvoklī. Pieredze un skola, ko deva šie mākslas metri, ir nenovērtējama un palīdzēja Tatjanai izveidoties par to neatkārtojamo mākslas personību, par kādu viņa briedumā ir kļuvusi.
Tatjana ir dzīvojusi un arī pašlaik dzīvo visai noslēgtu, uz iekšu vērstu mākslinieka dzīvi. Tādēļ viņu neredz "tusiņos", izstāžu atklāšanas un citos mākslas pasaules pasākumos. Viņa neapmeklē mūsdienu mākslas izstādes un iedvesmu rod braucienos uz Eiropas kultūras centriem, baudot renesanses, holandiešu, itāļu un citu pasaules dārgumu darbus slavenās galerijās un muzejos. Viens no mīļākajiem mākslas muzejiem ir Gemalde Gallerie Berlīnē, kur viņa mēdz būt katru gadu.
Tatjanas moto ir, ka nekas jauns jau nav izdomāts un viss jau ir bijis, Cilvēks ir tikai maza daļiņa no makrokosmosa, kas harmoniski elpo mums apkārt, ar mikrokosmosu sevī, kas, iespējams, ir tikpat bezgalīgs. Viņu absolūti neskar modernie trendi un mēģinājumi būt skaļam, lai sev pievērstu uzmanību. Darbu galvenais raksturojums: pozitīvisms un humānisms harmonijā ar vienotu pasauli. Tie gleznoti ekselentā gleznieciskā tehnikā un vienīgi šai māksliniecei raksturīgā modernā un senā sajaukuma manierē.
Protams, tas ir pietiekami psiholoģiski grūts ceļš, būt vienmēr mazliet svešiniekam, it kā savējo vidū, un nebūt skaļam. Bet Tatjanas mākslas cienītāju pulks ir liels, un tas izkaisīts pa visu pasauli.
Viņas darbi ir kolekcijās daudzās pasaules valstīs. Tāpat darbi ir Krievijas valsts Mākslinieku savienības krātuvē, un Krievijas Kultūras ministrijas krātuvēs.
Radošā darba gados ir gūti teicami panākumi starptautiskajos konkursos un mākslas tirgos. Pēdējā nozīmīgā izstāde bija piedalīšanas starptautiskajā gleznu izstādē Ņujorkā šī gada martā, vienā no top 10 galerijām Chelsea mākslas rajonā, kas vienlaikus ir viens no pasaules mākslas centriem. Vēl viens vērtīgs notikums, eksponēšanās lielajā šīs vasaras mākslas pasākumā "Art Takes Timesquare", kur pasaules mākslinieku darbus rādīja uz 3 x 6 metrus lieliem ekrāniem Ņujorkas Taimskvērā, milzīgas mākslas performances ietvaros.
Izstāde Cēsīs iesāka atskatu (bija starts) uz garo radošo periodu un ir arī kā veltījums nozīmīgai jubilejai, ko māksliniece svin šogad. Turpinājumā izstādes Rīgā, Ventspilī un dalība Mikelandželo konkursā, izstādēs Palermo un Florencē. Uzaicinājumi piedalīties biennālē Veronā 2014.g. un New York Art Show 2014.g. Itālijas komandas sastāvā.