VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
"LMC vakarskolas" astotā lasīšanas darbnīca
Otrdien, 22. aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs aicina uz šīs sezonas pirmspēdējo, astoto lasīšanas darbnīcu. Šīs darbnīcas tēma – postkoloniālisms un postsociālisms.
 
 
Laikmetīgajā mākslā postkoloniālisms attiecas uz ideoloģijas jautājumiem - tie gan izaicina eirocentriskā un rietumnieciskā paradigmu, gan ienes refleksiju par to, kas ilgstoši bijis ārpus eirocentriskās tradīcijas un formām. Kopā ar to ienākuši dažādi būtiski atskaites punkti un procesi gan teorijā, gan mākslā – piemēram, centra un perifērijas attiecības, subjekta apzināšanās attiecībās ar citu, kolektīvā trauma un amnēzija, nacionālisms, vēstures pārrakstīšana un virkne citu.

Postkoloniālisma teorija izrādījusies noderīga arī bijušo sociālisma kultūru, tostarp mākslas procesu pētniecībā. Padomiskā dominēšanai ne vien bijušajās PSRS republikās, bet arī sociālisma bloka valstīs ir daudz kā kopīga ar kolonizācijas raksturojumiem, tomēr ir arī daudz atšķirību. Kā postkoloniālisma paradigma var noderēt salīdzinoši daudz nesenākajā postsociālisma pētīšanā, izvairoties no nekritiskas tās pārņemšanas?

Pirms lasīšanas darbnīcas aicinām iepazīties ar šo materiālu (tekstus iespējams saņemt, rakstot uz epasta adresi ieva.ast@gmail.com):

pamatteksts
: David Chioni Moore, „Is the Post- Postcolonial the Post- in Post-Soviet? Toward a Global Postcolonial Critique” // Globalizing Literary Studies, special issue of PMLA 116/1 (2001), p. 111–128.

papildus teksts: Kārlis Račevskis, „Toward a Postcolonial Perspective on the Baltic States” // Baltic Postcolonialism, ed. Violeta Kelertas, Rodopi, Amsterdam and New York 2006, p. 165–186.

„LMC vakarskolā” tiek apspriesti dažādi laikmetīgās mākslas jautājumi caur nozīmīgu teorētiķu tekstu lasīšanas pieredzi. Apvienojot teorētisku un praktisku darbošanos, cikls piedāvā iespēju vingrināt kritiskās domāšanas, analīzes, argumentācijas un diskutēšanas prasmes. Kopumā „LMC vakarskolas” cikls ietver desmit lasīšanas darbnīcas, kā arī vietējo un starptautisku profesionāļu vieslekcijas; cikls norisināsies līdz 2014.gada pavasarim. Darbnīcas vada Ieva Astahovska un Kārlis Vērpe.

Satura un tēmu ziņā katra lasīšanas darbnīca ir veltīta noteiktam tēmu un jautājumu lokam – mākslas institucionālisms un tā kritika, postkoloniālisms, feminisms, līdzdalības stratēģijas mākslā u.c. Katra no tēmām izvērsta, lasot un diskutējot par tekstiem no mākslas teorijas, filozofijas, antropoloģijas un citām nozarēm, to vidū tādu nozīmīgu autoru kā Alena Badjū (Alain Badiou), Žaka Ransjēra (Jacques Ranciere), Klēras Bišopas (Claire Bishop), Lūsijas Lipardas (Lucy Lippard), Hansa Beltinga (Hans Belting) u.c. esejām.

„LMC vakarskolas” vadītāji interesentus aicina apmeklēt visas lasījuma cikla darbnīcas, tomēr ir iespējams pievienoties tām arī neregulāri. Pirms katras lasīšanas darbnīcas dalībnieki tiks aicināti patstāvīgi iepazīties ar konkrētajiem tekstiem, klātienes diskusiju balstot uz šo tekstu lasīšanas pieredzi.

Dalība – bezmaksas.
Nodarbības notiek Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā – Alberta ielā 13, 7. stāvā.
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts