VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Liepājas muzejs saņem mākslinieka Edvīna Kalnenieka gleznu dāvinājumu
Astra Dzērve, Liepājas muzeja muzejpedagoģe
Noslēdzoties pasteļu gleznu izstādei „Rudens motīvi”, Liepājas muzejs no mākslinieka Edvīna Kalnenieka saņēmis dāvinājumu. Muzeja māksla kolekcija tiks papildināta ar astoņām pasteļu gleznām, kas bija eksponētas izstādē un diviem zīmējumiem.
 
Edvīns Kalnenieks. Klusā daba ar samtu
 
Mākslinieka dāvinātās gleznas – portreti, figurālās kompozīcijas un klusās dabas pārstāv dažādus daiļrades laika posmus. Glezna „Zēna portrets” gleznota 1979. gadā, „Amatieraktieri” un „Akts” tapušas deviņdesmitajos gados. Gleznas „Ziema”, „Dārzā”, „Vecais galds”, „Breksis” un „Klusā daba ar samtu” gleznotas pēdējos gados. Savukārt sešdesmito gadu skicēs mākslinieks portretējis māksliniekus Teodoru un Māri Uldriķus.

Edvīns Kalnenieks Latvijas mākslā uzskatāms par autoritāti pasteļglezniecībā. Lai arī E. Kalnenieks ir dzimis un audzis Liepājā, šī bija mākslinieka pirmā izstāde Liepājā. Un līdz ar to Liepājas muzeja mākslas kolekcija tiks papildināta ar augstvērtīgiem pasteļglezniecības darbiem.

Mākslinieka radošā dzīve pavadīta Vidzemē – dzīvojot Jelgavā un skolojot jaunos māksliniekus Latvijas Mākslas akadēmijā. Mākslinieks no 1966. gada piedalās grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs – ASV, Japānā, Ukrainā, Lietuvā, Polijā, Krievijā u.c.

E. Kalnenieks mācījies Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļā (1953-1958). Studijas viņš turpināja Latvijas Māksla akadēmijas Glezniecības nodaļā (1958-1964), ko beidza ar diplomdarbu „Dārzā” (vadītājs Eduards Kalniņš). Stažējies Sanktpēterbugā I. Repina Valsts Mākslas institūtā un Viļņā. Prof. Edvīns Kalnenieks kopš 1978. gada ir Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs. No 2002. gada līdz 2012. gadam bijis LMA Zīmēšanas katedras vadītājs.
Veidojis scenogrāfijas Ā. Alunāna Jelgavas teātra izrādēm.

2014. gadā E. Kalnenieka dāvinājums nebūt nav vienīgais, kas papildinājis Liepājas muzeja mākslas kolekciju. Krājumā nonākuši Māra Uldriķa unikālie zīmējumi un skices, Skaidrītes Elksnītes gleznās ietvertie Kurzemes ritmi, kā arī scenogrāfa un gleznotāja Ēvalda Dajevska gleznas, kostīmu, dekorāciju meti un personīgās lietas. Dāvināto priekšmetu skaits pārsniedz trīs simtus Liepājai nozīmīgu priekšmetu, kas turpmāk glabāsies Liepājas muzejā. Šie dāvinājumi gleznu, zīmējumu, metu veidolā daudz spilgtāk atklāj gan autoru raksturus, rokrakstus un dzīves gājumu, gan saglabā laiku un telpu, lai pēc gadiem gan liepājnieki, gan pētnieki varētu šos darbus skatīt vēl un vēl.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts