Latviešu mākslinieku izstāde "Vara" Hamburgā Evelīna Vanaga 27.06.2014 - 06.07.2014
27.jūnijā pulksten 19.00 Hamburgas mākslinieku namā Gängeviertel atklāj latviešu mākslinieku izstādi "Vara", kas veltīta Pirmā pasaules kara tematikai.
Lauris Vītoliņš. Dunkel Metall. Gumija, eļļa, elektronika. 100x100x190cm. 2014
Pēc Hamburgas mākslinieces Dagmāras Rauvaldes ielūguma mākslas biedrības Octopus art projects rīkotajā izstādē piedalīsies mākslinieki Edmunds Lūcis, Mārtiņš Rozenfelds, Edgars Mucenieks, Rūdolfs Baltiņš, Liena Muceniece, Iveta Skripste, Justīne Lūce, Agnese Brūvere un Lauris Vītoliņš.
2014.gadā aprit simtgade kopš pasaules traģiskā notikuma – Pirmā pasaules kara. Padziļināti domājot par sabiedrībai nozīmīgo notikumu, kas atstājis sāpīgas pēdas gandrīz ikvienā ģimenē, izstādē eksponētie darbi atklāj dažādas perspektīvas uz kara tematiku. Mākslinieki publiskā diskursa centrā ar saviem darbiem vēlas raisīt diskusiju par dažādo kara pieredzi gan individuālā, paaudžu, gan reģionālā un valstiskā līmenī, lai veidotu sabiedrības sapratni un solidaritāti vienam pret otru, kā arī neaizmirstu vēstures notikumus. Mākslas darbu centrā ir jautājumi par militāro, ekonomisko, vēsturisko un politisko intervenci.
Karš nepastāv bez diskursa. Karš veidojas no ģeopolitiskas cīņas un kultūras diskursa. Tas notiek starp valdošām varām un indivīdu. Militāri stāsti padara faktus par fetišiem, bet mākslinieki tos saista ar traģiskām liecībām, atklājot jēdzienus „izbrīns”, „bailes”, „nežēlība” un „šausmas”. Ar šādu izteiksmju līdzekļu kopumu mākslinieki izstādē atklāj situāciju sarežģītību, meklē simbolus un iespējamo attaisnojumu rīcībai kara apstākļos. Tas ir skats uz notikumiem, svešu varu, totalitāru ietekmi, emocionālām brūcēm, ētiku, subjektivitāti, identitāti un kara turpinājumu mūsdienās, nebeidzot uzdot jautājumu – kāpēc? Kara estētika ir ne tikai cinisks apgalvojums, bet arī priekšstats, par ko runā mākslinieki.
Izstāde Hamburgā ir tupinājums starptautiskam projektam "Karš war krieg waras guerra”, kas norisinājās Rīgā 2012.gadā. Tajā piedalījās 30 dalībnieki no Vācijas, Lietuvas, Latvijas, Zimbabves un ASV. Video dokumentācija par šo projektu iekļauta arī Hamburgas izstādē.
Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Hamburgas pilsēta.
Atklāšana: 27. jūnijā no plkst. 19.00
Izstāde: no 28. jūnija līdz 6. jūlijam
Noslēgums: 6. jūlijā no plkst. 19.00
Darba laiks: pirmdien – svētdien no plkst. 14.00 līdz 20.00
Priekšlasījums: 29.jūnijā plkst.16.00
Prof. Dr. Sabine Kienitz. Iemiesotais karš. Kara invaliditāte un atmiņu politika pēc Pirmā pasaules kara.