VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Jau desmito gadu notiks Latvijas Filmu maratons
Laura Lizuma
Arī šogad 4. maijā Nacionālais kino aicina uz Latvijas Filmu maratonu kinoteātrī Splendid Palace, jau desmito reizi Rīgas iedzīvotājiem un viesiem dāvinot bezmaksas kino svētkus visas dienas garumā. Maratona programmā šogad apkopotas pašas jaunākās animācijas un dokumentālās filmas, tostarp arī vairākas spilgtas ekrāna pirmizrādes.
 
Kinoteātra Splendid Palace Lielajā un Mazajā zālē būs skatāmas pēdējo gadu spilgtākās dokumentālās filmas, kas veltītas stāstiem par izcilām personībām un notikumiem mūsu valsts kultūrā un vēsturē. Pirmo reizi skatītāju vērtējumam tiks nodota režisores Kristas Burānes dokumentālā filma „Māra. Noziegums un sods”, kas seko līdzi režisors Māras Ķimeles drosmīgajam ceļam teātra režijas pasaulē un vienlaikus ļauj mākslinieci sastapt pavisam ikdienišķā vidē. Jaunu cilvēkvērošanas meistardarbu, filmu „Viesnīca un bumba”, sarūpējusi režisore Laila Pakalniņa, savukārt, Dāvis Sīmanis ar filmu „Escaping Riga” pietuvojies divu izcilu rīdzinieku – Eizenšteins un Berlins – dzīves gaitām 20. gadsimta pirmajā pusē. Dokumentālo filmu programmā iekļauta arī Ginta Grūbes „Vairāk nekā dzīve”, portretējot teātra režisoru Alvi Hermani, kā arī Olafa Okonova „Teritorija. Vija Celmiņš”, kas aizved līdz Ņujorkas mākslas mekai, kurā rosās latviešu izcelsmes māksliniece Vija Celmiņa. Portretu galeriju papildinās arī pianists Vestards Šimkus (Rūtas Celmas filmā „Brāmss un kazas piens”), tango karalis Oskars Stroks (Ilonas Brūveres „Tapieris”), režisores Līgas Gaisas mazliet neprātīgā „Tā dullā Strengas dēļ, jeb vasara ar zelta teļu” un Kristīnes Želves „somu Valentīno” meklējumi Latgalē dokumentālajā filmā „Fedja”.
 
 
Arī Filmu maratona divās animācijas filmu programmās – pieaugušajiem un bērniem – iekļautas vairākas pirmizrādes. Pieaugušo animācijas estētiski melanholisko līniju pārstāv režisors Vladimirs Leščovs ar filmu „Lietus dienas”, Edmunda Jansona „Roņu sala” ir lakonisks stāsts par pelēku dzīvi pelēkā jūrā, savukārt, Zane Oborenko filmā „IMG_00:01.JPG” spēlējas ar smilšu graudiem un to radītiem ķermeņiem, kamēr Kārlis Vītols aiztrauc tehnoloģiju nākotnē ar filmu „Robota vīruss”. Mazajiem skatītājiem šogad sarūpēti gan jauni „Lupatiņu” piedzīvojumi un „Animācijas Brigādes” brašās trijotnes varoņdarbi, gan iepazīšanās ar kino ekrānā iepriekš neredzētiem varoņiem, tostarp Margaritas Stārastes pasaku tēliem „Sārtuli” un „Kraukšķīti”, kurus leļļu animācijā atdzīvinājusi Dace Rīdūze, un labestīgo spociņu plastilīna leļļu meistara Nila Skapāna filmā „Spoku stunda”.

Līdzās profesionālu pašmāju autoru darbiem, Latvijas Filmu maratona ietvaros kinoteātra Jaunajā zālē būs skatāmas arī „Rīgas kino” radošajās filmu darbnīcās tapušās īsfilmas – jauniešu stāsti par Rīgai un rīdziniekiem kopīgo un atšķirīgo. Bet dienas noslēgumā, kā ierasts, tiks atklāts ekrāns arī kinoteātra pagalmā, brīvdabas seansā izrādot īpašu Latvijas Filmu maratona desmitgadei veltītu animācijas un īsfilmu programmu.

4. maija Latvijas Filmu maratons norisinās filmu nozares pasākumu programmas Riga Meetings ietvaros, kas piesaistīs gan skatītājus, gan nozares profesionāļus 2014. gada garumā ar iespaidīgu noslēgumu 13. decembrī, kad Rīgā tiks pasniegta Eiropas Kinoakadēmijas balva. Pasākumu programmu atbalsta nodibinājums „Rīga 2014”.

Organizē: Nacionālais Kino centrs. Finansē: Rīgas Dome, Rīga 2014. Atbalsta: Rīgas Nami.
 
Kadrs no Vladimira Leščova animācijas filmas "Lietus dienas"
 
PROGRAMMA

LIELĀ ZĀLE
11:00 Animācija filmu programma bērniem, 42’

Spoku stunda (animācijas filma, rež. Nils Skapāns, 2014, 7’). Pirmizrāde
Kā jau katru vakaru, spoks dodas spokoties un visus baidīt. Kā jau katru vakaru, mazajai meitenei jāēd veselīgā biezputra, kas viņai negaršo. Kad viņi satiekas un meitene nu ne pavisam negrib no spoka baidīties, neatliek nekas cits kā sadraudzēties.

Kā Lupatiņi precējās (animācijas filma, rež. Edmunds Jansons, 2014, 5’). Pirmizrāde
Lupatiņi spēlē „Cirku”. Zeķītei neveicas, viņa labāk grib darīt ko citu, piemēram - precēties. Bet ar ko? Spilventiņš piekrīt precēties, lai Zeķīte viņu barotu. Cimdiņš gribētu precēties, lai boksētos. Lakatiņam vajadzīgs klausītājs stāstam, kurā viņš slavē pats sevi, bet tāda precēšanās Zeķītei ātri apnīk. Tomēr atrodas kāds, ar kuru precēties ir daudz interesantāk!

Kā Lupatiņi uzminēja (animācijas filma, rež. Edmunds Jansons, 2012, 2’)
Zeķīte uz grīda ierauga kaut ko interesantu. Kopā ar Spilventiņu un Lakatiņu viņi mēģina uzminēt, kas gan varētu būt tas sarkanais, apaļais priekšmets.

Kā Lupatiņi šūpojās (animācijas filma, rež. Edmunds Jansons, 2012, 2’)
Zeķīte grib pašūpoties ar Spilventiņu, bet viņš izrādās pārāk smags un no šūpošanās nekas neiznāk. Viņai nāk palīgā citi Lupatiņi, tomēr Spilventiņš joprojām ir pārāk smags. Vai arī tomēr nav?

Vāsa (animācijas filma, rež. Jānis Cimmermanis, 2014, 7’)
Zviedrijas muzejā glabājas no jūras izceltais bruņinieks „Vāsa, kas reiz nogrimis savā pirmajā jūras braucienā. Kādu dienu muzeja korpusā tiek pamanītas žurkas. Tā kā ne muzeja darbinieki, ne pārāk maigais zviedru kaķis ar grauzējiem netiek galā, nākas meklēt īpašu palīdzību un izsaukt „Avārijas Brigādi”!

Kraukšķītis (animācijas filma, rež. Dace Rīdūze, 2014, 9’). Pirmizrāde
Piesnigušā meža Rūķu namiņā valda liela rosība, jo tuvojas Ziemassvētki! Rūķu meitene cep piparkūkas un izveido no mīklas arī mazu vīriņu – Kraukšķīti. Piparkūku vīriņš atdzīvojas un dodas lielajā pasaulē, kur viņu sagaida ne vien jautri piedzīvojumi un briesmas, bet arī Ziemassvētku brīnums!

Sārtulis (animācijas filma, rež. Dace Rīdūze, 2014, 10’) Pirmizrāde
Ķerdams uzmācīgu mušu, sārtais zīmulis no mākslinieces galda nokļūst nepabeigtas bilžu grāmatas savādajā pasaulē. Te viņu pārsteidz gan tikšanās ar Rasēniem, Mežulītēm, Zāles vīriņiem, gan dažādas ķibeles un likstas. Lai bilžu grāmata tiktu pabeigta, ir nepieciešams arī sarkanās zīmuļkrāsas pieskāriens, tāpēc jaunie draugi palīdz Sārtulim atgriezties mājās.

12:00
Vairāk nekā dzīve (dokumentālā filma, rež. Gints Grūbe, 2010, 52’)
Filma ir stāsts par vienu no Eiropas labākajiem jaunajiem teātra režisoriem, latviešu izcelsmes režisoru Alvi Hermani un viņa režijas metodi, atsakoties no klasiskā dramaturģiskā materiāla, bet meklējot teātra un dokumentalitātes un dzīvesstāstu saskares punktus, kā arī jebkura dzīvesstāsta transformācijas iespējas teātrī.

14:00

Atmodas Antoloģija (dokumentālā filma, rež. Askolds Saulītis, 2013, 80’)
Filma veltīta Latvijas Tautas frontei, stāstot par būtiskākajiem pagrieziena punktiem Atmodas laika vēsturē. Kad īsti sākās Atmoda, kas bija sabiedrības virzītāji, ko zināja un ko nezināja Tautas frontes veidotāji un kādi bija viņu mērķi? Filmas veidotāji skatītājiem ļauj ielūkoties tā laika notikumu antoloģijā – kino hronikās, dokumentos, avīžu slejās un dalībnieku atmiņās, lai katrs pats rastu atbildes un novērtētu, cik nozīmīgs bija šis laiks pirms 25 gadiem.

16:00
Escaping Riga (dokumentālā spēlfilma, rež. Dāvis Sīmanis, 2014, 70’)
Filma ir dokumentālos notikumos balstīts stāsts par divām izcilām 20. gadsimta personībām – Sergeju Eizenšteinu un Jesaju Berlinu – kas abi dzimuši un bērnību pavadījuši Rīgā, bet drīz vien šo pilsētu pametuši. Izsekojot abu varoņu dzīves gaitām uz 20. gadsimta pirmās puses dramatisko notikumu fona, filma stāsta, kā viens no viņiem kļūst par „izcilāko savas paaudzes kinorežisoru” totalitārajā Padomju Savienībā, bet otrs – par „izcilāko savas paaudzes domātāju” liberālajā Lielbritānijā.
Sadarbībā ar "Rīga 2014".
 
Kadrs no animācijas filmas "Kā Lupatiņi precējās"
 
18:00 Īsfilmu seanss, 72’
Lietus dienas (animācijas filma, rež. Vladimirs Leščovs, 2014, 8’). Pirmizrāde
Liktenīgas augusta dienas dažādos vīrieša dzīves posmos. Gan skumjas, gan romantiskas, gan dīvainas, bet vienmēr lietainas un… allaž kādas sievietes klātbūtnē.

IMG_00:01.JPG (animācijas filma, rež. Zane Oborenko, 2014, 3’). Pirmizrāde
Maigi, hipnotiski attēli, radīti smilšu graudu un gaismas mijiedarbībā, ļauj skatītājam iegrimt savās atmiņās un radīt unikālus stāstus. No maziem, šķietami nejaušiem, tumšu un gaišu laukumu krikumiem parādās ķermeņu silueti. Vai tas ir sapnis, vai nepārtraukti mainīgs domas mirklis?

Roņu sala (animācijas filma, rež. Edmunds Jansons, 2014, 7’). Pirmizrāde
Pelēkas jūras vidū ir pelēka Roņu sala. Uz pelēkās salas savu pelēko dzīvi dzīvo pelēki mednieki. Viss šeit ir vienkāršs un skarbs. Roņi un mednieki sadzīvo brutālā līdzsvarā. Kādu dienu uz salas ierodas fotogrāfs dokumentēt šo vidi. Viņam tas izrādās nāvīgi sarežģīti.

Robota vīruss (animācijas filma, rež. Kārlis Vītols, 2014, 7’). Pirmizrāde
Kaut kad netālā nākotnē, pēc pasaules gala, kādam cilvēkam ir ģimenes strīds ar robotu.

Kiosks (animācijas filma, rež. Anete Melece, 2013, 7’)
Kiosks jau daudzus gadus ir bijis Olgas mājoklis, galvenokārt tāpēc, ka viņas kārais zobs un monotonais dzīvesveids ir viņu padarījis pārāk lielu, lai kiosku pamestu. Lai kliedētu ikdienu, Olga lasa ceļojumu žurnālus un sapņo būt kaut kur citur, tālu prom. Kādā dienā, absurdu notikumu rezultātā, viņas ceļojums arī aizsākas.

Viesnīca un bumba (dokumentālā filma, rež. Laila Pakalniņa, 2014, 40’). Pirmizrāde
Šī filma ir brīnīšanās par to, kāpēc pasaule ir tāda, kāda tā ir.

20:00
Māra. Noziegums un sods (dokumentālā filma, rež. Krista Burāne, 2014, 70’). Pirmizrāde
Filma seko režisores Māras Ķimeles attiecībām ar vecomammu, dēlu un darbu, dokumentējot teātra kā nereālas realitātes tapšanu ne tikai uz skatuves, bet arī ikdienas dzīvē. Visi šīs dokumentālās filmas varoņi tēlo – daži vairākas lomas, daži arī paši sevi. Bet vai tāpēc viņi nav patiesi?
 
Kadrs no Dāvja Sīmaņa filmas "Escaping Riga"
 
MAZĀ ZĀLE

11:30
Mana koka stāsts (dokumentālā filma, rež. Una Celma, 2013, 74’)
Filmas galvenais varonis ir zēns, kuram skolā uzdots mājasdarbs – izveidot dzimtas koku. Viņa ģimenes saknes savij kopā dažādu valstu, valodu un politisko režīmu pārstāvjus, četrās paaudzēs stāstot par satikšanos un likteņiem.

13:00
Mitrais (dokumentālā filma, rež. Dainis Kļava, 2013, 26’)
Filma stāsta par vienu no pirmajiem Latvijas profesionālajiem dabas inspektoriem – Māri Mitrevicu, kurš savu darba mūžu veltījis Gaujas Nacionālajam parkam. Viņa dzīves gājums ir bijis piesātināts gan ar bēgļa gaitām kara laikā Vācijā, mežsaimnieka studijām Latvijā, plostnieka aroda apgūšanu tieši pirms tā likvidēšanas, dabas sargāšanu un cīņu ar Padomju nomenklatūras plāniem.

Skurstenis (dokumentālā filma, rež. Laila Pakalniņa, 2014, 53’)
Reiz bija skurstenis. Pie skursteņa – trīs mājas. Trīs mājās – septiņas meitenes. Visas gaišmatainas.

15:00
Brāmss un kazas piens (dokumentālā filma, rež. Rūta Celma - Kello, 2013, 52’)
Filma ir dokumentāls kino vēstījums par starptautiski atzīto latviešu pianistu Vestardu Šimku. Tā tapusi četru gadu garumā, sekojot pianista mīlestībai pret dabu un dzīvei meža malā dzimtajās lauku mājās Vecmokās, kā arī koncertos un mēģinājumos Rīgā un Eiropā. Mājas miers un dabas burvība mijas ar pasaulīgo trauksmi, radot to dievišķo enerģiju, kas tik dāsni tiek sniegta klausītājiem.

Fedja (dokumentālā filma, rež. Kristīne Želve, 2012, 52’)
Nelielā Latgales ciemā uzstādīts piemineklis slavenam novadniekam –režisoram Teuvo Tulio. Ciema ļaudis ir izbrīnīti un aizdomīgi – šeit neviens nav dzirdējis par tādu režisoru, nedz redzējis viņa filmas. Vien daži vecāki ciematnieki atceras puišeli, sauktu par Fedju.

17:00
Mēstepatās (dokumentālā filma, rež. Zigurds Vidiņš, 2013, 26’)
Pirms 37 gadiem okupētajā Latvijā Imants Ziedonis izveidoja doku biedru grupu „Dižkoku atbrīvotāji” – DAGi. Tagad viņi ar šodienas pieredzi vērtē laiku, kad sapnis par Latvijas valsti šķita nereāli tāls, atgādinot, ka jebkuros apstākļos ir iespējams darīt lielus un labus darbus savas nācijas un valsts nākotnes vārdā.

Teritorija. Vija Celmiņš (dokumentālā filma, rež. Olafs Okonovs, 2014, 50’)
Vija Celmiņš ir latviešu izcelsmes ASV gleznotāja un grafiķe, kura ieguvusi pasaules atzinību, pateicoties savam īpašajam rokrakstam un kuras darbi iekļauti nozīmīgākajās modernās mākslas kolekcijās pasaulē. Filma atklāj mākslinieces radošo procesu, kā arī viņas unikālo personību, tiekoties ar domubiedriem un klātesot Ņujorkas mākslas notikumos. Sadarbībā ar Rīga 2014.

19:00
Ceļš uz mājām (dokumentālā filma, rež. Mārtiņš Grauds, 2013, 47’)
Filma ir stāsts par trīs atšķirīgu kultūru satikšanos etnodžezā. Tas ir stāsts par gruzīnu etnodžeza grupu „The Shin”, moldāvu „Trigon”, Pūces etnogrāfisko orķestri un Intaru Busuli, kas satiekas, lai kopīgi ielūkotos Gruzijas, Latvijas un Moldovas tautas mūzikas dvēselē un folkloras dārgumos, nojaucot robežas starp valstīm un valodām, un kopīgi meklētu ceļu uz mājām.

Tā dullā Strengas dēļ, jeb vasara ar zelta teļu
(dokumentālā filma, rež. Līga Gaisa, 2013, 53’)
Jau gandrīz desmit vasaras ciematā pie jūras aktieris Juris Strenga rīko operas festivālu, kurā aicina vietējos iejusties aktieru lomās. Daļa klasikas jau iestudēta, un nu pienākusi kārta Šēnberga un Verdi operām.

21:00
Tapieris (dokumentālā filma, rež. Ilona Brūvere, 2014, 90’)
Filma stāsta par Tango karali Oskaru Stroku – krogus muzikantu, uzņēmēju, avantūristu un neglābjamu mīlētāju. Autoru neatpazīstot, deju zālēs visā pasaulē aizvien vēl skan viņa tango melodijas. Šis ir stāsts par cilvēku, kas cīnās par savu dzīvi un mūziku laikā, kad pasaulē valda lielā depresija. Un viņš to mēģina piemuļķot.


JAUNĀ ZĀLE
17.30 Rīgas Kino radošās filmu darbnīcas īsfilmu seanss, 60'
Sadarbībā ar Rīga 2014.

KINOTEĀTRA PAGALMĀ
21.30 - 23.00 Brīvdabas seanss "Īsi par 10".
Animācijas filmu izlase pieaugušajiem (2004–2014)
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts