VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Jūrmalas mākslinieku vasaras darbu izstāde Jūrmalā
Andrejs Ģērmanis, gleznotājs
Pašās vasaras beigās, Jūrmalas mākslinieki savās mājās – Bulduru Mākslinieku namā – atklāja izstādi, kas veltīta šīs vasaras redzējumiem eļļas, akvareļa, zīmējuma un citās tehnikās.
 
Jānis Jēkabsons. Tērvete
 
Katrs izstādes dalībnieks vai nu patstāvīgi bijis kaut kur izbraukumā pie dabas, vai piedalījies gleznotāju plenēros, ko dažādas pašvaldības organizē radošiem cilvēkiem, pretī iegūstot mākslas darbus, vai arī risinājis mākslinieciskos uzdevumus savā darbnīcā. Izstādē piedalās 32 Jūrmalas mākslinieku biedrības biedri, un dažs atnesis pat trīs un četrus darbus. Lielākoties tos var saukt par studijām, uzmetumiem, ek spromtiem, bet ir arī sevī gatavas un autoru labi raksturojošās gleznas.

Māksliniece Ērika Kumerova, kura nupat apstiprināta par biedru arī „lielajā” Latvijas Mākslinieku savienībā, pirmoreiz piedalījusies divos plenēros – Tērvetē un Bauskā, un sakās, bijusi ļoti apmierināta. Tērvetē viņa veiksmīgi uzgleznojusi savu kolēģi no Jūrmalas mākslinieku kopas Nugzaru Paksadzi un vēl vairākas studijas, kas gleznotas atraisītā manierē.

Gleznotāja un mākslas pedagoģe Laima Akmentiņa, lai gan krāso ar eļļas krāsām, savās pilsētvides studijās panāk īsti akvarelisku pludinājumu un vieglumu. Jūlijā viņa bijusi plenērā Liepājā. Liepājas pludmalē un pēc tam Madonas apkaimē akvarelējis arī šo rindiņu autors, ieskicējot un iekolorizējot plenēru dalībnieku figūras. Konsekvents akvarelists jūrmalnieku vidū ir Andris Švalbe, kas iemīļojis Zemgalei raksturīgas pļavu un upes līču ainavas, par savu autoritāti nosaucot vecmeistaru Kurtu Fridriksonu.

Dzintars Adienis, kas bieži pievēršas marīnas žanram, gleznojis Engures ostas ainavas, bet viņa tēvs Andris Adienis radis svaigu skatījumu uz kluso dabu ar brētliņām un spoži sārtām zemenēm māla traukā, kas labi izceļas uz monohromi risināta zvejniekciema liedaga fona.

Klusās dabas žanram ir autonoma nozare – ziedu gleznojumi. Valdi Opmani no daudzām iepriekšējām izstādēm pazīstam kā īstu ziedu gleznošanas speciālistu. Šoreiz nelielā darbiņā izteiksmīgi kārtojas rūpīgi gleznotas lilijas. Antra Opmane, atsakoties no krāsām, ar zīmuli zīmējusi asteres, kas visumā iesācējam ir diezgan grūts uzdevums. Rezultāts iepriecina.

Jūrmalas mākslinieku kolektīvam nesen pievienojies Nugzars Kakhiani, pēc tautības gruzīns, kas Latvijā dzīvo jau piecus gadus. Viņa žanriski un ilustratīvi risinātās kompozīcijas apliecina labu skolu mazliet citādā ievirzē nekā pierasts redzēt mūsu izstādēs. Bet tas ir dabiski.

Gleznotāju individuālajos rokrakstos variējas dažādas stilistiskas izpausmes – no aktīvi ekspresīvas (Jānis Veiss, Inese Ziemele) līdz vērojošai ar lielāku vai mazāku nosacītības pakāpi (Jānis Jēkabsons, Maira Veisbārde, Una Ostvalde) un meditatīvi estetizējošai (Madara Gulbis). Visām šīm nosliecēm ir vieta Jūrmalas mākslinieku daiļrades kopainā. Klāt vēl nāk vairāki sniegumi lietišķi dekoratīvās mākslas jomā, kā stikla mākslinieces Ievas Strazdiņas dekoratīvais objekts un Māras Mozgires sēžamie spilventiņi, kas apvilkti ar batikotām puķu gleznām.

Savu ierosinošu vārdu izstādē teikuši arī fotogrāfi Ivars Krūmiņš, Inguna Kalniņa-Pētersone, Ojārs Martinsons un Jevgēnijs Pugins.

Izstādes atklāšanu vainagoja arī viena atrakcija, proti, loterija, kurā skatītāji varēja izlozēt mākslinieku darinātās miniatūrglezniņas. Loterijas un visas izstādes organizēšanā galvenā loma bija mākslinieku nama vadītājai māksliniecei Agnesei Bulei.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
janis petersons [ 22:59 19.04.2016. bucaaa [at] inbox.lv ]
Visdzilaka lidzjutiba visam Aspazijas foto studijas kolektivam, zemes klepi guldot ANDRI un VIESTURU. Lai VINIEM vieglas smiltis. Paldies par to, ko paveica VINI VISAS LATVJU TAUTAS LABA.
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts