VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Izstāde "Talsu novada muzeja gleznu kolekcija. Izlase" Rīgā
Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos
30.01.2009 - 01.03.2009

Izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē eksponētie 25 darbi iepazīstina mākslas cienītājus ar mazāk zināmu Talsu novada muzeja gleznu kolekciju, kuras vērtīgākā daļa muzeja krājumā ienākusi Otrā pasaules kara laikā. Pateicoties atjaunotā Kultūras fonda piešķīrumam topošajam Talsu pilsētas muzejam 3 000 vācu reihsmarku apmērā un Talsu apriņķa valdes jau agrāk piešķirtajai summai 9 000 reihsmarku apjomā īsi pirms kara beigām - 1944.gadā - tika iepirkti darbi no gleznotājiem J.Tīdemaņa, K.Ubāna, F.Milta, K.Neiļa, L.Liberta, U.Skulmes, K.Miesnieka, J.Rikmaņa, M.Rozentāla, J.Matisona - kopā 13 mākslas darbi.
 
Frederiks Fībigs. Thannenkirch. 1930.gadi. Kartons, eļļa. Talsu novada muzeja kolekcija.
Žanis Sūniņš. Pie dzirnavām. 1945.g. Kartons, eļļa. Talsu novada muzeja kolekcija
Žanis Sūniņš. Vasaras tveicē. 1930.gadu 2.puse. Kartons, eļļa. Talsu novada muzeja kolekcija
Jānis Tīdemanis. Irlavas puikas. 1940.gadu sākums. Kartons, eļļa. Talsu novada muzeja kolekcija
Atis Viduks. Dzelme. 1961. Audekls, eļļa. Talsu novada muzeja kolekcija
Atis Viduks. Kartupeļu novācējas. 1958. Audekls, eļļa. Talsu novada muzeja kolekcija
 
Otrs krājuma papildināšanas veids neilgi pēc Otrā pasaules kara beigām bija t.s. bezīpašnieku mantas, kuras bija palikušas Talsu mājās un dzīvokļos, bēgļiem dodoties trimdā prom no Kurzemes katla. Talsos savus darbus Laidzes ielā pameta arī Latvijas Mākslas akadēmijas Ģederta Eliasa Figurālās glezniecības meistardarbnīcu absolvējusī gleznotāja Margarita Stīpniece (1910, dzim. Klēbaha).

Pateicoties muzeja pārzines Martas Sūniņas un viņas dzīves biedra gleznotāja Žaņa Sūniņa enerģiskajai un profesionālajai rīcībai, nozīmīgākās gleznas no bēgļu mantām ir nonākušas muzejā. Tagad tie kopā ar iepirkumu darbiem veido Talsu novada muzeja gleznu kolekcijas zelta fondu.

Izstādē ir apskatāmas Talsos populārākā gleznotāja Žaņa Sūniņa pirmskara un kara laikā tapušās sadzīves žanra kompozīcijas; iespējams, tieši šīs ir visaugstāk vērtējamas no viņa garajā gleznotāja mūžā tapušajiem darbu tūkstošiem.

Izstādē ir eksponētas divu Talsiem īpaši nozīmīgu mākslinieku, zīmēšanas skolotāju Jēkaba Spriņģa kara laikā tapušas gleznas un Oto (arī Atis) Viduka 1950. - 1960.gadu darbi. Atbildīgi un aizrautīgi strādājot par zīmēšanas, rasēšanas un mākslas vēstures skolotājiem Talsu skolās, daudzus savus skolniekus pavirzot uz mākslas ceļa, abi autori prata atrast laiku arī savai radošajai darbībai, izveidoties par interesantiem un pilsētā cienītiem māksliniekiem.

Šajā izstādē ir iespēja iepazīties ar Talsos dzimušā, Parīzē un Elzasā strādājošā gleznotāja Frederika Fībiga (1885 - 1953) četriem darbiem, salīdzinot 1910.gadā Parīzē gleznotos portretus ar mākslinieka 1930.gados izveidojušos glezniecības stilu viņa pēdējā dzīves vietā Selestā, Elzasā.

Izstādē iekļauti arī ar Talsu novadu saistītu mākslinieku Jāņa Pūpola un Margaritas Stīpnieces darbi.

Ir izdots izstādes katalogs.

 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Kr.Valdemāra iela 10a, Rīga, LV-1010, Latvija
p., t., pt., s., sv. 11:00–17:00
c. (1.aprīlis – 30.septembris) 11:00–19:00
c. (1.oktobris – 31.marts) 11:00–17:00
otrdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1.janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.-24.jūnijā), Ziemassvētkos (25.-26.decembrī), 31.decembrī.
www.lnmm.lv
 
Atgriezties