Federika Luči (Itālija). Melnā gliemežnīca. Bez datējuma. Kokvilnas auklas, kaņepes, vilna, gobelēns. Autores īpašums. Publicitātes foto
Izstādes ARTAPESTRY3 ideja ietverta tās nosaukumā, vēršot uzmanību uz gobelēna tehnikā austiem mākslas darbiem un atgādinot, ka gobelēna audumiem ir sena, tradīcijām bagāta vēsture mākslā un amatniecībā. Šī nozare ir nozīmīga Eiropas kultūras mantojuma daļa, kas jāsaglabā, veicinot tās attīstību nākotnē. Lai rosinātu māksliniekus darboties šajā jomā, tiek īstenota regulāra izstāžu aprite. Pirmā starptautiskā gobelēnu skate apmeklētājiem tika atklāta 2005. gadā Dānijā un vēlāk ceļoja arī uz Franciju un Vāciju.
Ilglaicīgā starpvalstu izstāžu projekta iniciators un organizators ir Eiropas Gobelēnu forums (European Tapestry Forum), kuru 2001. gadā dibināja vairāki Eiropas valstu tekstilmākslinieki ar mērķi popularizēt gobelēna tehnikas pielietojumu laikmetīgās mākslas daudzveidīgajās izpausmēs un idejiskos strāvojumos, tā atjaunojot gadsimtiem kopto sienas segu aušanas kultūru jaunā mūsdienīgā veidolā kā dzīvotspējīgu un aktuālu mākslas mediju Eiropā.
Ikviena ARTAPESTRY ekspozīcija top ar kompetentu un stingru darbu atlasi, ko veic starptautiska žūrija, kuras sastāvā allaž aicināti atzīti dažādu mākslas nozaru pārstāvji – mākslinieki, mācību spēki un kuratori. Izstādei ARTAPESTRY3 darbus vērtēja gleznotāja un mākslas kritiķe no Somijas Hannu Kastrēna (Hannu Castrén), profesore Leslija Millara (Lesley Millar) no Lielbritānijas, profesore, tekstilmāksliniece Margarēte Persona (Margarethe Persson) no Austrijas, Dānijas un Vācijas pārstāve tēlniece Kirstena Ortveda (Kirsten Ortwed) un mākslas eksperte no Francijas Īva Saburī (Yves Sabouri). No 150 piedāvājumiem, kurus bija iesūtījuši 87 tekstilmākslinieki, žūrija izvēlējās 38 autorus ar 51 tekstilijām. Plašajā tekstilmākslas ekspozīcijā Rīgā tiek pārstāvēti mākslinieki no Beļģijas, Čehijas, Vācijas, Holandes, Itālijas, Francijas, Lielbritānijas, Skotijas, Lietuvas, Dānijas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas. Augstu konkurenci ir izturējusi arī Latvijas tekstilmāksliniece Iveta Vecenāne, kura izstādē piedalās ar gobelēnu "Trauks”.
2012. gadā izstāde ARTAPESTRY3 tika atklāta Dānijas pilsētas Silkeborgas mākslas centrā Silkeborg Bad, bet 2013. gadā eksponēta Centrālās Somijas muzejā Ivaskilā, kā arī Ronebijas Kultūras centrā Zviedrijā. No 2014. gada janvāra līdz maijam tā bija skatāma Francijā, Anžērā, slavenā tekstilmākslinieka Žana Lursā muzejā (Musée Jean Lurçat).
Izstāde tās dalībniekiem sniedz lielisku iespēju ar saviem darbiem uzrunāt plašu tekstilmākslas interesentu auditoriju visā Eiropā. Šogad, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, starptautiska gobelēnu ekspozīcija ARTAPESTRY3 skatāma Latvijā.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Skārņu iela 10/20, Rīga
o., c., pt., s., sv. 11.00–17.00
t. 11.00–19.00
pirmdienās slēgts www.lnmm.lv/lv/dmdm