Zināmi "Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmijas 2014" laureāti Līva Raita, LMA Komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste 2014. gada 10. septembrī Latvijas Mākslas akadēmijā atklāta izstāde "Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmija 2014” un paziņoti trīs prēmijas laureāti – tēlniecības students Lauris Vītoliņš, grafikas studente Zane Putniņa un glezniecības studente Sandra Strēle.
Foto no izstādes atklāšanas
"Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmiju” piešķir fon Zengbušu ģimene sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Domus Rigensis un Vācijas-Baltijas Stipendiju fondu. Mākslas prēmijas patroni ir Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Vācijas vēstniece Latvijā viņas ekselence Andrea Viktorīna (Andrea Wiktorin).
Prēmijas mērķis ir atbalstīt Latvijas Mākslas akadēmijas talantīgākos Glezniecības, Tēlniecības un Grafikas apakšnozares studentus. Konkursa darbus vērtē konkursa žūrija, kurā pārstāvēta Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un fon Zengbušu ģimene. Prēmija tiek piešķirta reizi divos gados jau kopš 2006. gada.
No 11. līdz 30. septembrim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā par godu prēmijai veidotajā izstādē aplūkojami visu konkursantu un laureātu darbi.
Raksturojot prēmijas laureāta Laura Vītoliņa darbus un panākumus, profesors Bruno Strautiņš atzīmē, ka Laurim Vītoliņam trīsdimensiju kompozīcijās izdodas uzsvērt ne tikai formu, bet arī kustības un skaņas aspektus. Profesors uzsver arī jaunā mākslinieka uzteicamo studiju un radošo darbu – ar izcilību aizstāvēts diplomdarbs bakalaura studiju programmā, Lauris Vītoliņš studējis Erasmus programmā Porto, Portugālē, un eksponējis darbus Latvijā un ārzemēs.
Prēmijas laureātes Zanes Putniņas darbus konkursa žūrijas komisija vērtē kā novitāti ne tikai Mākslas akadēmijas studentu darbu kontekstā, bet arī plašākā mērogā. Profesors Guntars Sietiņš vērtē: „Zanes Putniņas veidotajām lielformāta mākslinieka grāmatām “M-tiņa portrets” un “Smurgulis un īscaurule” piemīt gan augstas vizuālas, gan literāras kvalitātes. Ir grūti nodalīt grāmatu saturu no ilustrācijām — tāda paša formāta linogriezumiem un oriģinālzīmējumiem. Autore tikpat brīvi, cik brīvi pārvalda linogriezumu un zīmējumu, rīkojas arī ar valodu – spēlējas ar vārdiem, to nozīmi un formu.”
Sandras Strēles darbu sēriju asociētais profesors Andris Vītoliņš raksturo kā jaunu izaugsmes posmu studentes daiļradē. Viņas veikumu konkursa darbu atlases procesā par vienu no izcilākajiem atzina visi žūrijas komisijas locekļi. Jaunā māksliniece arī iepriekš konkursos guvusi atzinības, aktīvi piedalījusies izstādēs Latvijas Mākslas akadēmijā un ārpus tās. Uzteicams bijis līdzšinējais Sandras Strēles studiju darbs, izmantotas arī iespējas savas zināšanas pilnveidot Erasmus programmas ietvaros Amsterdamā. Asoc. prof. Andris Vītoliņš norāda, ka šoreiz žūriju īpaši uzrunāja mākslinieces iesniegto darbu interesantais eksponēšanas veids – savstarpēji papildinošā lielformāta gleznojuma izstādīšana kopā ar skiču grāmatu.
Nozīmīgās mākslas prēmijas konkursā, kurā pieteikt savus darbus bija aicināti Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības, Grafikas un Tēlniecības apakšnozaru studenti, šogad piedalījās četrdesmit trīs studējošie ar 65 darbiem. Šī gada konkursā iesniegtos darbus vērtēja plaša ekspertu komisija priekšsēdētāja Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova un priekšsēdētāja vietnieka prorektora Kristapa Zariņa vadībā. Komisijas locekļi bija: Doktora studiju programmas vadītājs Prof. Dr. art Ojārs Spārītis, Glezniecības katedras vadītājs doc. Andris Vītoliņš, Tēlniecības katedras vadītājs prof. Bruno Strautiņš, Grafikas katedras vadītājs prof. Guntars Sietiņš, Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Mākslas kritiķe un kuratore Helēna Demakova, latviešu baltvācu centra Domus Rigensis valdes loceklis un Zengbušu ģimenes pārstāvis Verners fon Zengbušs (Werner von Sengbusch).
Fon Zengbušu ģimenes saknes ir cieši savijušās ar Latvijas kultūru un mākslu. Frīdrihs Vilhelms Brederlo (Friedrich Wilhelm Brederlo), kurš dzimis Jelgavā 1779. gada 7. decembrī un miris Rīgā 1862. gada 2. martā, bija viens no sava laika izcilākajiem mākslas pazinējiem un kolekcionāriem. Viņa aizsākto ļoti nozīmīgo Eiropas mākslas darbu kolekciju mazmazdēls Oskars Vilhelms fon Zengbušs (Oskar Wilhelm von Sengbusch) ģimenes vārdā 1906. gada 31.oktobrī nodeva lietošanai tikko atvērtajam Rīgas pilsētas muzejam (tagadējam Latvijas Nacionālais mākslas muzejam). Šobrīd lielākā daļa kolekcijas glabājas mākslas muzejā "Rīgas Birža”, Rīgā, Doma laukumā 6.
2006. gadā, godinot Frīdriha Vilhelma Brederlo piemiņu, ģimene atjaunoja viņa iesākto tradīciju atbalstīt Latvijas jaunos māksliniekus un izveidoja "Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmiju”.
2012. gadā prēmiju ieguva četri jaunie mākslinieki – Klāvs Loris, Kristīne Rozenberga, Elīna Vojevoda un Andris Maračkovskis.
Šī gada konkursa izstādes mākslinieciskā iekārtojuma autors ir Latvijas Mākslas akadēmijas Zīmēšanas katedras lektors Reinis Liepa. "Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmijas” konkursa darbu izstādi organizē Latvijas Mākslas akadēmijas Ārlietu un izstāžu daļa.