VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Krievu reālistiskās glezniecības izlase no LNMM kolekcijas izstādē "Patiesība un skaistums"
Irēna Bužinska, Ksenija Rudzīte
20.02.2009 - 23.03.2009

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā glabājas apjomīga un mākslinieciskā ziņā izcilākā krievu mākslas kolekcija Baltijas valstīs, kura pirmām kārtām dod iespēju plaši un daudzveidīgi parādīt tieši reālistiskās glezniecības attīstību Krievijā simts gados - laika posmā no 1860. līdz 1960. gadu sākumam.
 
Ivans Aivazovskis "Jūras krasts. Partenīts Krimas dienvidu krastā" 1861.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš
Nikolajs Bogdanovs-Beļskis. Uz darbu. Ap 1921.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš
Aleksandrs Deineka. Pusdienas pārtraukumā Donbasā. 1935.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Marika Vanaga
Pjotrs Končalovskis. Ceriņi. 1951.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Marika Vanaga
Boriss Kustodijevs. Rudens lauku svētki. 1914.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš
Filips Maļavins. Krievu zemnieces. 1925.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš
Iļja Maškovs. Klusā daba ar kamēlijām. 1915.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Māra Brašmane
Kuzma Petrovs-Vodkins. Meitenes galviņa uz klusās dabas fona (Meitas portrets?). 1935.g. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš
 
Par krievu nacionālās mākslas skolas vienu no visspožākajām virsotnēm uzskatāma Ivana Aivazovska, Ivana Šiškina, Iļjas Repina, Vasilija Surikova, Alekseja Savrasova glezniecība, kurā ar patiesu cieņu, precizitāti, pietāti un mīlestību atainota Krievijas daba visos gadalaikos tiem raksturīgā noskaņu daudzveidībā un krāšņumā, tautas sadzīve un darbs laukos un pilsētā, nozīmīgi vēsturiski notikumi. Māksliniekus vienoja vēlme reālistiski patiesi parādīt vienkāršo cilvēku dzīves problēmas un grūtības. Īpaša vērība tika pievērsta tipisku sadzīves un darba apstākļu atklāsmei, pārliecinošam tēlu psiholoģiskam raksturojumam kā sadzīves žanra gleznās, portretos, tā arī vērienīgās vēsturiskās kompozīcijās.

1890. - 1920.gadi krievu mākslā ir intensīvs jaunu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu meklējumu laiks. Konstantīna Korovina, Borisa Kustodijeva, Iļjas Maškova, Filipa Maļavina, Apolinārija Vasņecova un citu autoru sniegumā saglabājās reālistiska pasaules uztvere, kas tika bagātināta ar radošu impresionisma, simbolisma, fovisma, primitīvisma un daudzu citu stilistisko tendenču apguvi.

Savukārt izstādei atlasītās mākslinieku Aleksandra Deinekas, Pjotra Kotova, Viktora Ivanova 1930. - 1950.gados radītās kompozīcijas dod iespēju iepazīties ar izciliem sociālistiskā reālisma paraugiem. Līdz ar to ekspozīcija kopumā piedāvā izsekot reālistiskās glezniecības metamorfozēm no dzīves kritiska vērtējuma 19.gadsimta otrajā pusē līdz naturālistiskam, literāri un sižetiski izvērstam, ideālistiskam sabiedrības dzīves notikumu traktējumam 20.gadsimta pirmajā pusē.

Izstāde Patiesība un skaistums. Krievu reālistiskā glezniecība no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas 2007. - 2008.gadu mijā ar lieliem panākumiem tika parādīta Itālijā, Potencas pilsētas Gleznu galerijā Palazzo Loffredo, kur to apmeklēja vairāk nekā 20 tūkstoši skatītāju. Mākslas darbu atlasi ekspozīcijai kopīgi veica Itālijas un Latvijas kuratori, izvēloties Krievijas mākslā plaši pazīstamu 69 autoru 80 mākslas darbus - lieliskus 19. un 20.gadsimta krievu reālistiskās glezniecības paraugus, kas atspoguļo raksturīgākās tendences. Šāda mēroga krievu glezniecības izstāde no muzeja kolekcijas ārpus Latvijas robežām tika sarīkota pirmo reizi. Tagad izstādes organizatori vēlas paradīt šo izcilo kolekciju arī Latvijas publikai.

Saistībā ar izstādi paredzēta kataloga izdošana latviešu un krievu valodā. Katalogā ievietoti Latvijas un Itālijas mākslas zinātnieku raksti, veltīti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krievu glezniecības kolekcijas veidošanās vēsturei, krievu reālisma attīstības raksturojumam un analīzei Eiropas reālistiskās mākslas kontekstā. Kataloga izdošanu finansē Rietumu banka.

 
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Kr.Valdemāra iela 10a, Rīga, LV-1010, Latvija
p., t., pt., s., sv. 11:00–17:00
c. (1.aprīlis – 30.septembris) 11:00–19:00
c. (1.oktobris – 31.marts) 11:00–17:00
otrdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1.janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.-24.jūnijā), Ziemassvētkos (25.-26.decembrī), 31.decembrī.
www.lnmm.lv
 
Atgriezties