VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
"Moderna izstāde 2014 – Sabiedrība darbībā" Malmē
Zane Onckule, "kim?" Laikmetīgās mākslas centrs
20.09.2014 - 15.01.2015

Daudz slavētā un apspriestā „Moderna izstāde 2014” izstāde šoreiz notiks Malmē. Reizi četros gados izstāde piedāvā zviedru laikmetīgās mākslas apskatu. Iepriekš tā ir tikusi rīkota divreiz – 2006. un 2010.gadā – Stokholmas Modernās mākslas muzejā (Moderna Museet). Malmes Modernās mākslas muzejs (Moderna Museet Malmö) Zviedrijas dienviddaļā tika atvērts 2009.gadā un ir daļa no Stokholmas Modernās mākslas muzeja (Moderna Museet) – viena no vadošajiem modernās un laikmetīgās mākslas muzejiem Eiropā. Šogad izstādē pārstāvēti 37 mākslinieki un mākslinieku apvienības no septiņām valstīm. Malmē 1914.gadā notika leģendārā „Baltijas izstāde”, kas iepazīstināja ar tālaika Zviedrijas un citu Baltijas jūras valstu avangarda mākslu. Kāda māksla ir tagad, pēc simts gadiem?
 
Zenta Dzividzinska. No sērijas “Rīgas pantonīma” (1964-1967)
© Zenta Dzividzinska
 
Izstādē, kuras apakšnosaukums ir Society Acts, piedalās 37 mākslinieki un mākslinieku apvienības no Zviedrijas, Somijas, Dānijas, Polijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Nosaukuma vārds „acts” apzīmē gan lietvārdu - rīcību, gan darbības vārdu – rīkoties. Vairāki izstādē pārstāvēti mākslinieki un darbi iesaistās performatīvās darbībās, kurās būtiska ir distance starp vērošanu un piedalīšanos, un kurās materializējas individuālās un kolektīvās identitātes, politisko izpausmju un individuālo pārdomu jautājumi. Citas izstādē plaši aplūkotas tēmas ir valoda un migrācija, robežas starp individuālo un publisko, atšķirība starp faktiem un izdomājumiem.

„Moderna izstāde 2014 – Sabiedrība darbībā” pilnībā aizņem Malmes Modernās mākslas muzeja (Moderna Museet Malmö) izstāžu telpas, atsevišķi darbi izvietoti arī pilsētas ielās un laukumos. Piemēram, Leas Porsageras (Lea Porsager) jaunais darbs The Golden Insider – 81 Inflated Facets izpleties pa visu Ūlas Bilgrena (Ola Billgrens) laukumu, bet Johanna Gustafsone Firsta (Johanna Gustafsson Fürst) savu darbu White Pillars, kurā aplūkota sabiedrības struktūra un robežas starp individuālo un publisko, ir radījusi īpaši izstādīšanai Möllevångstorget laukumā.

“Izstādē visai sabiedrībai nozīmīgas tēmas ir pretnostatītas personiskām pārdomām un vēstures notikumu komentāriem. Redzam māksliniekus, kuri diskutē sabiedriskajā telpā, un arī tādus, kas darbojas noteiktas izstāžu telpas ietvaros. Mākslinieku radošās izpausmes ir dažādas – no konkrētas politiskās tematikas un aktivitātēm līdz abstrakti filozofiskam skatījumam uz mūsu sabiedrību un mūsu laikmetu,” norāda izstādes kurators Andreass Nilsons (Andreas Nilsson).

Vairāki darbi ir radīti īpaši šai izstādei, bet vēsturiskajam fonam, lai izceltu izstādes komplekso raksturu, būs redzami arī senāki darbi, tostarp mākslinieku Tadeuša Kantora (Tadeusz Kantor) un Bjorna Lovina (Björn Lövin) darbi no Modernās mākslas muzeja (Moderna Museet) kolekcijas.

Sabiedrību veido vēsturiskā pieredze un aktuālās realitātes prasības, un tādā pašā veidā izstādē pārstāvētie mākslinieki strādā gan ar savu reālo pieredzi, gan ar cerībām un sapņiem.
 
Mihala Paludana. Milzīgais sašutums. Instalācija, koks, druka, audio. 2014
 
Mākslinieki: AaBbPp, Patriks Ārnivāra (Patrik Aarnivaara), Emanuels Almborgs (Emanuel Almborg), Cezārijs Bodžanovskis (Cezary Bodzianowski), Maja Borga (Maja Borg), Egle Budvitīte (Eglė Budvytytė) & Barts Gronendāls (Bart Groenendaal), Zenta Dzividzinska, Ugniuss Gelguda (Ugnius Gelguda) & Neringa Černauskaite (Neringa Černiauskaitė), Johanna Gustafsone Firsta (Johanna Gustafsson Fürst), Joahims Hamou (Joachim Hamou), Majs Hasagera (Maj Hasager), Lukāss Jastrubcaks (Łukasz Jastrubczak), Laura Kaminskaite (Laura Kaminskaitė), Tadeušs Kantors (Tadeusz Kantor), Essi Kausalainens (Essi Kausalainen), Agneška Kuranta (Agnieszka Kurant), Anna Lunda (Anna Lundh), Hennings Lindkvists (Henning Lundkvist), Maija Lūtonena (Maija Luutonen), Bjorns Lovins (Björn Lövin), J.O. Mallanders (J.O. Mallander), Jons Meks (Jonas Mekas), Miks Mitrēvics & Kristīne Kursiša, Kristina Normana (Kristina Norman), Mihala Paludana (Michala Paludan), Lea Porsagera (Lea Porsager), Emīlija Rojsdona (Emily Roysdon), Imri Sandstroma (Imri Sandström), Aļģirds Šeškus (Algirdas Šeškus), Janeks Simons (Janek Simon), Ūla Stols (Ola Ståhl) & Terje Ostlings (Terje Östling), Mika Tānila (Mika Taanila), Anna-Stina Treimunda (Anna-Stina Treumund) & Marju Mutsu, Oļa Vasiļjeva, Visible Solutions LLC, Trisa Vonna-Mitčela (Tris Vonna-Michell), Mete Vinnkemana (Mette Winckelmann).

Kurators: Andreass Nilsons (Andreas Nilsson), SE
Līdzkuratore: Maija Rudovska, LV
Asistente: Jūlija Bjornberga (Julia Björnberg), SE

Galvenais izstādes atbalstītājs: E.ON

Atbalstītāji: Region Skåne, Polska Institutet, The Danish Arts Foundation, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Starptautisko Kultūras programmu centrs, Lietuvas Republikas Kultūras ministrija un Lietuvas Kultūras padome, Laikmetīgās mākslas centrs (Igaunija), Cultural Endowment of Estonia.

Katalogu sponsorē: Letterstedska Föreningen

Izstādes versija būs apskatāma arī "kim?" Laikmetīgās mākslas centrā 2015.gadā no 6.marta līdz 19.aprīlim.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts