VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Mākslinieču tandēms "SkujaBraden” piedalās Starptautiskā keramikas simpozijā Ķīnā
Dace Ļaviņa, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta
10.08.2014 - 04.09.2014

"SkujaBraden” (Inguna Skuja un Melisa Bradena) latviešu porcelāna mākslas rimto plūdumu izjauc ar "nepieradinātu” attieksmi un precīzu, arī satīriski skarbu vai ironisku laikmeta un sabiedrības vērojumu tehnoloģiski sarežģītās šī cēlā materiāla kompozīcijās. Augstākā brīvība ir runāt tieši, izcelt mākslā jautājuma vai problēmas būtību, caur saviem darbiem izteikt to, kas citiem rada nepārvaramas barjeras. Talants atpazīstams uzskatāmi – strādāt viegli, neiespringstot, ļauties fantāzijai, ieceres realizēt „bez sāpēm”, neapstājoties savā gaitā.
 
Latvietes Ingunas Skujas un amerikānietes Melisas Bradenas mākslā skartās tēmas vienmēr ir sociāli un politiski mūsdienīgas, dažbrīd griezīgi asas un nežēlīgas, demonstrējot nepievilcīgo dzīves realitāti absolūti negaidītā pavērsienā – „maskējoties”. Pavirši skatoties, virtuozais gleznojums uz baltās porcelāna virsmas vedina domāt par romantiku, trauslumu un izsmalcinātu austrumniecisku šarmu, taču, pavērojot ilgāk, atklājas tēlu un sižeta deformācijas, zemteksti, pārsteidzošas līdzības un asociācijas, kas ikdienā pat neienāk prātā. Arī savos „aušīgajos” darbos, kuru nav mazums, galvenā doma tomēr saistīta ar dzīves pamatvērtībām.

Ilgus gadus Inguna un Melisa savu daiļradi kopa ASV, kur izpildīja grandiozus pasūtījuma darbus un rīkoja izstādes galerijās Ņujorkā, Čikāgā, Losandželosā. Viņu radošie eksperimenti ieguva plašu starptautisku atzinību un tika publicēti četrpadsmit Amerikas keramikas grāmatās. Muzeji, galerijas un porcelāna entuziasti iepirka zīmola „SkujaBraden” darbus savām kolekcijām, bet Latvijā tie nebija pieejami.
 
Zīmols "SkujaBraden”. Vai Rīga jau gatava? 2001. Šamots, porcelāns, stikls, zemglazūras apgleznojums. LNMM / DMDM kolekcija
Foto: Rolands Krutovs
 
2012. gadā Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM), pateicoties valsts piešķirtajiem finansiālajiem līdzekļiem, bija iespēja iegādāties dažas porcelāna mākslinieču Ingunas Skujas un Melisas Bradenas kompozīcijas, kas muzeja krājumam un visai valsts mākslas kolekcijai kopumā ir aktuāli svarīgi. Pašreiz LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja kolekcija var lepoties ar septiņiem iepirktajām un arī autoru dāvinātajām porcelāna kompozīcijām. Muzejs cenšas sekot radošā tandēma „SkujaBraden” darbībai, kas gūst aizvien jaunus panākumus starptautiskā mērogā. Šoreiz stāsts ir par Ingunas un Melisas izcīnīto iespēju doties uz Starptautisko keramikas simpoziju Ķīnā.

Keramikas simpozija pēdējās divas dienas noritēs vienlaicīgi ar Čančuņas Pasaules skulptūru konferenci, veltītu pilsētvides jautājumiem, kas ir sevišķi būtiski daudzmiljonu pilsētām. Čančuņa, kurā dzīvo turpat astoņi miljoni cilvēku, 2010. gadā izpelnījās godpilno „nacionālās dārzu pilsētas” titulu, kas tika piešķirts vienīgi četrām pilsētām Ķīnā. Blīva apdzīvotība prasa rast risinājumus dzīves kvalitātes uzlabošanai, tādēļ šī starptautiski nozīmīgā konference tiek organizēta tieši šeit, kur darbs jau iesākts, un tās ietvaros arī simpozija mākslinieki caur saviem lielformāta darbiem – keramikas skulptūrām – varēs runāt par mūsdienu situāciju pasaulē visdažādākajos aspektos.

Lai piedalītos simpozijā, māksliniekiem vajadzēja iesniegt vismaz trīs keramikas darbu projektus, kas atbilstu galvenajai tēmai – „Mūžība. Klasika”. Konkursantu atsaucība bija ievērojama: organizācijas komiteja saņēma 129 mākslinieku pieteikumus no 54 valstīm. Tika izvērtēti aptuveni pieci simti darbu projektu. Gala rezultātā dalībai notikumā žūrija savu „jā” vārdu teica tikai 36 keramiķiem no 24 valstīm. To vidū ir arī Latvijas pārstāves Inguna Skuja un Melisa Bradena, kuras ir vienīgās simpozijā iekļautās mākslinieces no Baltijas reģiona. Interese bija tik liela, ka sākotnēji paredzēto trīs skulptūru vietā autorēm tika piedāvāts izveidot sešus darbus.
 
Zīmols "SkujaBraden”: Inguna Skuja (no kreisās), Melisa Bradena (no labās). Publicitātes foto
 
Simpozija pieteikumos lielformāta keramikas skulptūru veidolā zīmola „SkujaBraden” mākslinieces pieskaras jautājumiem, kas satrauc visu internacionālo sabiedrību: tā ir sieviešu tirdzniecība seksuālās ekspluatācijas nolūkā un ekonomiskā migrācija, cilvēkiem meklējot labāku dzīvi turīgākās valstīs. Šīs problēmas tagad ir aktuālas ne tikai Latvijai, bet arī Ķīnai un citām valstīm. Inscenējot situācijas mūsdienu pasaulē, diptihā „Meitene šūpolēs” un „Ielasmeita” autores sižeta stāstījumu kompozicionāli un asprātīgi meklējušas sasaucē ar japāņu klasiskā kabuki teātra dēmoniskiem elementiem, cilvēku nelegālās transportēšanas ceļiem, laika un pieredzes kategorijām: naivo „pirms” un traģisko „pēc”.

Piespiedu ekonomiskās migrācijas tēma savukārt traktēta ar iztukšotas vāzes motīva palīdzību divfigūru kompozīcijā „Atstumtība”. Jaunajā dzīvesvietā iegūta papildus pieredze, taču cilvēka dvēsele paliek dzimtenē. Mākslinieces velk paralēles ar Cēsis pametušajiem iedzīvotājiem un viņu kādreizējo dzīves telpu aizņēmušajiem ienācējiem no trešajām valstīm. Gan vieni, gan otri jaunajā mītnes zemē ir „svešie”, kam grūti integrēties vietējā sabiedrībā.

Blakus minētajiem diviem pieteikumiem, trešajā projektā stāstīta leģenda par Rīgu. Kompozīciju „Vai Rīga ir gatava?” 2013. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ar pateicību saņēma no abām māksliniecēm dāvanā savai kolekcijai. Ķīnas simpozija laikā uz šī darba bāzes taps skulptūra cilvēka augumā. Darbs tiks veidots no dažādiem materiāliem: šamots un akmens masa veidos kuģa korpusu, Rīgas panorāma būs darināta no apgleznota porcelāna, bet Daugavas viļņiem tiks izmantots kausēts stikls.

Simpozija gaitā radītie darbi tiks izstādīti Čančuņas Starptautiskā skulptūru parka izstāžu zālē. Iespaidus par gūto pieredzi Ķīnā abu mākslinieču skatījumā varēsim dzirdēt un redzēt arī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā šoruden. Liels ir prieks un lepnums par to, ka starptautiskā žūrija novērtējusi Ingunas un Melisas drosmīgo un netradicionālo pieeju tēmām, fantāziju un perfekto dažādo tehniku un keramikas materiālu pielietojumu.

Tikko kā abas mākslinieces atgriezušās no 4. Kino, mākslas un mūzikas festivāla „RojaL”, kur Rojas Jūras zvejniecības muzejā iekārtoja un atklāja savu mākslas porcelāna izstādi „Zvejā pēc jēgas”. Priekšā tālais ceļš uz Ķīnu, bet jau pēc tam Inguna un Melisa reprezentēs Latviju Starptautiskajā konkursizstādē „ECC 2014” (European Ceramic Context, 2014) Bornholmā, Dānijā. Novembrī vēl jāpaspēj aizbraukt uz Īriju, kur saņemts apbalvojums „ICE Award” (Irish Ceramic Education Award) ar iespēju nolasīt lekciju un vadīt keramikas meistarklasi Golvejas Universitātes studentiem un pasniedzējiem.

Zīmola „SkujaBraden” darbi atrodas gan valsts, gan privātajās mākslas kolekcijās Austrālijā, Kanādā, Horvātijā, Dānijā, Dominikānas Republikā, Anglijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Ungārijā, Itālijā, Korejā, Latvijā, Lietuvā, Nīderlandē, Norvēģijā, Zviedrijā, Šveicē, Krievijā un ASV.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts