VIZUĀLO MĀKSLU PORTĀLS

LV   ENG
Kino zinātnieka Viktora Freiberga lekcija "Stila un dzīvesveida noteicējas – kinodīvas Marlēna Dītriha, Grēta Garbo, Lida Borelli un citas..."
Elvija Pohomova, LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste
27. martā plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs aicina uz tikšanos ar kino zinātnieku Dr. phil. Viktoru Freibergu, kurš stāstīs par 20. gadsimta pirmās puses kino un stila ikonām Marlēnu Dītrihu, Grētu Garbo, Lidu Borelli un citām Eiropas un Holivudas kinodīvām, kas ietekmēja estētiskos priekšstatus par sievieti tā laika sabiedrībā. Lekcija notiek izstādes "Jaunā sievišķība” ietvaros.
 
Marlēna Dītriha. Pastkarte. 20. gs. 20.–30. gadi. SBM kolekcija. Skenējums
 
Pirmais pasaules karš un neatkarīgas valsts nodibināšana ienesa būtiskas pārmaiņas Latvijas sieviešu dzīvēs, jo beidzot tika realizēti jau 19. gadsimta nogalē aizsāktās sieviešu emancipācijas kustības galvenie centieni. 20. gadsimta pirmajās desmitgadēs sievietes tēls piedzīvojis būtiskas izmaiņas, kuras fiksēja tā laika preses izdevumi, mākslas darbi un literatūra.

Tāpat kino kultivēja jauno modernās sievietes tēlu, kas kalpoja par sava veida norādījumu, kā būtu jāuzvedas laikabiedrēm. Kino zvaigznes kļuva par elkiem, kuru stilu skatītājas centās pārņemt savā ārējā izskatā. Tas attiecināms arī uz izturēšanos – dāma filmās parādījās kā progresīva persona ar daudz lielāku neatkarību un patstāvību. Jaunos uzvedības paradumus varēja novērot vēl mēmā kino laikos, kad sievietes, tāpat kā aktrises filmās, publiski lietoja alkoholu un smēķēja, atļāvās provokatīvāk dejot un strādāt algotu darbu.

Tomēr bieži tiek uzdots jautājums: kas padara kino aktrisi par sava laikmeta sievišķīguma ikonu vai seksualitātes simbolu, un tam nevar būt racionālas un viennozīmīgas atbildes. Aktrises īpašo nozīmību kāda laikmeta kultūrā nosaka ne tikai viņas vaibsti, gaita, tātad ārējais izskats, bet arī raksturi, ko viņa savas karjeras laikā ir atveidojusi filmās. Īpaši tādēļ, ka uz ekrāna redzamais tēls ir bezķermenisks, un aktrise „saplūst” ar savu atveidoto varoni, kas ir būtiska atšķirība no teātra, kur skatītāji atrodas vienā telpā ar aktieriem. Stāsts tiek izspēlēts reālajā laikā bez tuvplāniem, rakursu maiņas, kas gan nenozīmē, ka teātra sniegtā pieredze ir mazāk vērtīga vai ka teātra aktrise nevar kļūt par ikonisku figūru vai dīvu.

Lekcijā kino zinātnieks, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Komunikāciju studiju nodaļas vadītājs Dr. phil. Viktors Freibergs raksturos vairākas slavenas kino ikonas: Grētu Garbo, Marlēnu Dītrihu, Mariju Leiko, Liu Maru, kā arī itāļu kinodīvas – Lidu Borelli, kuras ārējais veidols bieži salīdzināts ar Dantes Roseti sieviešu portretiem, Pinu Meničelli, Frančesku Bertini un citas.

Uz lekciju aicināti visi interesenti! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13 / LVL 1,50; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71 / LVL 0,50. Lekcijas apmeklētājiem būs iespēja apskatīt arī muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „Jaunā sievišķība”.

Uz lekciju nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.
 
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
Elizabetes iela 57a, dz. 26, 5.stāvs, Rīga
o., t., pt., s. 11:00–18:00
c. 11:00–19:00
svētdienās, pirmdienās slēgts
www.lnmm.lv
 
Atgriezties
 
 
 
Komentāri
 
Jūsu vārds
Jūsu e-pasts
Teksts